فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2017

12 مزیت ژل رویال برای سلامتی

ژل رویال مغذی است و ممکن است خواص ضد باکتریایی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته باشد. این خواص ممکن است عامل بسیاری از موارد سلامتی در مورد ژل رویال باشد. افراد معمولاً آن را به صورت خوراکی یا به طور مستقیم بر روی پوست مصرف می کنند...

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده‌ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ملکه تولید می‌شود. اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری های جسمی و بیماری های مزمن مورد استفاده قرار می گیرد.

12 مزیت ژل رویال برای سلامتی

 

در اینجا به 12 فواید ژل رویال اشاره شده است:

 

1_ حاوی مواد مغذی

ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته است، اما تصور می شود اثرات مثبت آن بر سلامتی ناشی از پروتئین ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد آن باشد.

این موارد شامل 9 گلیکوپروتئین است که در مجموع به عنوان پروتئین های اصلی ژل رویال (MRJPs) شناخته شده و دو اسید چرب، ترانس 10 هیدروکسی 2 دسنوئیک اسید و 10 هیدروکسی دکانوئیک اسید است.

ژل رویال همچنین حاوی چندین ویتامین B و مواد معدنی است. با این حال ترکیب مواد مغذی به طور قابل توجهی در انواع ژل رویال متفاوت است.

برخی ویتامین های موجود در ژل رویال عبارتند از:

 • تیامین (B1)
 • ریبوفلاوین (B2)
 • اسید پانتوتنیک (B5)
 • پیریدوکسین (B6)
 • نیاسین (B3)
 • اسید فولیک (B9)
 • اینوزیتول (B8)
 • بیوتین (B7)

این مواد مغذی ممکن است برخی فواید ژل رویال را برای سلامتی فراهم سازند، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این ماده منحصر به فرد مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

فواید عسل خام و نحوه انتخاب و نگهداری آن

 

2_ اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

به طور گسترده ادعا می شود که ژل رویال التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.

در مطالعات متعدد اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال به نظر می‌رسد که اثرات آنتی اکسیدانی قوی دارند.

برای نتیجه گیری قطعی در مورد درمان التهاب با ژل رویال به داده های بیشتری نیاز است.

 

3_ کاهش بیماری های قلبی

مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهند که ژل رویال ممکن است به طور مثبت بر سطح کلسترول تأثیر گذاشته و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

اگرچه مکانیسم دقیق آن نامشخص است، پروتئین های خاص موجود در ژل رویال ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند.

یک مطالعه 12 هفته ای نشان داد که خرگوش های مکمل ژل رویال به طور قابل توجهی سطح کلسترول LDL کل و کلسترول "بد" آنها را به ترتیب 28 و 23 درصد کاهش دادند.

به طور مشابه، یک مطالعه انسانی یک ماهه کاهش 11٪ و 4٪ در سطح کلسترول LDL کل و "بد" را در افرادی که روزانه حدود 3 گرم ژل رویال مصرف می کردند، مشاهده کرد.

اما یک مطالعه کوچک انسانی دیگر نشان داد که هیچ تفاوت خاصی در سطح کلسترول بین شرکت‌کنندگانی که با ژل رویال درمان شده‌اند و افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، وجود ندارد.

در حالی که این مطالعات امیدوارکننده هستند، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تاثیر ژل رویال بر سلامت قلب مورد نیاز است.

 

4_ بهبود زخم و ترمیم پوست

ژل رویال؛ به صورت خوراکی و موضعی مورد استفاده قرار می گیرد، اما ممکن است به بهبود زخم و سایر بیماری های التهابی پوست کمک کند.

همچنین دارای اثر ضد باکتریایی است که می تواند زخم ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد.

یک مطالعه حیوانی افزایش تولید کلاژن را در موش هایی که عصاره ژل رویال دریافت کردند، نشان داد. کلاژن یک پروتئین ساختار حیاتی برای ترمیم پوست است.

یک آزمایش نشان داد که به طور قابل توجهی ظرفیت ترمیم بافت در سلول های انسانی تیمار شده با ژل رویال افزایش یافته است.

