فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1818

عوارض نگه داشتن ادرار و علائم آن

نگه داشتن به صورت مکرر ادرار توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به برخی مشکلات شود. نقش مثانه این است که ادرار را تا زمانی که فرد آماده استفاده از تخلیه شود، ذخیره می کند. ظرفیت مثانه افراد بالغ سالم حدود 16 اونس یا 2 فنجان است و حتی برای یک کودک کمتر از این میزان است. مثانه می تواند برای نگه داشتن بیشتر از این کشش داشته باشد، اما انجام این کار به دفعات می تواند خطرناک باشد. توصیه نمی شود که به طور منظم رفتن به دستشویی را به تعویق بیندازید...

نگهداری ادرا در مثانه

مثانه افراد بزرگسال قادر است تا 16 اونس یا 2 فنجان ادرار را در خود نگه دارد. ظرفیت مثانه برای کودکان زیر 2 سال حدود 4 اونس است. برای کودکان بزرگتر از 2 سال، ظرفیت را می توان با تقسیم سن آنها بر 2 و سپس اضافه کردن 6 پیدا کرد. به عنوان مثال، یک کودک 8 ساله به طور معمول می تواند 10 اونس ادرار در خود نگه دارد.

عوارض نگه داشتن ادرار و علائم آن

 

اکثر افراد در برخی مواقع ادرار خود را نگه می دارند.

 

آیا نگه داشتن ادرار عوارض به دنبال دارد؟

اگر سیستم ادراری سالم است، نگه داشتن ادرار به طور کلی خطرناک نیست. افراد بالغ در صورت نگه داشتن بیش از دو فنجان ادرار در مثانه، ممکن است احساس ناراحتی کنند.

نگه داشتن ادرار در صورت داشتن مثانه پرکار می تواند نقش مهمی در آموزش مثانه داشته باشد. تمرین منظم مثانه ممکن است به شما کمک کند تا برنامه دفع ادرار راحت تری داشته باشید.

دستورالعمل مشخصی جهت نگه داشتن بی خطر ادرار در زمان مشخص وجود ندارد و این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

همچنین ببینید:

عفونت ادراری!

 

در شرایط خاص، نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی می تواند خطرناک باشد. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، نگه داشتن ادرار می تواند خطر ابتلا به عفونت یا بیماری کلیوی را افزایش دهد:

 • پروستات بزرگ شده
 • مثانه نوروژنیک یا عصبی
 • اختلالات کلیوی
 • احتباس ادرار

زنان باردار در حال حاضر در معرض افزایش خطر عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) هستند. در صورت باردار بودن، نگه داشتن ادرار می تواند این خطر را بیشتر کند.

 

وقتی ادرار خود را نگه می دارید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

دلیل وجود احساس فشار جهت خالی کردن مثانه به سادگی پر شدن مثانه با مایعات نیست.

هنگامی که مثانه تقریباً نیمه پر است، اعصاب مثانه نیز فعال می گردد. این اعصاب به مغز سیگنال می دهند. سپس مغز به مثانه سیگنال می‌دهد که تا زمان خاص آن نگه دارد. نگه داشتن ادرار شامل مبارزه آگاهانه با این سیگنال برای ادرار کردن است.

این سیگنال ها از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. آنها همچنین با توجه به سن، میزان مایع مثانه و چه زمانی از روز متفاوت هستند. به عنوان مثال این سیگنال ها در شب کاهش می یابد.

در صورت افزایش این سیگنال ها ممکن است نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد. برخی افراد ممکن است دچار مثانه بیش فعال شوند یا مثانه ای داشته باشند که در اثر استرس ایجاد شده است.

برای برخی از زنان، نیاز به ادرار می تواند پس از بچه دار شدن افزایش یابد. این ناشی از تغییراتی است که در طول زایمان رخ می دهد، از جمله عضلات ضعیف و تحریک عصبی.

 

آیا نگه داشتن ادرار می تواند باعث عفونت ادراری شود؟

به سادگی نگه داشتن ادرار باعث عفونت ادراری نمی شود. عفونت ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری ها به داخل دستگاه ادراری راه پیدا کنند.

در صورت عدم تخلیه منظم مثانه، باکتری ها بیشتر در مثانه مانده و تکثیر می شوند. این موضوع می تواند منجر به UTI شود.

اگر به اندازه کافی آب مصرف نکنید، خطر ابتلا به عفونت ادراری نیز ممکن است بیشتر باشد. این به این دلیل است که مثانه آنقدر پر نمی شود که سیگنال ادرار را ارسال کند. باکتری هایی که ممکن است قبلاً در سیستم ادراری وجود داشته باشند، می توانند تکثیر شوند و به طور کلی منجر به عفونت شوند.

در صورت داشتن علائم غیرمعمول یا احتمال عفونت ادراری، با پزشک خود مشورت کنید.

 

علائم UTI عبارتند از:

 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • ادرار با بوی قوی
 • ادرار کدر
 • خون در ادرار
 • درد لگن

 

سایر عوارض احتمالی

مثانه بخشی از سیستم ادراری است. از طریق حالب به کلیه های شما متصل می شود. در موارد نادر، ادرار می تواند به کلیه ها برگشته و منجر به عفونت یا آسیب کلیه شود.

شرایط پزشکی از قبل، مانند بزرگ شدن پروستات یا مثانه نوروژنیک ناشی از آسیب عصبی، می تواند منجر به احتباس غیرارادی ادرار شود. انسداد در مسیر ادرار یا ضعیف شدن عضلات مثانه می تواند از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کند.

همچنین ببینید:

ادرار شما سعی دارد به شما چه بگوید؟

 

در صورت نیاز به نگه داشتن ادرار چه کاری باید انجام داد؟

اگر لازم به ادرار کردن است و به سرویس بهداشتی دسترسی دارید حتما این کار را انجام دهید.

در صورتی که به شما توصیه شده است هرگونه آموزش مثانه انجام دهید یا ادرار خود را نگه دارید؛ می توانید با انجام موارد زیر ذهن خود را از فشار ادرار دور کنید:

 • کاری را انجام دهید که مغز شما را فعالانه درگیر کند، مانند بازی یا جدول
 • گوش دادن به موسیقی
 • اگر نشسته اید، در همان حالت قرار گیرید
 • کتاب بخوانید
 • در شبکه های اجتماعی خود را سرگرم نمایید
 • خود را گرم نگه دارید، زیرا سرد بودن سبب فشار ادرار می شود

 

نتیجه کلی

در بیشتر موارد، نگه داشتن ادرار برای سلامتی شما مضر نیست. با این حال، اگر فشار ادرار بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، باید با پزشک خود مشورت کنید. نگه داشتن ادرار به طور منظم می تواند خطر UTI یا سایر عوارض را افزایش دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x