فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9548

8 فایده روغن خردل، به علاوه نحوه استفاده از آن

روغن خردل یک ماده رایج در غذاهای هندی است و به عنوان روغن ماساژ، سرم پوست و درمان مو استفاده می شود. در اینجا ۸ مزیت به همراه چند روش ساده برای استفاده از آن آورده شده است.

روغن خردل که از دانه‌های گیاه خردل به دست می‌آید، یکی از مواد رایج در غذاهای هندی است.

این گیاه به دلیل طعم قوی، عطر تند و نقطه دود بالا، اغلب برای سرخ کردن در بسیاری از نقاط جهان از جمله هند، بنگلادش و پاکستان استفاده می شود.

اگرچه روغن خردل خالص برای استفاده به عنوان روغن گیاهی در ایالات متحده، کانادا و اروپا ممنوع است، اما اغلب به صورت موضعی برای ماساژ، سرم پوست و درمان بیماری های مو استفاده می شود.

اسانس خردل، نوعی اسانس که از دانه های خردل با استفاده از فرآیند تقطیر با بخار تولید می شود، به عنوان طعم دهنده نیز موجود و تایید شده است.

8 فایده روغن خردل، به علاوه نحوه استفاده از آن


در اینجا 8 مزیت روغن خردل و اسانس خردل به همراه چند روش ساده برای استفاده از آنها بیان شده است:


1. ممکن است رشد میکروبی را مسدود کند

برخی از مطالعات نشان داده اند که اسانس خردل دارای خواص ضد میکروبی قوی است و از رشد انواع خاصی از باکتری های مضر جلوگیری می کند.

بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی، اسانس خردل سفید رشد چندین گونه باکتری از جمله اشریشیا کلی، استافیلوکوکوس اورئوس و باسیلوس سرئوس را کاهش می دهد.

مطالعه آزمایشگاهی دیگری اثرات ضد باکتریایی روغن‌های ضروری مانند خردل، آویشن و پونه کوهی مکزیکی را با باکتری‌های بیماری‌زا مقایسه کرد، در نتیجه دریافت که اسانس خردل موثرتر عمل می کند.

علاوه بر این، چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان دادند که اسانس خردل ممکن است از رشد انواع خاصی از قارچ‌ها و کپک‌ها جلوگیری کند.

با این حال، از آنجایی که بیشتر شواهد محدود به مطالعات آزمایشگاهی است، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه اسانس خردل ممکن است بر سلامت انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.


2. ممکن است سلامت پوست و مو را تقویت کند

روغن خردل خالص اغلب به صورت موضعی برای کمک به بهینه سازی سلامت مو و پوست استفاده می شود.

علاوه بر افزودن آن به ماسک‌های خانگی صورت و مو، گاهی اوقات آن را با موم مخلوط کرده و روی پاها می‌مالند تا به بهبود پاشنه‌های ترک‌خورده کمک کند.

در مناطقی مانند بنگلادش، معمولاً برای انجام ماساژ نوزادان تازه متولد شده از روغن خردل استفاده می کنند، زیرا اعتقاد دارند استحکام سد پوستی را افزایش می‌دهد.

علاوه بر آن، بر اساس شواهد موجود روغن خاص خردل برای بهبود بسیاری ازخطوط ریز، چین و چروک و رشد تارهای موی آسیب دیده، موثر واقع شده است.

اگر تصمیم دارید از روغن خردل برای پوست یا پوست سر خود استفاده کنید، حتما ابتدا یک تست پچ (تست حساسیت) انجام دهید و فقط مقدار کمی از آن را برای جلوگیری از تحریک استفاده کنید.

همچنین ببینید:

بهترین ویتامین ها برای زیبایی و سلامت پوست


3. ممکن است درد را کاهش دهد

روغن خردل حاوی آلیل ایزوتیوسیانات است، یک ترکیب شیمیایی که تأثیر آن بر گیرنده های درد در بدن مورد مطالعه قرار گرفته است.

اگرچه تحقیقات بر روی انسان انجام نشده است، یک مطالعه حیوانی نشان داد که استفاده از روغن خردل در آب آشامیدنی موش‌ها، گیرنده‌های درد خاص را از بین می‌برد و به درمان دردهای گسترده کمک می‌کند.

