فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9986

7 فواید ثابت شده جینسینگ برای سلامتی

برای قرن هاست که جینسینگ در طب سنتی چینی استفاده می شود. در اینجا به 7 مزیت ثابت شده جینسینگ اشاره می کنیم.

جینسینگ قرن هاست که در طب سنتی چینی استفاده می شود. این گیاه کند رشد و کوتاه با ریشه های گوشتی را می توان بسته به مدت رشد آن به سه روش طبقه بندی کرد: تازه، سفید یا قرمز.

نوع تازه آن قبل از 4 سال برداشت می شود، در حالی که سفید بین 4 تا 6 سال و جینسنگ قرمز بعد از 6 سال یا بیشتر برداشت می شود.

انواع زیادی از این گیاه وجود دارد، اما محبوب ترین آنها جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) است.

نوع آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آنها بر بدن متفاوت است. بر اساس برخی تحقیقات، جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل می کند، در حالی که نوع آسیایی آن اثر نیروبخشی دارد.

جینسینگ حاوی دو ترکیب مهم است:

  • جین سنوزیدها
  • جینتونین

این ترکیبات برای ارائه مزایای سلامتی یکدیگر را تکمیل می کنند.

در این مقاله 7 مزیت سلامت مبتنی بر شواهد جینسینگ آورده شده است.

7 فواید ثابت شده جینسینگ برای سلامتی


1. حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است التهاب را کاهش دهد

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی است.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که عصاره‌های جینسنگ و ترکیبات جین‌سنوزید می‌توانند التهاب را مهار کرده و آسیب اکسیداتیو به سلول‌ها را کاهش دهند.

یک مطالعه بر روی 12 مرد ورزشکار نشان داد که مصرف مکمل کوتاه مدت با عصاره جینسینگ آمریکایی آسیب عضلانی ناشی از ورزش را کاهش داده و نشانگرهای التهاب را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

یک مطالعه بزرگتر در سال 2014 روی 71 زن یائسه که روزانه 3 گرم از نوع قرمز آن به مدت 12 هفته مصرف کردند، انجام شد. سپس فعالیت آنتی اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو اندازه گیری شد.

محققان به این نتیجه رسیدند که جینسینگ قرمز ممکن است با افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.

همچنین ببینید:

6 ماده غذایی بی نظیر ضد التهاب


2. ممکن است برای عملکرد مغز مفید باشد

جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خوی کمک کند.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که اجزای موجود در این گیاه، مانند جین‌سنوزیدها و ترکیب K، می‌توانند از مغز در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.

جالب توجه است، یک مطالعه بر روی 6422 سالمند نشان داد که مصرف منظم این گیاه برای حداقل 5 سال با بهبود عملکرد شناختی در مراحل بعدی زندگی مرتبط است.

مطالعه کوچک دیگری نشان داد که مصرف 200 میلی گرم از نوع آمریکایی این گیاه در مقایسه با دارونما پس از 3 ساعت حافظه کاری را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

طبق یک بررسی، جینسینگ می تواند به کاهش استرس کمک کند و ممکن است برای افسردگی و اضطراب فوایدی ارائه دهد. علاوه بر این، مطالعات دیگر اثرات مثبتی بر عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند.


3. می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

برخی تحقیقات نشان می دهد که جینسینگ ممکن است جایگزین مفیدی برای درمان اختلال نعوظ (ED) باشد.

بر اساس برخی تحقیقات، ترکیبات خاصی در این گیاه یافت می شود که ممکن است از استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت های آلت تناسلی برای کمک به بازگرداندن عملکرد طبیعی محافظت کند.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد، ترکیبی که آرامش عضلانی آلت تناسلی را بهبود می‌بخشد و گردش خون را افزایش می‌دهد.

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات جینسینگ بر اختلال نعوظ نتایج متفاوتی را نشان داده است و مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

یک بررسی از 9 مطالعه نشان داد که این گیاه می تواند توانایی برای داشتن رابطه جنسی در مردان را بهبود بخشد. در حالی که، محققان خاطرنشان کردند که این گیاه در مقایسه با دارو تأثیر کمی بر اختلال نعوظ یا رضایت از مقاربت دارد.

همچنین ببینید:

آیا باید از جینسینگ قرمز برای درمان اختلال نعوظ استفاده کنم؟


4. ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

جینسینگ دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی قوی است که عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند.

جالب توجه است، یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره جینسینگ قرمز باعث افزایش تعداد سلول های ایمنی و افزایش سطح آنتی اکسیدان در کبد می شود.

به طور مشابه، مطالعه دیگری روی 100 نفر نشان داد که مصرف 2 گرم جینسینگ قرمز کره ای در روز به مدت 8 هفته به طور قابل توجهی سطح سلول های ایمنی را در مقایسه با دارونما افزایش می دهد.

اگر چه، برای درک اثرات بالقوه این گیاه بر عملکرد سیستم ایمنی، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.


5. ممکن است مزایای بالقوه ای در برابر سرطان داشته باشد

جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد.

نشان داده شده است که جین سنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب و محافظت آنتی اکسیدانی کمک می کند.

چرخه سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جین سنوزیدها می توانند از تولید و رشد غیرطبیعی این سلول ها جلوگیری کنند.

