فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 10144

5 فواید چای رویبوس برای سلامتی

چای رویبوس در سراسر جهان در حال محبوبیت است. به آن چای قرمز نیز می گویند. این مقاله همه چیز را در مورد چای رویبوس و اثرات آن بر سلامتی توضیح می دهد.

چای رویبوس به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و سالم در حال محبوبیت است.

این نوشیدنی که قرن ها در جنوب آفریقا مصرف می شود، به یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. یک جایگزین خوش طعم و بدون کافئین برای چای سیاه و سبز است.

علاوه بر این، طرفداران رویبوس را به دلیل مزایای سلامتی بالقوه آن ستایش می کنند و ادعا می کنند که آنتی اکسیدان های آن می تواند در برابر سرطان، بیماری قلبی و سکته محافظت کند.

این مقاله به بررسی مزایای سلامتی چای رویبوس و عوارض جانبی احتمالی می‌پردازد.

5 فواید چای رویبوس برای سلامتی


چای رویبوس چیست؟

چای رویبوس به عنوان چای قرمز یا چای بوته ای قرمز نیز شناخته می شود.

این گیاه با استفاده از برگ های درختچه ای به نام Aspalathus linearis که معمولاً در سواحل غربی آفریقای جنوبی رشد می کند.

رویبوس یک چای گیاهی است که مشابه چای سبز یا سیاه نیست. رویبوس سنتی با تخمیر برگها تهیه می شود که به رنگ قرمز مایل به قهوه ای در می آید.

رویبوس سبز که تخمیر نمی شود نسبت به نسخه سنتی گران‌تر و از نظر طعم علفی تر است، با این حال آنتی‌اکسیدان بیشتری نیز دارد.

چای رویبوس معمولاً مانند چای سیاه مصرف می شود، برخی از افراد شیر و شکر اضافه می‌کنند.

برخلاف برخی ادعاها، چای رویبوس منبع خوبی از ویتامین ها یا مواد معدنی نیست فقط حاوی مقدار کمی مس و فلوراید است. با این حال، سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است که ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد.

همچنین ببینید:

فواید نوشیدن انواع چای برای رشد مو


1. تانن کم و فاقد کافئین و اسید اگزالیک

کافئین یک محرک طبیعی است که در چای سیاه و چای سبز یافت می شود. مصرف مقادیر متوسط کافئین به طور کلی بی خطر است.

حتی ممکن است فوایدی برای عملکرد ورزشی، تمرکز و خلق و خو داشته باشد. با این حال، مصرف بیش از حد آن با تپش قلب، افزایش اضطراب، مشکلات خواب و سردرد مرتبط است.

برخی افراد از مصرف کافئین خودداری کرده یا آن را محدود می کنند. از آنجایی که چای رویبوس به طور طبیعی بدون کافئین است، جایگزینی عالی برای چای سیاه یا سبز است.

رویبوس همچنین نسبت به چای سیاه یا سبز معمولی دارای تانن کمتری است. تانن ها، ترکیبات طبیعی موجود در چای سبز و سیاه، در جذب برخی مواد مغذی مانند آهن اختلال ایجاد می کنند.

بر خلاف چای سیاه و چای سبز، رویبوس قرمز حاوی اسید اگزالیک نیست. مصرف مقادیر زیاد اسید اگزالیک می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد و  همین امر، رویبوس را به گزینه خوبی برای افرادی که مشکلات کلیوی دارند تبدیل می کند.


2. سرشار از آنتی اکسیدان

رویبوس به دلیل سطوح بالای آنتی اکسیدان های تقویت کننده بدن که شامل آسپالاتین و کوئرستین می شود، با فواید سلامتی همراه است.

آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند. در طولانی مدت، اثرات آنها ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چای رویبوس می تواند سطح آنتی اکسیدان را در بدن افزایش دهد. با این حال، هر گونه افزایش ثبت شده اندک بوده است و مدت زیادی طول نمی کشد.

در یک مطالعه 15 نفره، سطح آنتی اکسیدان های خون زمانی که شرکت کنندگان رویبوس قرمز مصرف کردند، 2.9 درصد افزایش یافت و زمانی که انواع سبز را نوشیدند، 6.6 درصد افزایش یافت.

این افزایش پنج ساعت پس از نوشیدن 17 اونس (500 میلی لیتر) چای ساخته شده با 750 میلی گرم برگ رویبوس ادامه داشت.

مطالعه دیگری بر روی 12 مرد سالم نشان داد که چای رویبوس در مقایسه با دارونما هیچ اثر قابل توجهی بر سطح آنتی اکسیدان خون ندارد.

