فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1133

علائم و نشانه های کرونا!

کرونا یک بیماری مسری است که در اثر ویروس جدید کرونا شیوع پیدا کرده ست. این ویروس باعث ابتلای میلیون ها انسان در سرتاسر جهان شده و...

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از اواخر سال 2019 بیش از 190 میلیون نفر به COVID-19 مبتلا شده اند. بسیاری دیگر از افراد به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا بوده اند اما هیچگاه نتیجه آزمایش قطعی دریافت نکرده اند.ممکن است شما قبلاً بدون اطلاع از COVID-19 مبتلا بوده اید، اگرچه نمی توانید به طور قطعی بدانید مگر اینکه تحت آزمایش آنتی بادی قرار بگیرید و حتی آزمایش مثبت آنتی بادی با احتمال کمی مثبت کاذب است.

علائم و نشانه های کرونا!

بهترین راه برای اطلاع از ابتلای شما به کووید -۱۹ این است که علائم معمولی کووید -۱۹ را داشته باشید و در هنگام بیماری آزمایش تشخیص مثبت کووید -۱۹ دریافت کرده باشید. اما حتی آزمایش های PCR  احتمالا با منفی کاذب همراه است، به این معنی که شما مبتلا به COVID-19 هستید، اما نتایج آزمایش نشان می دهد که اینطور نیست.

همچنین ببینید:

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا!

اگر هنگام بیماری تست COVID-19 مثبت نبوده است، تشخیص اینکه به این بیماری مبتلا بوده اید دشوار است.هیچ نشانه قطعی وجود ندارد که قبلاً به COVID-19 مبتلا شده باشید.اما برخی علائم کلی وجود دارد که ممکن است تجربه کرده باشید، مانند:

تنگی نفس

تب و لرز

 از دست دادن طعم یا بو

 خستگی

بدن درد و گرفتگی عضلات

 COVID-19 می تواند قسمت های مختلف بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد و علائم کلی ایجاد کند که دلایل زیادی دارد. برخی از افراد مبتلا به COVID-19  هیچ علامتی ندارند.غیرممکن است بدانید که آیا بدون آزمایش مثبت کووید -19 به عفونت مبتلا شده اید یا خیر.

همه افراد COVID-19 را متفاوت تجربه می کنند و علائم می توانند علائم سایر عفونت های تنفسی را تقلید کنند. اگر یکی از معمولی ترین علائم COVID-19 را داشتید ، به ویژه پس از تماس نزدیک با فردی که COVID-19  داشت، ممکن است که شما نیز آن را داشته اید.

با توجه به منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، موارد زیر بیشترین علائم گزارش شده است:

 بدن درد 

 گرفتگی بینی یا آبریزش بینی

 سرفه کردن

 اسهال

 خستگی

 تب یا لرز

 سردرد

 حالت تهوع

 از دست دادن طعم یا بوی جدید

 تنگی نفس یا مشکل در تنفس

 گلو درد

 استفراغ

تشخیص COVID-19 ، سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا دشوار است.  عطسه علامت COVID-19 نیست و ممکن است نشان دهد که شما سرما خورده اید یا حساسیت دارید. تنگی نفس یک علامت معمولی آنفولانزا نیست اما یکی از شایع ترین علائم COVID-19 است.

تصور می شود که COVID-19 از طریق گیرنده های آنزیمی به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE2) وارد سلول های شما می شود. ویروس با فریب بدن شما فکر می کند که آنزیم ACE2 است، وارد این گیرنده ها می شود.گیرنده های ACE2 در قسمتهای مختلف چشم شما مانند شبکیه چشم و سلولهای اپیتلیال که خط چشم سفید و پلک شما را دارند، یافت می شوند.

 

برخی از افراد مبتلا به COVID-19 علائم چشمی مانند:

خشکی چشم

ورم

افزایش ترشحات چشم

علائم چشم معمولاً با علائم کووید -19 معمولی همراه است، اما ممکن است در برخی افراد به تنهایی ظاهر شود.

شما به طور موقت حس چشایی یا بویایی خود را از دست می دهید از دست دادن مزه یا بویایی معمولاً در افراد مبتلا به COVID-19 گزارش می شود. یک بررسی از مطالعات معتبر نشان داد که از دست دادن طعم یا بو در 47 درصد افراد گزارش شده است و بیشتر در افراد مبتلا به بیماری خفیف تا متوسط ​​شایع است.

همچنین ببینید:

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست؟

به نظر می رسد علائمی که بر مزه یا بو تأثیر می گذارند اغلب قبل از علائم دیگر ظاهر می شوند.یک مطالعه در 2020 نشان داد که در گروهی از 11،054 نفر مبتلا به COVID-19 ، علائم موثر بر بو و مزه قبل از علائم عمومی به ترتیب در 64.5 و 54 درصد موارد ظاهر شد.

