فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1349

سوزاک چیست؟

سوزاک یک بیماری مقاربتی شایع ست که معمولاً نواحی مرطوب و گرم بدن رو درگیر میکنه.در ادامه به بررسی علائم سوزاک در زنان و مردان و همچنین درمان این بیماری میپردازیم ....

سوزاک یک بیماری مقاربتی (STD) است. این بیماری توسط باکتری نایسریا گونوره آ  ایجاد می شود. این عفونت اغلب نواحی گرم و مرطوب بدن را آلوده می سازد، از جمله:

مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند)

چشم ها

گلو

واژن

مقعد

دستگاه تناسلی زنان (لوله های فالوپ، دهانه رحم و رحم)

سوزاک چیست ؟

 

سوزاک از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال بدون کاندوم یا سایر روش‌های محافظت نشده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. بهترین روش های محافظت در برابر این عفونت عبارتند از: نداشتن رابطه جنسی و یا استفاده صحیح از کاندوم.

همچنین ببینید:

انحنای غیرمعمول آلت تناسلی!

علائم سوزاک

علائم معمولاً در عرض 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت ظاهر می شوند. با این حال برخی از افرادی که به سوزاک مبتلا می شوند، هرگز علائم قابل توجهی ندارند.

به خاطر داشته باشید فرد مبتلا به سوزاک که علائمی ندارد، به آن ناقل بدون علامت نیز گفته می شود، و فرد می تواند عفونت را گسترش دهد. زمانی که فرد علائم قابل توجهی نداشته باشد احتمال انتقال آن به دیگران بیشتر است.

 

علائم سوزاک در مردان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشد. برخی از مردان ممکن است هرگز علائمی نداشته باشند.

به طور معمول علائم یک هفته پس از انتقال شروع می شود. اولین علامت قابل توجه در مردان اغلب احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار است.

با پیشرفت عفونت، علائم دیگری وجود دارد که شامل موارد زیر باشد:

تکرر ادرار یا نیاز فوری به دفع ادرار

ترشحات چرک مانند از آلت تناسلی (سفید، زرد یا سبز)

تورم یا قرمزی در دهانه آلت تناسلی

تورم یا درد در بیضه ها

گلو درد مداوم

در موارد نادر، سوزاک می تواند همچنان به بدن، به ویژه مجرای ادرار و بیضه ها آسیب برساند. این بیماری تا چند هفته پس از درمان در بدن باقی می ماند.

درد ممکن است به راست روده نیز سرایت کند.

 

علائم سوزاک در زنان

بسیاری از زنان علائم مشخصی از سوزاک را نشان نمی دهند. علائم سوزاک معمولاً خفیف یا مشابه سایر عفونت ها هستند و شناسایی آنها را دشوارتر می کند.

علائم سوزاک می تواند بسیار شبیه به عفونت های قارچی واژن یا عفونت های باکتریایی ظاهر شود.

علائم عبارتند از:

ترشح از واژن (آبی، کرمی یا کمی سبز)

درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

نیاز به دفع مکرر ادرار

پریودهای سنگین تر یا لکه بینی

گلو درد

درد در هنگام رابطه جنسی

درد شدید در زیر شکم

تب

 

آزمایش های تشخیص سوزاک

پزشکان می توانند سوزاک را از راه های مختلفی تشخیص دهند. آنها می توانند نمونه ای از مایع را از ناحیه مورد نظر (آلت تناسلی، واژن، رکتوم یا گلو) با یک سواب گرفته و آن را روی یک لام شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما مشکوک به عفونت مفاصل یا عفونت خون باشد، نمونه را با خون‌گیری یا وارد کردن یک سوزن در قسمت مورد نظر برای خارج کردن مایع دریافت می‌کند.

سپس یک رنگ به نمونه اضافه می کنند و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. اگر سلول ها به رنگ واکنش نشان دهند، سوزاک تشخیص داده شود. این روش نسبتاً سریع و آسان است، اما کاملا مطمئن نیست. این آزمایش ممکن است توسط تکنسین آزمایشگاه نیز انجام شود.

روش دوم شامل برداشتن همان نوع نمونه و قرار دادن آن روی ظرف مخصوص است. این در شرایط رشد ایده آل قرار داده خواهد شد. اگر سوزاک وجود داشته باشد، یک گروه از باکتری های سوزاک رشد می کند.

نتیجه اولیه ممکن است ظرف 24 ساعت آماده شود. نتیجه نهایی تا 3 روز طول می کشد.