این احتمالاً به این دلیل است که آنتی اکسیدان های رویبوس کوتاه مدت هستند یا به طور ناکارآمد توسط بدن جذب می شوند.


3. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

آنتی اکسیدان های موجود در رویبوس با قلب سالم تر مرتبط هستند، این ممکن است به طرق مختلف اتفاق بیفتد.

نوشیدن چای رویبوس ممکن است با مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) اثرات مفیدی بر فشار خون داشته باشد. ACE به طور غیرمستقیم فشار خون را با ایجاد انقباض عروق خونی افزایش می دهد.

در یک مطالعه روی 17 نفر، نوشیدن چای رویبوس فعالیت ACE را 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف مهار کرد. شواهد امیدوارکننده تری وجود دارد که نشان می دهد چای می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد.

در یک مطالعه بر روی 40 فرد بزرگسال دارای اضافه وزن در معرض خطر بالای بیماری قلبی، شش فنجان چای رویبوس روزانه به مدت شش هفته باعث کاهش کلسترول LDL “بد” و در عین حال افزایش کلسترول “خوب” HDL شد.

با این حال، اثر مشابهی در افراد سالم مشاهده نشد. سطوح سالم کلسترول محافظت بیشتری در برابر بیماری های قلبی مختلف از جمله حملات قلبی و سکته ایجاد می کند.


4. ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که آنتی اکسیدان های کوئرستین و لوتئولین، که در چای رویبوس وجود دارد، می توانند سلول های سرطانی را از بین برده و از رشد تومور جلوگیری کنند.

با این حال، مقدار کورستین و لوتئولین در یک فنجان چای بسیار کم است. بسیاری از میوه ها و سبزیجات منابع بسیار بهتری هستند.

بنابراین، مشخص نیست که آیا رویبوس به اندازه کافی این دو آنتی اکسیدان را دارد یا خیر و آیا آنها به اندازه کافی توسط بدن جذب می شوند تا فوایدی را به همراه داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که مطالعات انسانی در مورد رویبوس و سرطان مورد نیاز است.


5. ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد

چای رویبوس تنها منبع طبیعی شناخته شده آنتی اکسیدان آسپالاتین است که مطالعات حیوانی نشان می دهد ممکن است اثرات ضد دیابتی داشته باشد.

یک مطالعه روی موش‌های مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که آسپالاتین سطح قند خون را متعادل می‌کند و مقاومت به انسولین را کاهش می‌دهد، که می‌تواند برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند امیدوارکننده باشد.

همچنین ببینید:

دیابتی ام چای و قهوه بخورم یا نه؟


مزایای تایید نشده

ادعاهای بهداشتی پیرامون چای رویبوس بسیار متفاوت است. با این حال، شواهد کافی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

مزایای تایید نشده عبارتند از:

  • سلامت استخوان: شواهدی مبنی بر ارتباط مصرف رویبوس با بهبود سلامت استخوان ضعیف است و مطالعات خاص کمیاب است
  • بهبود هضم: چای اغلب به عنوان راهی برای کاهش مشکلات گوارشی تبلیغ می شود. با این حال، شواهدضعیف است
  • سایر مزایا: علیرغم گزارشات حکایتی، شواهد محکمی مبنی بر اینکه رویبوس می تواند به مشکلات خواب، آلرژی، سردرد یا قولنج کمک کند، وجود ندارد.

البته، فقدان شواهد لزوماً به این معنا نیست که این ادعاها نادرست هستند بلکه به طور کامل مطالعه نشده اند.


عوارض جانبی بالقوه

به طور کلی، رویبوس بسیار ایمن است اگرچه عوارض جانبی منفی بسیار نادر، اما برخی موارد گزارش شده است.

یک مطالعه موردی نشان داد که نوشیدن روزانه مقادیر زیادی چای رویبوس با افزایش آنزیم های کبدی مرتبط است که اغلب می تواند نشان دهنده مشکل کبدی باشد.

برخی از ترکیبات موجود در چای می تواند تولید هورمون جنسی زنانه، استروژن را تحریک کند. برخی منابع نشان می‌دهند که افراد مبتلا به بیماری‌های حساس به هورمون، مانند سرطان سینه، بهتر است که از مصرف این نوع چای اجتناب کنند.


نتیجه آخر

چای رویبوس یک نوشیدنی سالم و خوشمزه است. بدون کافئین، تانن کم و سرشار از آنتی اکسیدان که ممکن است فواید سلامتی مختلفی را ارائه دهد.

با این حال، ادعاهای بهداشتی مربوط به چای اغلب حکایتی است و مبتنی بر شواهد قوی نیست.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x