فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1370

ناتوانی جنسی!

ناتوانی جنسی میتونه زندگی رو تغییر بده و همچنین بر عزت نفس فرد تاثیر بزاره٬ اما این یک بیماری قابل درمانه.مداخلات زیادی وجود داره که میتونه کمک کننده باشه از جمله درمان های طبیعی٬داروها٬تغییر سبک زندگی و...

ناتوانی جنسی زمانی رخ می دهد که فرد قادر به نعوظ، حفظ نعوظ یا انزال به طور مداوم نباشد. به جای اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. عوامل متعددی می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند، از جمله اختلالات عاطفی و جسمی.

ناتوانی جنسی!

 

با توجه به بنیاد مراقبت های اورولوژی، حدود 30 میلیون آمریکایی ED را تجربه می کنند. خطر ناتوانی جنسی با افزایش سن افزایش می یابد. حتی در مردانی که با یک یا چند عامل خطر قلبی عروقی نیز تشخیص داده شده است، بیشتر است.

ناتوانی جنسی اغلب بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می گذارد و می تواند باعث افسردگی، استرس بیش از حد و اعتماد به نفس پایین شود.

همچنین ببینید:

چه چیزی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شود؟

1. بیماری های غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز بدن هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و خو و بسیاری موارد دیگر را تنظیم می کند.

دیابت نمونه ای از یک بیماری غدد درون ریز است که می تواند شما را دچار ناتوانی جنسی سازد. دیابت بر توانایی بدن در استفاده از هورمون انسولین تأثیر می گذارد.

یکی از عوارض مرتبط با دیابت مزمن آسیب عصبی است. که این موضوع بر احساسات آلت تناسلی تأثیر می گذارد. سایر عوارض مرتبط با دیابت شامل اختلال در جریان خون و سطح هورمون است. هر دوی این عوامل می توانند در ناتوانی جنسی موثر باشند.

 

2. اختلالات عصبی

چندین بیماری عصبی می تواند خطر ناتوانی جنسی را افزایش دهد.  شرایط عصبی بر توانایی مغز برای برقراری ارتباط با دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد. این می تواند شما را از دستیابی به نعوظ باز دارد.

اختلالات عصبی مرتبط با ناتوانی جنسی عبارتند از:

بیماری آلزایمر

بیماری پارکینسون

تومورهای مغزی یا ستون فقرات

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

سکته

صرع لوب تمپورال

اگر جراحی پروستات انجام داده اید، ممکن است آسیب عصبی را نیز داشته باشید که منجر به ناتوانی جنسی می گردد.

دوچرخه سواران می توانند ناتوانی جنسی موقتی را تجربه کنند. فشار مکرر به باسن و اندام تناسلی می تواند بر عملکرد اعصاب تأثیر داشته باشد.

 

3. مصرف داروها

مصرف برخی داروها می تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد که در نهایت می تواند منجر به ED شود. هرگز نباید بدون اجازه پزشک مصرف دارو را قطع کنید، حتی اگر مشخص شده باشد که باعث ناتوانی جنسی می شود.

نمونه هایی از داروهای شناخته شده برای ایجاد ناتوانی جنسی عبارتند از:

مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک، از جمله تامسولوسین

بتا بلوکرها مانند کارودیلول و متوپرولول

داروهای شیمی درمانی سرطان، مانند سایمتیدین

داروهای ضعف سیستم عصبی مرکزی (CNS) مانند آلپرازولام، دیازپام و کدئین

محرک های CNS، مانند کوکائین و آمفتامین ها

دیورتیک ها مانند فوروزماید و اسپیرونولاکتون

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، مانند فلوکستین و پاروکستین

هورمون های مصنوعی، از جمله لوپرولید

 

4. شرایط مربوط به قلب

شرایطی که بر قلب و توانایی آن در پمپاژ خون به خوبی تأثیر می گذارد می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. بدون جریان خون کافی به آلت تناسلی، نمی توانید به نعوظ برسید.