 

عوارض سوزاک

عفونت های درمان نشده در زنان می تواند آنها را بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض طولانی مدت قرار دهد. عفونت های درمان نشده ممکن است از دستگاه تناسلی زنان بالا بروند و رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را درگیر کنند.

این بیماری به عنوان بیماری التهابی لگن (PID) شناخته می شود و می تواند باعث درد شدید و مزمن و آسیب به اندام های تناسلی شود٬ PID می تواند توسط سایر بیماری های مقاربتی نیز ایجاد شود.

زنان همچنین ممکن است دچار انسداد یا زخم شدن لوله های فالوپ شوند که می تواند از بارداری آینده جلوگیری کند یا باعث حاملگی خارج رحم شود. حاملگی خارج از رحم زمانی است که یک تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته می شود.

سوزاک ممکن است در حین زایمان به نوزاد تازه متولد شده نیز منتقل شود.

مجرای ادرار در مردان ممکن است زخم شود. سوزاک همچنین ممکن است باعث ایجاد یک آبسه دردناک در داخل آلت تناسلی گردد. این می تواند باعث عقیم شدن مردان شود.

هنگامی که سوزاک به جریان خون گسترش می یابد، مردان و زنان هر دو ممکن است دچار آرتریت، آسیب دریچه قلب یا التهاب پوشش داخلی مغز یا نخاع  شوند. این شرایط نادر اما جدی هستند.

همچنین ببینید:

علائم ناباروری در مردان و درمان آن!

درمان سوزاک

آنتی بیوتیک ها می توانند اکثر انتقال های سوزاک را درمان کنند.

داروهای خانگی و بدون نسخه (OTC)

هیچ درمان خانگی یا داروهای OTC وجود ندارد که سوزاک را درمان کند. اگر تصور می کنید مبتلا به سوزاک شده اید، باید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

آنتی بیوتیک ها

سوزاک معمولاً با تزریق یکبار آنتی بیوتیک سفتریاکسون و یک دوز آزیترومایسین خوراکی درمان می شود. پس از مصرف آنتی بیوتیک، باید طی چند روز احساس بهبود کنید.

قانون، پزشکان را ملزم می سازد که تشخیص را معمولاً به اداره بهداشت عمومی شهرستان گزارش دهند. مقامات بهداشت عمومی برای کمک به جلوگیری از شیوع، شریک جنسی فرد تشخیص داده شده را شناسایی، آزمایش و درمان خواهند کرد.

پیدایش نمونه های سوزاک مقاوم به آنتی بیوتیک یک چالش رو به رشد است. این موارد ممکن است نیاز به درمان گسترده‌ تری داشته باشد، با یک دوره ۷ روزه آنتی‌بیوتیک خوراکی یا درمان دوگانه با دو آنتی‌بیوتیک مختلف، معمولاً در مجموع ۷ روز درمان.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان طولانی مدت معمولا یک یا دو بار در روز تجویز می شوند. برخی از آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده شامل آزیترومایسین و داکسی سایکلین هستند.

دانشمندان در حال تلاش بر روی ساخت واکسنی برای جلوگیری از انتقال سوزاک هستند.

 

پیشگیری از سوزاک

ایمن ترین راه برای جلوگیری از سوزاک یا سایر بیماری های مقاربتی، پرهیز جنسی است. در زمان رابطه جنسی همیشه از کاندوم یا سایر روش های ایمن استفاده کنید.

اگر همسر شما دچار علائمی از عفونت احتمالی هستند به هیچ عنوان با او رابطه جنسی برقرار نکنید و از او بخواهید به پزشک مراجعه نمایند.

اگر قبلاً به سوزاک یا هر بیماری مقاربتی دیگری مبتلا بوده اید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سوزاک هستید.

 

اگر سوزاک مبتلا شدید چه کار باید کرد؟

اگر فکر می کنید ممکن است به سوزاک مبتلا شده باشید، باید از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید. همچنین باید فوراً به پزشک خود مراجعه نمایید.

در طول ویزیت پزشک، آماده برای موارد زیر باشید:

علائم خود را کاملا شرح دهید.

در مورد سابقه جنسی خود صحبت کنید.

تقاضا از همسر شما جهت انجام آزمایش

اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باید حتما دوره کامل دارو را مصرف کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل درمان شده اید. کوتاه کردن دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باکتری‌ها را در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم‌تر کند.

همچنین باید 1 تا 2 هفته به صورت منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که همه چیز برطرف شده است.

اگر نتایج منفی باشد و شریک جنسی شما نیز از هرگونه عفونت پاک باشد، امکان انجام دوباره فعالیت جنسی وجود دارد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x