فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1751

رابطه جنسی در طول شیمی درمانی

در صورت داشتن هرگونه نگرانی در مورد شیمی درمانی و رابطه جنسی بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. با این حال به طور کلی، معمولاً داشتن رابطه جنسی در دوره شیمی‌ درمانی مشکلی به همراه ندارد. سرطان های دستگاه تناسلی، مجاری ادراری، مقعد یا رکتوم ممکن است در رابطه با رابطه جنسی به مراقبت خاصی نیاز داشته باشند. طبق توصیه پزشک ممکن است لازم باشد تا زمان بهبودی کامل از فعالیت جنسی خودداری نمایید...

شیمی درمانی و رابطه جنسی

انجام شیمی درمانی یک تجربه فیزیکی و احساسی است. در این مدت ممکن است از خود بپرسید که آیا داشتن رابطه جنسی بی خطر است یا خیر. این موضوع برای افراد متفاوت است اما به طور کلی، تا زمانی که اقدامات احتیاطی خاصی وجود داشته باشد، داشتن رابطه جنسی در شیمی درمانی بی خطر است.

رابطه جنسی در طول شیمی درمانی

 

از آنجایی که این تصمیم شخصی است و به نوع سرطان بستگی دارد، ضروری است قبل از درمان در مورد هر گونه سوال در مورد رابطه جنسی و شیمی درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین ببینید:

چه ژن هایی بر سرطان سینه تأثیر می گذارند؟

 

چگونه بدانیم رابطه جنسی بی خطر است؟

اقدامات احتیاطی زیادی وجود دارد که باید در طول درمان شیمی درمانی انجام دهید، از جمله موارد مربوط به فعالیت جنسی. دانستن اینکه چه زمانی رابطه جنسی بعد از شیمی درمانی بی خطر است به عوامل مختلفی از جمله سلامت جسمانی، عاطفی و سطح راحتی فرد بستگی دارد.

بر اساس یک مقاله در سال 2014، رابطه جنسی به طور کلی در طول درمان شیمی درمانی ایمن در نظر گرفته می شود تا زمانی که شیوه های جنسی ایمن وجود داشته باشد. این موارد شامل پیشگیری از بارداری، محافظت در برابر عفونت و اجتناب از قرار گرفتن شریک زندگی در معرض شیمی درمانی در مایعات بدن مانند مایعات واژن یا مایع منی است.

در نهایت، این تصمیمی است که باید با کمک پزشک گرفته شود.

 

خطر عفونت

اگر تعداد گلبول‌های سفید خون یا تعداد پلاکت‌های خون شما از انواع خاصی از شیمی‌درمانی کم است، ممکن است لازم باشد از رابطه جنسی اجتناب کنید.

پلاکت های زیر 50000 شما را در معرض خطر افزایش عفونت یا خونریزی قرار می دهد. پلاکت ها می توانند در برابر خونریزی و کبودی در حین رابطه جنسی محافظت کنند.

 

نوع سرطان

اگر فرد دچار سرطان دستگاه تناسلی، مجاری ادراری یا راست روده باشد، ممکن است قبل از رابطه جنسی به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز باشد. در این شرایط، پزشک تعیین می کند که چه زمانی داشتن رابطه جنسی برای بی خطر است.

 

احتمال بارداری

طبق گفته موسسه ملی سرطان، شیمی درمانی می تواند باعث تغییراتی در تخمک و اسپرم شود که می تواند منجر به نقص مادرزادی گردد، به خصوص در 3 ماه اول بارداری. در طول شیمی درمانی باید در زمان رابطه جنسی از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کرد.

اگر قصد باردار شدن بعد از درمان دارید باید در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایید.

 

شیمی درمانی و شریک زندگی فرد

مشخص نیست که آیا داروهای شیمی درمانی می توانند از طریق مایعات بدن به شریک زندگی شما منتقل شوند یا خیر. به همین منظور توصیه می شود که حداقل 48 تا 72 ساعت پس از درمان از کاندوم برای رابطه جنسی واژینال یا مقعدی یا سد دندان برای رابطه دهانی استفاده کنید.

این موضوع می تواند به جلوگیری یا حداقل کاهش دفع مایعات بدن کمک کند. در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایید.

 

درد مرتبط با رابطه جنسی

شیمی درمانی و پرتودرمانی می توانند باعث دیسپارونی، درد مکرر در لگن یا ناحیه تناسلی در هنگام مقاربت شوند. با متخصص در مورد گزینه های درمانی و مدت زمانی که این درد ادامه می یابد صحبت کنید.

 

احساسات مرتبط با فعالیت جنسی

  1. شیمی درمانی می تواند باعث خستگی و حالت تهوع شود. همچنین ممکن است بر تمایل شما تأثیر بگذارد. پس بهتر است فقط زمانی که آمادگی دارید رابطه جنسی داشته باشید.
  2. غیر معمول نیست که فرد در این دوران تمایل کمتری به داشتن رابطه جنسی داشته باشد.
  3. اولین راه برای حمایت از شریک زندگی خود گفتگوی صادقانه است. به آنها فرصت دهید تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند؛ سپس با هم ایده هایی برای حفظ صمیمیت بدون داشتن رابطه جنسی ارائه دهید.
  4. فعالیت هایی که آنها از آن لذت می برند را برنامه ریزی کنید. این ممکن است شامل تماشای فیلم با هم یا گرفتن دستان یکدیگر در هنگام پیاده روی باشد.
  5. سعی کنید بیشتر در آغوش یکدیگر باشید. تا جایی که می توانید دستان یکدیگر را بگیرید.

 

چگونه احساسات خود را در مورد رابطه جنسی در حین انجام شیمی درمانی کنترل کنید؟

بدن شما در طول درمان تغییرات زیادی را تجربه می کند. در حالی که انرژی شما ممکن است بر روی تغییرات فیزیکی مورد نیاز برای بهتر شدن متمرکز باشد، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان تمایل خود برای رابطه جنسی را کنترل کرد؟

همچنین ببینید:

اندازه تومور چه ارتباطی با مرحله سرطان پستان دارد؟

 

با پزشک خود صحبت کنید

یکی از اولین مواردی که باید امتحان کنید این است که با پزشک خود در مورد احساس خود صحبت کنید. آنها می توانند در این موضوع به شما کمک کنند.

کمک گرفتن از روانشناس یا روانپزشک می تواند در این دوره بسیار موثر باشد. رفتن به مشاوره با شریک زندگی خود می تواند به برقراری ارتباط و ایجاد ایده هایی برای صمیمیت بیشتر با یکدیگر کمک کند.

 

نتیجه کلی

شیمی درمانی می تواند باعث وقفه موقت در زندگی جنسی شما شود. اما راه‌های جدید ابراز عشق و محبت و راهنمایی پزشک، می تواند کمک کننده باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

sex-while-on-chemotherapy

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x