آترواسکلروز، وضعیتی که باعث انسداد رگ های خونی و در نهایت ناتوانی جنسی شود. کلسترول بالا و فشار خون بالا نیز با افزایش خطر ناتوانی جنسی همراه است.

همچنین ببینید:

آیا مردان می‌توانند پریود شوند؟

5. عوامل سبک زندگی و اختلالات عاطفی

اگر یک اختلال عاطفی دارید، بر توانایی شما در زمینه جنسی تأثیر می‌گذارد.

افسردگی و اضطراب با افزایش خطر ناتوانی جنسی همراه است. افسردگی احساس غم و اندوه، از دست دادن امید یا درماندگی است. خستگی مرتبط با افسردگی نیز می تواند باعث ناتوانی جنسی شود.

عملکرد اضطراب همچنین می تواند باعث ناتوانی جنسی شود.

همچنین ممکن است متوجه شوید که نمی توانید با شریک خود به نعوظ برسید. اگر مبتلا به ED مربوط به اضطراب عملکرد تشخیص داده شده‌اید، ممکن است بتوانید نعوظ کامل در هنگام خواب داشته باشید، اما نتوانید نعوظ خود را در طول مقاربت حفظ کنید.

استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین و آمفتامین ها نیز می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. مصرف الکل و اعتیاد به الکل می تواند بر توانایی شما برای دستیابی یا حفظ نعوظ نیز تأثیر بگذارد.

 

درمان ناتوانی جنسی:

درمان‌های ناتوانی جنسی شامل مداخلات پزشکی، درمان‌های طبیعی و تغییر سبک زندگی میباشد.

مداخلات پزشکی

انواع مداخلات پزشکی وجود دارد که می توان از آنها برای درمان ناتوانی جنسی استفاده کرد.

درمان های تجویزی برای ناتوانی جنسی عبارتند از:

آلپروستادیل، که به صورت تزریقی یا شیاف در دسترس است.

آوانافیل

سیلدنافیل

تادالافیل

واردنافیل

درمان جایگزینی تستوسترون

برای بهبود جریان خون در آلت تناسلی می توانید جراحی عروق را در نظر بگیرید.

مردانی که کم خونی داسی شکل دارند و در معرض خطر پریاپیسم هستند، که نعوظ دردناک طولانی مدت است، باید از مصرف آلپروستادیل اجتناب کنند. افراد مبتلا به سایر اختلالات و کسانی که از درمان های دیگر برای ED استفاده می کنند نباید آلپروستادیل مصرف کنند.

 

درمان های طبیعی

اگر می خواهید از داروهای تجویزی خودداری کنید، داروهای طبیعی مختلفی وجود دارد که به درمان ناتوانی جنسی کمک می کند. قبل از استفاده از هر گونه درمان طبیعی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

پمپ های آلت تناسلی

اگر به دنبال درمان‌های غیرتهاجمی و غیردارویی هستید، پمپ‌های آلت تناسلی گزینه دیگری هستند. اگر ED متوسط ​​داشته باشید، ممکن است مؤثرتر باشند.

تغییر سبک زندگی

ناتوانی جنسی شما چه یک علت فیزیکی داشته باشد و چه علت عاطفی، موارد زیادی وجود دارد که تغییر سبک زندگی می تواند مشکلات ناشی از ED را کاهش دهد.

تغییرات سبک زندگی و رفتاری عبارتند از:

اجتناب از سیگار و مشروبات الکلی

تقویت ارتباط در یک رابطه عاشقانه

ورزش بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم

کاهش اضطراب

همچنین می توان برای رسیدگی به هر گونه علل روانی احتمالی، مشاوره را در نظر بگیرید.

 

پیشگیری

ناتوانی جنسی دلایل مختلفی دارد. با این حال، هنوز هم اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید.

روش های احتمالی پیشگیری عبارتند از:

شرکت در ورزش بدنی که خطر ناتوانی جنسی را کاهش می دهد.

اجتناب از مصرف سیگار، مواد مخدر یا الکل

خواب کافی

پیروی از یک رژیم غذایی سالم

کاهش استرس، اضطراب و افسردگی

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x