فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 820

تماشای بیش از حد تلویزیون بر سلامت مغز تاثیر می‌گذارد

تماشای تلوزیون باعث عدم تحرک می شود، غیر فعال بودن و نشستن بیش از حد خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت 2، روده بزرگ، ریه و مرگ زودرس را همراه دارد. کارشناسان می گویند تماشای بیش از حد تلویزیون در میانسالی می تواند عملکرد شناختی را در سال های بعد کاهش دهد...

کارشناسان می‌گویند تماشای بیش از حد تلویزیون در میانسالی می‌تواند عملکرد شناختی را در سال های بعد کاهش دهد. 

محققان می‌گویند افرادی که در سنین میانسالی بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند، در سال های بعد خطر بیشتری برای کاهش سلامت مغز دارند.

 • مطالعات آنها نشان می‌دهند که تماشای بیش از حد تلویزیون می‌تواند باعث کاهش شناختی و کاهش ماده خاکستری شود.
 • کارشناسان توصیه می‌کنند فعالیتی را جایگزین تماشای تلویزیون کنید که از آن لذت ببرید و به آن پایبند باشید

تماشای بیش از حد تلویزیون بر سلامت مغز تاثیر می‌گذارد

هرچه در 40، 50 و 60 سالگی تلویزیون تماشا کنید، خطر ابتلا به مشکلات سلامت مغز در سال های بعد بیشتر است.

این به گفته محققانی است که هفته گذشته سه مطالعه جدید در همایش بیماری های اپیدمیولوژی، پیشگیری، سبک زندگی و کاردیومتابولیک 2021 انجمن قلب آمریکا ارائه دادند.

همچنین ببینید:

دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی اثر واکسن COVID_19 را کاهش می‌دهند

در این مطالعات، تماشای تلویزیون به عنوان معیار سنجش رفتار کم تحرک (یعنی زمان صرف نشستن) استفاده شد. سلامت مغز بعداً با پاسخ دادن به سوالات شرکت کنندگان در مورد عادات تماشای آنها، انجام آزمایش های شناختی و انجام آزمایشات MRI مغز اندازه گیری شد.

تماشای تلویزیون با میزان محتوا در اوقات فراغت اندازه گیری شد:

 • تماشای کم تلویزیون (هرگز یا به ندرت)
 • متوسط ​​(گاهی اوقات)
 • زیاد (اغلب / خیلی اوقات)

روی هم رفته، یافته های محققان حاکی از آن است که افرادی که از مشاهده مقدار متوسط ​​یا زیاد تماشای تلویزیون خود گزارش می‌کنند، کاهش شناختی بیشتر و کاهش ماده خاکستری در مغز خود را در اواخر زندگی تجربه می‌کنند. ماده خاکستری منبع مهم در تصمیم گیری، شنوایی و بینایی و کنترل عضلات نقش دارد.

محققان همچنین دریافتند که تأثیر مثبت فعالیت بدنی لزوماً برای مقابله یا مقابله با تأثیر منفی تماشای تلویزیون کافی نیست. این به این معنی نیست که ما باید ورزش را کنار بگذاریم.

از داده های آنها، آنها محاسبه کردند که هر 1 ساعت افزایش در میانگین روزانه تماشای تلویزیون در یک فرد به کاهش 0.5 درصدی حجم ماده خاکستری مربوط می‌شود.

انجمن قلب آمریکا می‌گوید. غیر فعال بودن و نشستن بیش از حد خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت 2، روده بزرگ، ریه و مرگ زودرس را همراه دارد.

در حالی که این تحقیق جدید به این پیوند می‌افزاید، هدر اسنایدر ، معاون رئیس جمهور در روابط پزشکی و علمی انجمن آلزایمر، پیشنهاد می‌کند که ما باید تفاوت بین ارتباط و علت را به خاطر بسپاریم.

اسنایدر به Healthline گفت: "این کار به تحقیقات مشابهی اضافه می‌کند که نشان می‌دهد ارتباط بین تماشای تلویزیون و کاهش شناختی در زندگی وجود دارد، اما علت را ثابت نمی‌کند."

وی افزود: "برای درک این پیوند نیاز به تحقیقات بیشتری است." "به عنوان مثال، آیا چیزی در مورد تماشای تلویزیون وجود دارد یا اینکه تماشای تلویزیون بیشتر به این معنی است که شما فعالیت کمتری دارید؟"

اسنایدر می‌گوید مهم‌ترین کاری که باید از این تحقیق دور کنید این است که در نظر بگیرید که علاوه بر تماشای تلویزیون چه کار دیگری می‌توانید انجام دهید.

وی توصیه می‌کند فعالیت هایی را انتخاب کنید که می‌دانیم برای سلامت قلب، مغز و بدن مفید هستند.

وی گفت: "یک تحقیق در حال رشد نشان می‌دهد که انجام ورزش مکرر (در صورت توانایی)، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و داشتن ارتباط اجتماعی و شناختی می‌تواند خطر کاهش شناخت را کاهش دهد."

همچنین ببینید:

در چه صورتی به دریافت خون نیاز داریم

به عبارت دیگر، فعالیت هایی که امروز از سلامت جامع شما حمایت می‌کنند، ممکن است کلید محافظت از سلامت مغز شما در سال های بعد باشند.

کاری که امروز می‌توانید انجام دهید

وقتی نوبت به اصلاح سبک زندگی شما می‌رسد، در نهایت انتخاب شماست که چگونه برای رسیدن به بهترین نتیجه اقدام کنید.

اسنایدر این توصیه را ارائه می‌دهد: "به جای انتخاب ریموت، یک کتاب جالب بردارید یا به پیاده روی بروید."

با این حال، زمینه شخصی نیز مهم است. این بدان معناست که اگر اهل مطالعه کتاب نیستید، تصمیم نگیرید تمام ساعت های تلویزیون را به زمان صرف خواندن رمان تغییر دهید. اینطور نیست که فکر بدی باشد. فقط احتمالاً منجر به تغییر پایدار نخواهد شد.

درعوض، فعالیت هایی را انتخاب کنید که از آنها لذت خواهید برد بنابراین احتمالاً شما در طولانی مدت به انتخاب آنها در طول تلویزیون ادامه خواهید داد.

این می‌تواند فعالیت های هوازی متوسطی باشد که توسط AHA پیشنهاد شده است، از جمله:

 • پیاده روی سریع (حداقل 2.5 مایل در ساعت)
 • ایروبیک در آب
 • رقص (سالن رقص یا اجتماعی)
 • باغبانی
 • تنیس (دو برابر)
 • دوچرخه سواری کندتر از 10 مایل در ساعت است

آنها همچنین ممکن است شامل فعالیت های شدیدتر، پیشنهاد شده توسط AHA مانند:

 • کوهنوردی در سربالایی یا با کوله پشتی سنگین
 • دویدن
 • دور های شنا
 • رقص هوازی
 • حفاری باغچه یا زمین بازی
 • تنیس (تک)
 • دوچرخه سواری 10 مایل در ساعت یا سریعتر
 • طناب پرش

همچنین ممکن است فعالیت های کم تحرک بیشتری را برای تحریک عملکرد مغز انتخاب کنید، از جمله مواردی مانند بافندگی، تکمیل جدول کلمات متقاطع، یا نواختن ساز.

هر کاری که می‌کنید، دفعه بعد، 20 سال دیگر سلامت مغز خود را در نظر بگیرید و از خود بپرسید، آیا این سالم ترین استفاده از وقت من است؟

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x