اما یک مطالعه انسانی جدیدتر هیچ تفاوتی در بهبود زخم بین گروه کنترل و شرکت‌کنندگانی که زخم پای دیابتی را به صورت موضعی با ژل رویال درمان می‌کردند، مشاهده نکرد.

در نهایت، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات ژل رویال بر بهبود زخم و ترمیم بافت مورد نیاز است.

 

5_ کنترل فشار خون

ژل رویال ممکن است با کاهش فشار خون از قلب و سیستم گردش خون محافظت کند. چندین مطالعه نشان می‌دهد که پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال سلول‌های ماهیچه‌ای صاف را در رگ‌ها و شریان‌ها شل کرده و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهند.

یک مطالعه اخیر بر روی حیوانات مکملی را که ژل رویال را با سایر مواد مشتق شده از زنبور عسل ترکیب می‌کند، مورد بررسی قرار داد؛ که نتیجه آن کاهش قابل توجهی در فشار خون بود. با این حال نقش دقیق ژل رویال در این مکمل نامشخص است.

تحقیقات بیشتری برای درک رابطه ژل رویال با فشار خون مورد نیاز است.

 

6_ تنظیم قند خون

ژل رویال همچنین ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، کنترل قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

مطالعات متعدد حیوانی افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی ظاهری را بر روی پانکراس، کبد و بافت تولید مثل در موش‌های چاق دیابتی تحت درمان با ژل رویال نشان داد.

یک مطالعه کوچک شش ماهه بر روی انسان، کاهش 20 درصد قند خون ناشتا را در افراد سالمی که روزانه ژل رویال مصرف می کردند، نشان داد. با این حال تحقیقات در مورد این موضوع محدود است.

 

7_ بهبود عملکرد سالم مغز

ژل رویال ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند. یک مطالعه نشان داد که موش‌های استرس‌زا تحت درمان با ژل رویال سطوح پایین‌تری از هورمون‌های استرس و سیستم عصبی مرکزی قوی‌تری نسبت به گروه کنترل داشتند.

یک مطالعه جداگانه منجر به بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در موش‌های یائسه شد که ژل رویال دریافت کردند.

مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که موش‌های تحت درمان با ژل رویال بهتر می‌توانند رسوبات شیمیایی خاصی را در مغز مرتبط با بیماری آلزایمر حذف کنند.

بیشتر این مطالعات اثر محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت آنتی اکسیدانی ژل رویال نسبت می دهند.

اگرچه این داده ها دلگرم کننده است، اما تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

 

8_ بهبود خشکی مزمن چشم

ژل رویال در صورت مصرف خوراکی ممکن است خشکی چشم را درمان کند.

یک مطالعه حیوانی و انسانی بهبود خشکی مزمن چشم برای کسانی که به صورت خوراکی با ژل رویال درمان شده بودند نشان داد. نتایج نشان می دهد که این ماده مشتق شده از زنبور عسل ممکن است ترشح اشک را از غدد اشکی در چشم افزایش دهد.

هیچ گونه عوارض جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است. بنابراین ژل رویال می تواند به عنوان یک راه حل کم خطر برای خشکی مزمن چشم عمل کند.

به خاطر داشته باشید که این نمونه داده بسیار کوچک نشان نمی دهد که ژل رویال قادر به درمان خشکی چشم اکثر افراد است. در نهایت، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

9_ اثرات ضد پیری

ژل رویال ممکن است از راه های مختلفی روند پیری را کند سازد. چند مطالعه افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را در موش‌های تحت درمان خوراکی با ژل رویال نشان می‌دهد.

ژل رویال گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای حمایت از حفظ پوست سالم گنجانده می‌شود.

تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است از افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب‌های پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش حمایت کند.

از آنجایی که تحقیقات انسانی در مورد فواید ضد پیری استفاده از ژل رویال خوراکی یا موضعی کافی نیست، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

10_ تقویت سیستم ایمنی

ژل رویال ممکن است پاسخ ایمنی طبیعی بدن را در برابر باکتری ها و ویروس های خارجی تقویت سازد.