 

تب

علائم COVID-19 اغلب به ترتیب خاصی ظاهر می شوند. در مطالعه ای که در سال 2020 توسط دانشگاه کالیفرنیای جنوبی منتشر شد، محققان پیشرفت علائم را در 55000 نفر مبتلا به COVID-19 تجزیه و تحلیل کردند و آنها را با علائم 2000 نفر مبتلا به آنفولانزا مقایسه کردند.آنها دریافتند که آنفولانزا بیشتر با سرفه شروع می شود، در حالی که علائم اولیه COVID-19 به احتمال زیاد تب است.اما این که شما ابتدا تب نکرده اید لزوما به این معنی نیست که COVID-19  نداشته اید.

 

علائم طولانی مدت

برخی از افرادی که به COVID-19 مبتلا می شوند دارای علائمی هستند که هفته ها یا ماه ها پس از عفونت آنها باقی می مانند. از این علائم به عنوان علائم طولانی مدت یاد می شود. بزرگسالان، کودکان و حتی افراد مبتلا به بیماری خفیف می توانند علائم طولانی مدت را نشان دهند. مشخص نیست که چرا برخی از افراد علائم طولانی مدت را نشان می دهند، اما تصور می شود که آسیب و التهاب طولانی مدت بافت می تواند نقش داشته باشد. برخی از علائم گزارش شده عبارتند از:

خستگی مزمن

مشکل در تنفس

اختلال شناختی

درد قفسه سینه یا مفاصل

 سردردهای طولانی مدت

سرفه طولانی مدت

تپش قلب

درد عضلانی

اختلال عملکرد بو یا مزه

مسائل گوارشی

سایر مشکلات قلبی

در ایالات متحده پنج نوع معتبر COVID-19 با نام حروف الفبای یونانی وجود دارد:

 آلفا

 بتا

 گاما

 دلتا

 لامبدا

به نظر می رسد این گونه ها سریعتر از استاندارد COVID-19 گسترش می یابند، اما به نظر می رسد علائم مشابه هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه معتبر در 2021 نشان داد که نوع آلفا با تغییر علائم خود گزارش شده در بین افراد در انگلستان ارتباطی ندارد.

برخی از انواع ممکن است علائم خاصی را بیشتر از انواع دیگر ایجاد کنند. تحقیقات اولیه منتشر شده توسط دانشگاه ادینبورگ نشان داده است که تنوع دلتا با افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان مرتبط است. به گفته منبع معتبر سازمان غذا و دارو (FDA) ، وجود انواع COVID-19 در نمونه آزمایش ممکن است نتایج برخی از آزمایشات COVID-19 را مختل کند.

 

آیا آزمایش آنتی ژن COVID-19 دقیق است؟

برخی از آزمایش های آنتی ژن سریع COVID-19 می توانند در عرض چند دقیقه نتایج را ارائه دهند. با این حال آنها شانس نسبتاً بالایی برای دریافت نتایج نادرست دارند.در بررسی مطالعات منتشر شده در Cochrane ، محققان نتایج 64 مطالعه و 24،087 نمونه بینی یا گلو را تجزیه و تحلیل کردند. محققان دریافتند که تست های آنتی ژن به درستی عفونت های COVID-19 را در 72 درصد از افراد مبتلا به علائم و 58 درصد از افراد بدون علائم شناسایی کرده اند.

دقیق ترین آزمایش ها در هفته اول عفونت بود.

در افراد فاقد COVID-19 ، آزمایش ها به درستی در 99.5 درصد افراد نتیجه منفی را مشخص کردند.

 

نتیجه کلی

غیرممکن است بدانید که آیا شما فقط با علائم خود به بیماری کووید -19 مبتلا شده اید، زیرا اکثر علائم معمولی نیز می توانند علائم سایرعفونت های تنفسی باشند. بهترین راه برای آگاهی از ابتلای شما به COVID-19 این است که آیا علائم معمولی COVID-19 را دارید و در هنگام بیماری نتیجه آزمایش تشخیصی مثبت داشته اید. آزمایش مثبت آنتی بادی همچنین می تواند نشان دهد که قبلا COVID-19 داشته اید. هیچ آزمایش COVID-19 صد درصد دقیق نیست. حتی اگر آزمایش COVID-19  شما با آزمایش تشخیصی یا آنتی بادی منفی بود، باز هم احتمال کمی وجود دارد که منفی کاذب دریافت کرده باشید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x