روغن خردل همچنین سرشار از آلفا لینولنیک اسید (ALA) است، نوعی اسید چرب امگا 3 که ممکن است به کاهش التهاب و تسکین درد ناشی از شرایطی مانند آرتریت روماتوئید کمک کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن در معرض موضعی طولانی مدت با روغن خردل خالص باعث سوختگی های جدی پوست می شود.

تحقیقات بیشتری برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی استفاده از روغن خردل برای تسکین درد در مورد انسان ها نیاز است.


4. ممکن است رشد سلول های سرطانی را کُند کند

تحقیقات امیدوارکننده نشان می‌دهد که روغن خردل ممکن است به کُند کردن رشد و گسترش انواع خاصی از سلول‌های سرطانی کمک کند.

در یک مطالعه قدیمی‌، تغذیه موش‌ها با روغن خردل خالص رشد سلول‌های سرطانی روده بزرگ را مؤثرتر از تغذیه با روغن ذرت یا روغن ماهی مسدود کرد.

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که پودر دانه خردل غنی از آلیل ایزوتیوسیانات رشد سرطان مثانه را تا حدود 35 درصد مهار می کند و همچنین از گسترش آن به دیواره عضلانی مثانه جلوگیری می کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی، یافته‌های مشابهی را مشاهده کرد و گزارش داد که تجویز آلیل ایزوتیوسیانات استخراج‌شده از اسانس خردل، گسترش سلول‌های سرطانی مثانه را کاهش می‌دهد.

برای ارزیابی اینکه چگونه روغن خردل و اجزای آن ممکن است بر رشد سرطان در انسان تأثیر بگذارد، باید مطالعات بیشتری انجام شود.


5. ممکن است از سلامت قلب حمایت کند

روغن خردل سرشار از اسیدهای چرب تک غیراشباع است، نوعی چربی غیراشباع که در غذاهایی مانند آجیل، دانه‌ها و روغن‌های گیاهی یافت می‌شود.

اسیدهای چرب تک غیراشباع، با فواید مختلفی مرتبط هستند به خصوص وقتی صحبت از سلامت قلب به میان می آید.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که آنها ممکن است به کاهش سطح تری گلیسیرید، فشار خون و قند خون کمک کنند که همه آنها از عوامل خطر بیماری قلبی هستند.

علاوه بر این، تحقیقات دیگر نشان می دهد که جایگزینی چربی اشباع شده در رژیم غذایی با چربی تک غیراشباع می تواند سطح کلسترول LDL (بد) را کاهش دهد و به محافظت از سلامت قلب کمک کند.

با این حال، اگرچه اثرات مفید چربی های تک غیراشباع به خوبی ثابت شده است، برخی از مطالعات نتایج متفاوتی را در مورد اثرات روغن خردل بر سلامت قلب گزارش کرده اند.

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک روی 137 نفر در شمال هند نشان داد که کسانی که مقدار بیشتری روغن خردل مصرف می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که سابقه بیماری قلبی داشته باشند.

یک مطالعه هندی دیگر همچنین اشاره کرد که کسانی که مقادیر بیشتری روغن خردل مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که سطح کلسترول و تری گلیسیرید کمتری داشته باشند.

برعکس، یک مطالعه قدیمی هندی روی 1050 نفر نشان داد که استفاده منظم از روغن خردل در مقایسه با روغن آفتابگردان با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط است.

بنابراین، برای تعیین اینکه چگونه روغن خردل و اسانس خردل ممکن است بر سلامت قلب تأثیر بگذارند، تحقیقات بیشتری لازم است.


6. التهاب را کاهش می دهد

به طور سنتی، روغن خردل به صورت موضعی برای تسکین علائم آرتریت، تسکین درد و ناراحتی و کاهش التهاب ناشی از شرایطی مانند ذات‌الریه یا برونشیت استفاده می‌شود.

در حالی که تحقیقات فعلی بیشتر به مطالعات حیوانی محدود است، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که مصرف دانه خردل چندین نشانگر التهاب ناشی از پسوریازیس را کاهش می دهد.

روغن خردل همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، از جمله اسید آلفا لینولنیک است.

مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 در تنظیم فرآیندهای التهابی در بدن نقش دارند و ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب کمک کنند.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه استفاده از روغن خردل ممکن است بر کاهش التهاب در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.


