فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1360

چه چیزی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شود؟

طول آلت تناسلی میتونه به دلایل مختلف تا دو سانتی متر بیشتر یا کمتر بشه. معمولاً تغییرات اندازه آلت کمتر از دو سانتی متر ست.نکته مهم اینه که کوچکی آلت بر توانایی افراد برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش تاثیر نمیزاره .....

طول آلت تناسلی به دلایل مختلف می تواند تا سه سانتیمتر یا بیشتر کاهش یابد. معمولاً تغییرات اندازه آلت تناسلی کمتر از یک سانتیمتر و حدود یک و نیم سانتیمتر است. آلت تناسلی کوتاه تر بر توانایی فرد جهت داشتن یک رابطه جنسی رضایت بخش تاثیر نمی گذارد.

چه چیزی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شود؟

 

دلایل معمول کوچک شدن آلت تناسلی عبارتند از:

سالخوردگی

چاقی

جراحی پروستات

انحنای آلت تناسلی که به بیماری پیرونی معروف است.

 

سالخوردگی

با افزایش سن آلت تناسلی و بیضه ها ممکن است کمی کوچکتر شوند. یکی از دلایل آن تجمع رسوبات چربی در شریان ها است که جریان خون را به آلت تناسلی کاهش می دهد. این موضوع می تواند سبب از بین رفتن سلول های عضلانی در لوله های اسفنجی بافت نعوظ در آلت تناسلی شود. بافت نعوظ جهت تولید نعوظ با خون درگیر می گردد.

با گذشت زمان جراحت در اثر صدمات مکرر به آلت تناسلی در طول رابطه جنسی یا فعالیت‌های ورزشی می‌تواند باعث ایجاد بافت آسیب دیده شود. این تجمع در غلاف انعطاف‌پذیر و الاستیک قبلی که بافت‌های نعوظ اسفنجی آلت تناسلی را احاطه کرده است، رخ می‌دهد. این می تواند اندازه کلی را کاهش و اندازه نعوظ را محدود کند.

همچنین ببینید:

آیا مردان می‌توانند پریود شوند؟

چاقی

در صورت اضافه وزن به خصوص در ناحیه زیر شکم، آلت تناسلی کوتاه تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که لایه ضخیم چربی شروع به پوشاندن بدنه آلت تناسلی می کند. وقتی از پایین به آن نگاه می کنید، ممکن است به نظر برسد که آلت تناسلی کوچکتر شده است. در مردان بسیار چاق، چربی می تواند آلت تناسلی را بیشتر در بر بگیرد.

 

جراحی پروستات

تا 70 درصد از مردان پس از برداشتن غده سرطانی پروستات، کوتاه شدن خفیف تا متوسط ​​آلت تناسلی خود را تجربه می کنند. این روش رادیکال پروستاتکتومی نامیده می شود.

کارشناسان مطمئن نیستند که چرا آلت تناسلی پس از برداشتن پروستات کوتاه می شود. یکی از دلایل احتمالی، انقباضات غیرطبیعی ماهیچه در کشاله ران مردان است که آلت تناسلی را به داخل بدن آنها می کشاند.

اگر بعد از جراحی پروستات دچار کوتاهی شده اید، محدوده معمول 1/2 تا 3/4 اینچ است، همانطور که وقتی آلت تناسلی در حالت شل یا نعوظ کشیده می‌شود اندازه‌ گیری می‌شود. برخی از مردان هیچ کوتاهی یا فقط مقدار کمی را تجربه می کنند. برخی دیگر کوتاه شدن بیش از حد متوسط ​​را تجربه می کنند.

 

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی آلت تناسلی مردان انحنای شدیدی پیدا می‌کند که رابطه جنسی را دردناک یا غیرممکن می‌کند. پیرونی می تواند طول و دور آلت تناسلی فرد را کاهش دهد. جراحی برای برداشتن بافت زخمی که باعث پیرونی می شود نیز می تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

اگر برای جراحی پروستاتکتومی رادیکال برنامه ریزی کرده اید، کوتاه کردن آلت تناسلی را با پزشک خود در میان بگذارید تا بتواند به سوالات شما و در مورد نگرانی هایتان پاسخ دهد.

اگر شروع به ایجاد انحنای آلت تناسلی خود با درد و تورم کردید، ممکن است نشانه ای از بیماری پیرونی باشد. برای این کار به اورولوژیست مراجعه کنید. این پزشک متخصص در مشکلات دستگاه ادراری است.

 

درمان کوچک شدن آلت تناسلی

عملکرد نعوظ را می توان با افزایش سن حفظ کرد:

حفظ کردن فعالیت های فیزیکی

داشتن یک رژیم غذایی مغذی

عدم مصرف سیگار

اجتناب از مصرف الکل

حفظ عملکرد نعوظ مهم است زیرا نعوظ آلت تناسلی را با خون غنی از اکسیژن پر می کند که می تواند از کوتاه شدن آن جلوگیری کند.

اگر آلت تناسلی شما پس از برداشتن پروستات کوتاه شد، باید صبور باشید و صبر کنید. در بسیاری از موارد، کوتاه شدن در عرض 6 تا 12 ماه معکوس می شود.

پس از جراحی پزشک ممکن است درمانی به نام توانبخشی آلت تناسلی را پیشنهاد کند. این به معنای مصرف داروهایی برای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) یا تادالافیل (سیالیس) و استفاده از دستگاه خلاء برای افزایش جریان خون در آلت تناسلی است.

اکثر مردان پس از عمل جراحی برای نعوظ مشکل دارند که باعث گرسنگی بافت ها در آلت تناسلی از خون غنی از اکسیژن می شود. تغذیه آن بافت های حساس با خون تازه ممکن است مانع از دست رفتن بافت شود. همه مطالعات نشان نمی‌دهند که توانبخشی آلت تناسلی واقعاً مؤثر است، اما ممکن است بخواهید تلاش کنید.

برای بیماری پیرونی، درمان ها بر کاهش یا برداشتن بافت اسکار زیر سطح آلت تناسلی با دارو، جراحی، سونوگرافی و مراحل دیگر تمرکز دارند. یک داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای پیرونی به نام کلاژناز (Xiaflex) وجود دارد.

کوچک شدن آلت تناسلی در اثر پیرونی قابل برگشت نیست. نگرانی اصلی شما کاهش انحنا برای بازگرداندن زندگی جنسی شما خواهد بود.

همچنین ببینید:

سوزاک چیست؟

نتیجه کلی

اگر بعد از جراحی پروستات دچار کوتاه شدن آلت تناسلی شدید، بدانید که ممکن است به مرور زمان برگردد. برای اکثر مردان، کوچک شدن آلت تناسلی بر توانایی آنها برای داشتن تجربیات لذت بخش جنسی تأثیر نمی گذارد. اگر کوتاه شدن ناشی از بیماری پیرونی است، با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x