فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 670

نقش ویتامین A در سلامت بانوان

ویتامین A در سلامتی بانوان به ویژه در پوست و زیبایی تاثیر بسزایی دارد که در این پست به طور کامل به فواید آن اشاره شده ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه ویتامین A چه نقشی در سلامت بانوان داره؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

نقش ویتامین A در سلامت بانوان

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

نقش ویتامین A در سلامت بانوان

سلام می‌خوام با شما راجع به ویتامین A صحبت بکنم.

ویتامین A در بین خانم‌ها مصرفش نسبتا متداول می‌باشد به جهت اثراتی که شنیدند که روی پوست و مو و زیبایی اونها می‌تواند داشته باشد.

حالا واقعا می‌خواهیم ببینیم که ما چقدر ویتامین A نیاز داریم و ویتامین A تو بدن ما چه کاری رو انجام می‌دهد و اگر می‌خواهیم مکمل ویتامین A استفاده کنیم با چه دوزی و کی استفاده کنیم؟

ببینید ویتامین A مهم ترین نقشش برای ما نقش در بینایی می‌باشد و با اینکه فقط ۰٫۰۱ درصد از ویتامین A بدن ما در سلول های بینایی ما هست، سلول های بینایی به کمبود ویتامین A بسیار حساس هستند.

همچنین ببینید:

قرص آهن خارجی بهتره یا ایرانی؟

نقش دیگه خیلی مهم ویتامین A نقش اون در تکثیر و تمایز سلولی هست که در واقع وقتی که سلول‌های بنیادی ما دارند تمایز پیدا می‌کنند به سلول‌های دیگه، وجود سطح کافی ویتامین A لازمه به خاطر همین در دوره بارداری وجود ویتامین A کافی برای تمایز و تکثیر سلول‌های جنینی بسیار حیاتی می‌باشد.

همینطور ویتامین A نقش دارد در ساخته شدن پروتئین های بدن چه این پروتئین ها نقش هورمونی و آنزیمی داشته باشند چه نقش ساختاری داشته باشند در سلول‌های پوستی ما و غشا های مختلف بدن، از آنجایی که سلول‌ های پوستی ما سرعت بازسازی‌شون خیلی بالا هست، بنابراین کمبود ویتامین A می‌تواند روی بازسازی سلول های پوستی تاثیر بگذارد.

اما نکته مهم این می باشد که ما معمولا دچار کمبود ویتامین A نمی‌شویم به جهت اینکه درکبد ما مقدار کافی ویتامین A برای نیاز چندین سال وجود دارد و بدن متناسب با نیاز خودش ویتامین A را از کبد آزاد می‌کند، ۹۰ درصد ویتامین A مورد نیاز ما در بافت کبدمان وجود دارد و مقداری هم در بقیه سلول های چربی و در ریه و کلیه ما وجود دارند.

ما می‌توانیم ۷۰۰ میکروگرم نیازمون به ویتامین A یا ۲۳۰۰ واحد بین المللی نیازمان به ویتامین A را به راحتی از طریق منابع غذایی تامین کنیم حتی در دوره بارداری و شیردهی ما منابع ویتامین A را اولش از جگر و بعد از منابع لبنی که مقداری ویتامین A دارند و از بین سبزیجات اول هویج و بعد اسفناج و بعد کلم بروکلی و تمام سبزیجات برگ تیره و میوه جات زرد و نارنجی و قرمز رنگ دارای بتاکاراتن هستند که تبدیل میشه به فرم فعال ویتامین A در بدن.

پس اگر ما در برنامه غذایی‌مون تو این فصل هندوانه داریم، گوجه فرنگی داریم و بعد یواش یواش میوه‌ های تابستانه می آید هلو، زردآلو، انبه اینها همه از منابع خیلی خوب ویتامین A هستند در جو هم مقداری ویتامین A وجود دارد در لوبیا چشم بلبلی هم ما فرمی از بتاکاراتنید هایی که می‌توانند تبدیل به ویتامین A بشوند را داریم.

دوز مکملی ویتامین A که در بازار وجود دارد معمولا دوز ۷۵۰ میکروگرم تا ۳۰۰۰ میکروگرم ویتامین A می‌باشد که ممکنه بصورت واحد بین المللی هم بیان بشود که درواقع بین ۲۵۰۰ واحد بین المللی تا ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی می‌توانید شما مکملش را در بازار پیدا بکنید، از آنجایی که این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی می‌باشد باید همراه با وعده غذایی استفاده بشود.

اگر شما دوز بالای ویتامین A درواقع دوز بالای ۱/۵ میلی گرم ویتامین A را استفاده بکنید برای شما خطر پوکی استخوان را دارد، خطر تجزیه استخوانی را دارد در خانم هایی که به سن یائسگی رسیده اند نباید از دوز بالای ویتامین A در طولانی مدت استفاده بکنند.

پس به هیچ عنوان مصرف دوز بالای A صلاح نیست بخاطر اینکه به شدت می‌تواند باعث عوارض و مسمومیت کبدی بشود.

خانم هایی که از قرص های راکوتان استفاده می‌کنند برای آکنه های مقاوم باید بدانند این دارو دوز بسیار بالا و تراتوژن ویتامین A هست که به خاطر همین به هیچ عنوان نباید باردار بشوند و اگر باردار بشوند این خطر در واقع آنومالی و در واقع بر روی جنین آسیب می‌گذارد و ختم بارداری معمولا برای جنین داده می‌شود.

پس شما خیالتان راحت باشد که یک رژیم غذایی که پر از سبزیجات و میوه جات باشد و استفاده از منابع لبنی در برنامه غذایی تون داشته باشید می‌توانید ویتامین A مورد نیازتان را تامین بکنید.

و در اکثر مولتی ویتامین‌ های مینرال ها هم، درصدی از ویتامین A وجود دارد اما هرچی ویتامین A بیشتر باشد الزاما برای ما بهتر نخواهد بود بلکه مصرف طولانی مدتش می‌تواند خطرناک هم باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x