7. ممکن است به درمان علائم سرماخوردگی کمک کند

روغن خردل خالص اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان علائم سرماخوردگی مانند سرفه و احتقان استفاده می شود.

می توان آن را با کافور، ترکیبی که اغلب در کرم ها و پمادها یافت می شود، مخلوط کرد و مستقیماً روی قفسه سینه ماساژ داد.

روش دیگر، یک روش درمانی با بخور روغن خردل است که، شامل اضافه کردن چند قطره روغن خردل خالص به آب جوش و استنشاق بخار از مجاری تنفسی است.

با این حال، در حال حاضر هیچ مدرک آزمایشگاهی برای استفاده از روغن خردل برای مشکلات تنفسی وجود ندارد.

همچنین ببینید:

طرز تهیه ی سوپ شلغم برای سرماخوردگی!


8. نقطه دود بالا

نقطه دود دمایی است که در آن روغن یا چربی شروع به تجزیه شدن و تولید دود می کند.

این نه تنها می تواند بر طعم محصول نهایی شما تأثیر منفی بگذارد، بلکه باعث اکسیده شدن چربی ها و تولید ترکیبات مضر و بسیار واکنش پذیر به نام رادیکال های آزاد می شود.

روغن خردل خالص دارای نقطه دود بالایی در حدود 480 درجه فارنهایت (250 درجه سانتیگراد) است که آن را با سایر چربی ها مانند کره برابری می کند.

این باعث می‌شود که آن را برای روش‌های پخت با حرارت بالا مانند سرخ کردن، برشته کردن، پختن و کباب کردن انتخاب کنید.

به علاوه، روغن خردل چون بیشتر از چربی‌های تک غیراشباع تشکیل شده است، نسبت به اسیدهای چرب چند غیراشباع در برابر تخریب ناشی از گرما مقاوم‌تر است.

با این حال، به خاطر داشته باشید که روغن خردل خالص برای استفاده به عنوان روغن گیاهی در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، کانادا و اروپا ممنوع است.


نحوه استفاده از آن

روغن خردل خالص حاوی ترکیبی به نام اسید اروسیک (یک اسید چرب) است، برای استفاده به عنوان روغن گیاهی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، کانادا و اروپا مجاز نیست.

روغن خردل می تواند اثرات نامطلوب جدی بر سلامت قلب داشته باشد و از سوی دیگر، اسانس خردل از دانه‌های خردل از طریق فرآیند تقطیر با بخار استخراج می‌شود از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به‌عنوان یک طعم‌دهنده ایمن (GRAS) شناخته شده است.

اگرچه روغن خردل و اسانس خردل، دو روغن متفاوت در نظر گرفته می شوند، اما هر دو از دانه های خردل استخراج می شوند و ترکیبات مفید مشابهی دارند.

هر دو را می توان با روغن حامل رقیق کرد، و به صورت موضعی برای ماساژ یا سرم های خانگی پوست و درمان های پوست سر استفاده کرد.

حتما یک پچ تست (تست حساسیت) را با استفاده از مقدار کمی روی پوست خود انجام دهید و حداقل 24 ساعت صبر کنید تا قرمزی یا سوزش را بررسی کنید.

در حال حاضر هیچ دوز توصیه شده و تحقیقات در مورد اثرات کاربرد موضعی روغن خردل در بین انسان ها وجود ندارد.

بنابراین، برای استفاده موضعی، بهتر است با مقدار کمی حدود 1 قاشق غذاخوری (14 میلی لیتر) شروع کنید و به آرامی افزایش دهید تا تحمل خود را ارزیابی کنید.


نتیجه آخر

روغن خردل خالص نوعی روغن است که از فشار دادن دانه های گیاه خردل به دست می آید.

از آنجایی که روغن خردل خالص حاوی ترکیبات مضری مانند اسید اروسیک است، اسانس خردل به عنوان یک طعم دهنده انتخاب بهتری است.

روغن خردل خالص و اسانس خردل ممکن است به کاهش التهاب و درد، کند کردن رشد سلول های سرطانی، جلوگیری از رشد میکروبی و افزایش سلامت مو و پوست کمک کند.

هر دو را می توان با روغن حامل رقیق کرد و به صورت موضعی در روغن های ماساژ، ماسک های صورت و درمان های مو استفاده کرد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x