فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 726

بهترین زمان مصرف ویتامین ها چه زمانی است؟

در مورد مصرف ویتامین ها، باید به زمان مصرف و اینکه همراه با غذا باشه، پیش از غذا باشه یا بعد از غذا باشه دقت بشه، در این پست بهترین زمان مصرف ویتامین ها می‌پردازیم ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه بهترین زمان مصرف ویتامین ها چه زمانی است؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

بهترین زمان مصرف ویتامین ها 

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

بهترین زمان مصرف ویتامین ها

سلام، امیدوارم که حالتون خیلی خوب باشه.

در ارتباط با بهترین زمان مصرف مکمل ها معمولاً سوال میشه که مصرف هر مکملی بهتره چه موقع از روز باشه، با غذا باشه یا بدون غذا باشه و یا اصلا فرقی نمیکنه، داستان چیست؟

همچنین ببینید:

نقش حفاظتی سبزیجات و میوه ها

چندتا قانون کلی:

۱-بهتر هست مصرف ویتامین ها و مولتی ویتامین ها و مکمل های غذایی هم مثل بقیه دارو هایی که یک روتین زمانی براشون رعایت می‌کنیم، در مورد مکمل های مختلف هم ما یک روتین روزانه رو داشته باشیم.

یعنی اینکه مثلا یه روز صبح نخوریم، یه روز شب بخوریم، یه روز وسط روز بخوریم .

بهتر هست که روتین روزانه براش داشته باشیم.

۲- اگر شما از ویتامین محلول در آب استفاده می‌کنید مثل ویتامین C و ویتامین هایی گروه B، اسید فولیک که جز ویتامین های گروه B هست بهتر هست اینها رو با شکم خالی استفاده کنید و معمولا هم توصیه میشه صبح اونها رو استفاده کنید، به جهت اینکه شما از اثرات اون در طی روز بهره مند می‌شوید و بدن میزان مورد نیاز رو جذب می‌کنه و بقیه رو هم دفع می‌کنه.

۳- اگر دارید از ویتامین محلول در چربی استفاده می‌کنید یعنی از ویتامین A یا D یا E یا K استفاده می‌کنید، به جهت اینکه اینها نیاز دارند که همراه مقداری چربی باشند. حتما بهتر هست که همراه با وعده‌ی اصلی غذایی استفاده بشه که از آنزیم های ترشحی هضم چربی ها، ما در واقع کمک بگیریم برای جذب بهتر این مکمل ها.

حالا اگر من دارم مکمل کلسیم استفاده می‌کنم، اون رو کی استفاده کنم؟ ما برای جذب کلسیم احتیاج به اسید معده داریم، بنابراین مصرف قرص کلسیم هم بهتر هست که همراه با وعده‌ی غذایی باشه و معمولا می‌گیم همراه با وعده ظهر باشه.

حالا چرا این رو میگیم، چون اگر شما دارید از مکمل آهن و یا از مکمل روی استفاده می‌کنید مصرف مکمل کلسیم می‌تونه مانع جذب اینها بشه. بهتر هستش که مصرف مکمل کلسیم با فاصله از مصرف مکمل آهن و مکمل روی باشد.

در مورد آهن که بهترین زمان مصرف کی هست؟ معمولا بهترین زمان مصرف آهن هم با شکم خالی هست و همراهش بهتره منابع ویتامین C استفاده بشه. مثلاً توی این فصل شما از توت فرنگی، ملون ها می‌تونید استفاده کنید. در فصل پاییز و زمستون از آب لیمو شیرین و پرتغال و یا کمی شربت لیمو می‌تونید استفاده بکنید که جذب آهن بهتر بشه.

اما از اونجایی که بعضی ها نمی‌توانند آهن رو خوب تحمل بکنند و دچار حالت تهوع، درد های شکمی می‌شوند. اگر چنین وضعیتی هست، می‌زاریم برای آخر شب که اون اثرات اذیت های گوارشی را در واقع در طی روز نداشته باشن.

ولی حتما دقت کنید که وقتی آهن می‌خورید نزدیک به کلسیم و روی اصلا نباشه.

اگر شما دارید از مولتی ویتامین مینرال استفاده می‌کنید که درش ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هست معمولا توصیه میشه بهترین زمان مصرف اون یک کمی قبل از وعده اصلی غذایی یا همراه با وعده‌ی اصلی غذایی هستش.

یه نکته مهم دیگه در مورد پیریناتال ها بگم که خانوم ها در دوران بارداری استفاده می‌کنند، بهتر هست که شما پیریناتال رو همراه با وعده صبحانتون استفاده بکنید و اگر یادتون رفت سعی کنید تا حدود ظهر، وعده ظهرتون حتما اون رو دریافت بکنه.

یه نکته خیلی مهم دیگه، معمولاً افراد از مولتی ویتامین مینرال ها استفاده می‌کنند و از قرص کلسیم اضافه هم استفاده می‌کنند، در مورد کلسیم ما بهتر هست اگر داریم از دز بالای ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم، ۶۰۰ میلی‌گرم کلسیم استفاده می‌کنیم، همزمان و یک جا مصرف نکنیم، چون در واقع قدرت جذب میاد پایین و در مورد کسانی که ریسک سنگ کلیه دارند، این مسئله مشکل ساز می‌تونه باشه.

پس بهتر هست اگر شما در واقع مصرف بیش از ۶۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارید، وعده صبح و بعدازظهر استفاده کنید.

پس اگر بخواهیم یک روتین دریافت مکمل به شما بدیم با وعده صبحانتون، در واقع مولتی ویتامین مینرال ها رو می‌تونید استفاده بکنید، خانوم های باردار پیریناتال رو استفاده کنند و فولیک اسید استفاده بشه و ویتامین هایی ب کمپلکس همراه با وعده نهار، کلسیم و ویتامین D رو می‌تونید استفاده بکنید و همراه با وعده شام برای اینکه مشکلات گوارشی پیش نیاد احیانا می‌تونید از روی و یا اگر مکمل آهن دارید از آهن همراه ویتامین C استفاده بکنید.

قطعا رعایت این روتین به بهینه اثر کردن درواقع ویتامین هایی که به صورت مکمل دریافت می‌کنید کمک می‌کنه.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x