فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 716

نقش حفاظتی سبزیجات و میوه ها

مصرف میوه و سبزی از نوع بهترین رژیم غذایی هست که باید در زندگی ما وجود داشته باشد، زیرا خواص بسیار مفیدی مثل تامین ویتامین های مورد نیاز بدن مثل ...

نقش حفاظتی سبزیجات و میوه ها

زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه پاسخ می‌دهد:

نقش حفاظتی سبزیجات و میوه ها

سبزی‌ ها و میوه‌ ها فرقی هم نمیکنه چه سبزی چه میوه‌ای، هر میوه و سبزی که متناسب با فصله و موجوده و در دسترسه می‌گیم که حالا حداقل ۲ تا دونه میوه در روز لازمه.

یا اینکه سه بار در روز سبزی یا سالاد یا هر چی که هست با شام و یا نهار و یا تو وعده صبحانه مصرف بشه.

چرا این مسئله مهمه؟ برای اینکه سبزی ها و میوه ها ویتامین C تامین می‌کنند، یعنی ویتامین C است. هم ویتامینی هست  که برای عملکرد سیستم ایمنی بدن لازمه و الان تو این شرایط کرونا و بنابراین اگه ما به اندازه کافی هر روز عادت داشته باشیم که سبزی و میوه مصرف بکنیم حالا هرکدوم که در دسترس است، معمولاً همه سبزی ها و میوه ها ویتامین C دارند ولی خوب اتفاقا الان در فصل زمستان، تو پاییز و زمستون اصلأ مرکبات را داریم که اینا هر کدومش غنی از ویتامین C است یا سبزی هایی داریم مثل کلم و گل کلم و انواع فلفل ها و اصلأ سبزی‌ های برگی، قیمتی هم ندارن ولی ویتامین C رو تامین می‌کنه.

همچنین ببینید:

چگونه کم خونی را از چهره افراد تشخیص بدیم؟

حالا یه چیز دیگه که این سبزی ها و میوه ها تامین می‌کنند، ویتامین A هست، ویتامین A هم لازمه برای اینکه سیستم ایمنی بدن بتونه خوب کار بکنه و درست کار بکنه، ویتامین A رو چه جوری میشه به دست آورد؟ باز توی سبزی‌ ها هویج، الان کدوحلوایی هست یا هر میوه ای و سبزی ای که رنگش زرده، قرمزه، نارنجی رنگه اینا حاویه اصطلاحا می‌گیم  بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل میشن، مثل میوه جات رنگی.

منبع: برنامه طبیب

دیدگاه تان را بنویسید

 

x