بررسی چندین مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که از این گیاه مصرف می کنند ممکن است 16 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

این گیاه همچنین ممکن است به بهبود سلامت افرادی که تحت شیمی درمانی هستند کمک کند به این صورت که عوارض جانبی را کاهش و اثر برخی از درمان های سرطان را افزایش می دهد.

مطالعات در مورد نقش جینسینگ در پیشگیری از سرطان برخی از فواید را نشان می‌دهد ولی تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


6. ممکن است با خستگی مبارزه کند و سطح انرژی را افزایش دهد

نشان داده شده است که جینسینگ به کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی کمک می کند.

مطالعات حیوانی مختلف برخی از اجزای موجود در این گیاه مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بالاتر در سلول ها مرتبط دانسته اند که می تواند به کاهش خستگی کمک کند.

یک بررسی از 10 مطالعه به این نتیجه رسید که جینسینگ می تواند به طور قابل توجهی علائم سندرم خستگی مزمن را در مقایسه با دارونما پس از 15 روز بهبود بخشد.

بررسی دیگری نشان داد که مصرف جینسینگ آمریکایی یا آسیایی می‌تواند علائم خستگی مرتبط با سرطان را با مصرف روزانه 2000 یا 3000 میلی‌گرمی کاهش دهد.

علاوه بر این، بررسی بیش از 155 مطالعه نشان داد که مکمل‌های جینسنگ نه تنها به کاهش خستگی کمک می کند، بلکه می‌تواند عملکرد فیزیکی را نیز افزایش دهد.


7. می تواند قند خون را کاهش دهد

به نظر می رسد جینسینگ در کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت مفید است.

نشان داده شده است که جینسینگ آمریکایی و آسیایی عملکرد سلول های پانکراس را بهبود می بخشد، تولید انسولین را افزایش می دهد و جذب قند خون در بافت ها را افزایش می دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که عصاره‌های این گیاه با ارائه محافظت آنتی‌اکسیدانی به کاهش رادیکال‌های آزاد در سلول‌های مبتلایان به دیابت کمک می کند.

یک بررسی از هشت مطالعه نشان داد که مکمل جینسینگ می تواند سطح قند خون ناشتا را کاهش و حساسیت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.

یک مطالعه 8 هفته ای دیگر نشان داد که مصرف 3 گرم جینسینگ آمریکایی در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح قند خون ناشتا و بهبود هموگلوبین A1c (نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون) در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شد.

به نظر می رسد جینسینگ قرمز تخمیر شده می تواند حتی در کنترل قند خون موثرتر باشد. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری‌های زنده تولید می‌شود که جین‌سنوزیدها را به شکلی آسان‌تر و قوی‌تر تبدیل می‌کنند.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که مصرف 2.7 گرم جینسنگ قرمز تخمیر شده در روز، در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از یک وعده غذایی موثر است.


به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

ریشه جینسینگ را می توان به روش های مختلفی مصرف کرد. می توانید آن را به صورت خام یا بخارپز مصرف کنید.

همچنین می توان آن را در آب دم کرد و چای درست کرد. برای این کار کافی است آب داغ را به جینسینگ تازه برش داده شده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

این گیاه را می توان به دستور العمل های مختلفی مانند سوپ و غذاهای سرخ شده نیز اضافه کرد. علاوه بر این، می توان از عصاره آن به صورت پودر، قرص، کپسول و روغن استفاده کرد.

اینکه چه مقدار باید مصرف کنید بستگی به شرایطی دارد که می خواهید بهبود دهید. بهتر است با دوزهای کمتر شروع کنید و به مرور زمان افزایش دهید.

به طور کلی، دوزهای روزانه 1-2 گرم ریشه جینسینگ خام یا 200-400 میلی گرم عصاره پیشنهاد می شود. بهتر است عصاره این گیاه را قبل از غذا مصرف کنید تا جذب آن افزایش یابد.


ایمنی و عوارض جانبی احتمالی

طبق تحقیقات، به نظر می رسد جینسینگ بی خطر باشد و نباید هیچ گونه عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

با این حال، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند باید هنگام استفاده از این گیاه، سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنند تا مطمئن شوند که این سطوح خیلی پایین نمی آیند.

علاوه بر این، جینسینگ ممکن است اثربخشی داروهای ضد انعقاد را کاهش دهد. به همین دلیل، بهتر است قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل عدم انجام مطالعات ایمنی، این گیاه برای کودکان یا افرادی که باردار، شیرده هستند توصیه نمی شود.

در نهایت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده طولانی مدت از این گیاه می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد. بنابراین، برای به حداکثر رساندن فواید، باید جینسینگ را در چرخه‌های ۲ تا ۳ هفته‌ای با یک یا دو هفته استراحت مصرف کنید.


نتیجه آخر

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن هاست در طب چینی استفاده می شود.

معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مورد توجه قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای انواع خاصی از سرطان فواید داشته باشد.

علاوه بر این این گیاه سیستم ایمنی بدن، عملکرد مغز را تقویت می کند. همچنین خستگی و علائم اختلال نعوظ را بهبود می بخشد.

جینسینگ را می توان به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. همچنین می تواند به راحتی به عنوان مکمل به رژیم غذایی اضافه شود و به صورت عصاره، کپسول یا پودر موجود است.

اگر بخواهید شرایط خاصی را بهبود ببخشید یا به سادگی سلامت خود را تقویت کنید، این گیاه ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x