فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2016

فواید نگه داشتن نفس و خطرات آن

اکثر افراد می توانند نفس خود را بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه حبس کنند. در صورت نگه داشتن نفس؛ اکسیژن رسانی به بدن قطع می شود؛ به این منظور فقط می توان چند ثانیه تا چند دقیقه نفس را حبس کرد. اما نگه داشتن نفس دارای چندین فواید نیز می باشد؛ از جمله بهبود بازسازی بافت مغزی...

نگه داشتن نفس و آنچه باید بدانید

افراد به طور متوسط می توانند نفس خود را به مدت 30 تا 90 ثانیه نگه دارند. این زمان به عوامل مختلفی مانند سیگار کشیدن، بیماری زمینه ای یا تمرین تنفسی افزایش یا کاهش می یابد.

فواید نگه داشتن نفس و خطرات آن

 

افراد می توانند برای افزایش ظرفیت ریه خود تمرینات تنفسی را انجام دهند. برای این موضوع دستورالعمل های آموزشی وجود دارد که به نگه داشتن نفس برای مدت زمان طولانی تر کمک می کند. آموزش معمولا چندین ماه طول می کشد.

افراد ممکن است از روش های آموزشی برای آموزش پیشرفته نظامی، غواصی، شنا یا سایر فعالیت های تفریحی استفاده کنند.

این مقاله به اثرات جسمی تنفس، فواید و عوارض نگه داشتن نفس و افزایش ظرفیت ریه می پردازد.

همچنین ببینید:

علت تنگی نفس در هنگام ورزش و درمان آن

 

وقتی نفس خود را نگه می دارید چه اتفاقی می افتد؟

افراد برای انجام عملکردهای حیاتی بدن خود به اکسیژن نیاز دارند و نگه داشتن نفس مانع از ورود اکسیژن به بدن می شود.

هنگامی که افراد نفس خود را حبس می کنند، بدن همچنان از اکسیژن برای عملکرد و انتشار دی اکسید کربن به عنوان یک محصول زائد استفاده می کند.

از آنجایی که دی اکسید کربن جایی برای رفتن ندارد، سطح آن در بدن افزایش یافته و در نهایت باعث ایجاد رفلکس غیرارادی برای شروع دوباره تنفس می شود.

در ابتدا ممکن است فرد در ریه های خود احساس سوزش کند. اگر آنها نفس خود را به اندازه کافی حبس کنند، ماهیچه های دیافراگم منقبض می شوند تا مجبور به تنفس شوند که این موضوع می تواند باعث درد شود.

اگر فرد الگوی تنفسی معمول خود را از سر نگیرد، هوشیاری خود را از دست خواهد داد و اگر در مکانی امن باشد، بدن باید به طور خودکار شروع به تنفس کرده و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می کند.

اگر فرد در مکان امن نباشد؛ به عنوان مثال در زیر آب باشد، در این زمان احتمال غرق شدن وجود دارد.

 

فواید نگه داشتن نفس

نگه داشتن نفس ممکن است فوایدی برای سلامتی فرد داشته باشد. شواهد نشان می دهد که افزایش عملکرد ریه و مدت زمانی که فرد می تواند نفس خود را نگه دارد دارای فواید زیر است:

  • تأثیر مثبتی بر التهاب دارد، که ممکن است برای شرایط خودایمنی مهم باشد
  • به افزایش طول عمر افراد و جلوگیری از آسیب سلول های بنیادی در مغز کمک می کند

مطالعه دیگری که بر روی سمندر انجام شد نشان داد که نگه داشتن اکسیژن به آنها در بازسازی بافت مغز کمک می کند. اگرچه خواص مشابهی ممکن است در انسان یا سایر حیوانات وجود داشته باشد؛ اما در این مطالعه شرکت کنندگان انسانی وجود نداشت.

 

خطرات و عوارض نگه داشتن نفس

زمانی که فرد خارج از آب و در محیطی امن است، می تواند نفس خود را راحت حبس کند و در بیشتر موارد، قبل از ایجاد هرگونه مشکل، بدن در مقابل کمبود اکسیژن پاسخ خواهد داد.

 

غرق شدن

وقتی فرد زیر آب است و با پاسخ های طبیعی بدن برای نفس کشیدن مواجه می شود، ریه ها پر از آب شده و ممکن است فرد برای جلوگیری از عواقب مرگبار به درمان اضطراری نیاز داشته باشد.

در سال 2015، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بر غرق شدن تصادفی ناشی از رفتارهای خطرناک نگه داشتن نفس در زیر آب گزارش داد. این موارد شامل بازی های اجتماعی، مانند چالش های حبس کردن نفس و تمرینات آموزشی بود.

در این گزارش مشخص شد که دو مرد در فرآیند آموزش پیشرفته نظامی؛ پس از عبور در زیر آب غرق شدند. مرگ آنها به دلیل کاهش فشار اکسیژن خون بود.

 

سایر خطرات و عوارض نگه داشتن نفس

تا زمانی که فرد در زیر آب یا محیطی غیرایمن نباشد، هیچ خطر و عوارض خاصی ایجاد نمی شود.

با این حال برخی خطرات شامل موارد زیر می باشد:

  • افزایش فشار خون
  • افزایش خطر آسیب مغزی
  • از دست دادن هماهنگی
  • کاهش ضربان قلب
  • افزایش سطح قند خون

 

چگونه ظرفیت ریه را افزایش دهیم؟

اگر فرد علاقه مند به افزایش ظرفیت ریه باشد، می تواند بدن و ریه های خود را طوری آموزش دهد که برای مدت های طولانی مدت بدون اکسیژن باقی بماند.

غواصان ممکن است از آموزش آپنه جهت کمک به افزایش ظرفیت ریه استفاده کنند. در این آموزش فرد به تدریج توانایی خود برای حبس نمودن با تناوب در نگه داشتن نفس برای چند دقیقه و بیرون دادن آن افزایش می دهد.

قبل از تلاش برای افزایش ظرفیت ریه، افراد باید با متخصص و کارشناس حرفه ای غواصی مشورت کنند.

همچنین ببینید:

کدام قسمت از مغز تنفس را کنترل می کند؟

 

خلاصه کلی

افراد معمولاً می توانند نفس خود را برای چند ثانیه تا کمی بیش از یک دقیقه حبس کنند. افراد می توانند با تمرین نگه داشتن نفس برای مدت طولانی تر ظرفیت ریه خود را افزایش دهند.

علاوه بر مزایای تفریحی یا حرفه ای افزایش ظرفیت ریه، فواید سلامتی دیگری نیز دارد.

در صورت تمرین تنفس در آب، فرد باید ایمنی خود را در نظر بگیرد. این موضوع می تواند شامل شنا کردن با دیگران و حضور فرد دیگر باشد که بتواند در صورت بیهوش شدن، روش های نجات و کمک را انجام دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x