MRJP و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال به تقویت فعالیت ضد باکتریایی معروف هستند که می تواند بروز عفونت را کاهش داده و از عملکرد ایمنی حمایت کنند.

با این حال بیشتر داده های کاربردی محدود به تحقیقات حیوانی است. بنابراین مطالعات انسانی بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

۱۵ ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند!

 

11_ کاهش عوارض سرطان

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان با عوارض جانبی قابل توجهی از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) همراه است.

ژل رویال ممکن است برخی عوارض جانبی منفی مرتبط با برخی درمان های سرطان را کاهش دهد.

یک مطالعه کاهش قابل توجهی را در آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی در موش‌های حاوی ژل رویال نشان داد.

یک مطالعه بسیار کوچک انسانی نشان داد که استفاده از ژل رویال به صورت موضعی ممکن است از موکوزیت، یک عارضه جانبی درمان سرطان که باعث زخم‌های دردناک در دستگاه گوارش می‌شود، جلوگیری کند.

اگرچه این مطالعات دلگرم کننده است، اما نتایج قطعی در مورد نقش ژل رویال در درمان سرطان ارائه نمی دهد. تحقیقات بیشتر ضروری است.

 

12_ بهبود علائم یائسگی

ژل رویال ممکن است علائم مرتبط با یائسگی را نیز درمان کند.

یائسگی باعث کاهش هورمون هایی می شود که با عوارض جسمی و روحی مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است.

یک مطالعه نشان داد که ژل رویال در کاهش افسردگی و بهبود حافظه در موش‌های یائسه مؤثر است.

مطالعه دیگر بر روی 42 زن یائسه نشان داد که مصرف روزانه 800 میلی گرم ژل رویال به مدت 12 هفته در کاهش کمردرد و اضطراب موثر است.

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

میزان مصرف دوز مکمل

از آنجایی که تحقیقات نسبتاً محدود است، دوز توصیه شده قطعی برای ژل رویال وجود ندارد.

زمانی که ژل رویال به عنوان یک مکمل غذایی مصرف شود، در حالت طبیعی خود؛ یک ماده ژل مانند یا به شکل پودر یا کپسول در دسترس است.

فواید در طیف وسیعی از دوزها مشاهده شده است. تحقیقات فعلی از مزایای احتمالی 300-6000 میلی گرم در روز پشتیبانی می کند.

ژل رویال همچنین می تواند به صورت موضعی بر روی پوست استفاده شود و گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست گنجانده می شود.

اگر قبلا هرگز از ژل رویال استفاده نکرده اید، بهتر است با دوز بسیار کم شروع کنید تا از واکنش های آلرژیک جدی و عوارض جانبی جلوگیری شود.

 

 

خطرات و عوارض جانبی

اگرچه ژل رویال برای اکثر افراد بی خطر است، اما کاملا بدون خطر نیست. از آنجایی که محصول زنبور عسل است، افرادی که به نیش زنبور، گرده یا سایر آلرژن های محیطی آلرژی دارند، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

در حالی که استفاده از ژل رویال برای اکثر افراد بی خطر است، گاهی اوقات عوارض جانبی جدی گزارش شده است. این موارد عبارتند از:

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • درماتیت تماسی

برخی از این واکنش های شدید حتی می توانند کشنده باشند.

 

نتیجه کلی

در حالی که ژل رویال برای قرن‌ها در روش‌های پزشکی باستانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، به دلیل فقدان تحقیق، تا حد زیادی توسط پزشکان غربی رد شده است.

با این وجود این محصول زنبور عسل؛ که متفاوت از عسل است، همچنان به عنوان یک درمان جایگزین برای انواع بیماری های جسمی و روحی استفاده می شود.

تا به امروز بسیاری از ادعاهای سلامت مرتبط با ژل رویال ثابت نشده است. بخش عمده ای از تحقیقات موجود محدود به مطالعات حیوانی و یا مطالعات بسیار کوچک انسانی است.

مصرف ژل رویال 100% بدون خطر نیست. گاهی اوقات عوارض جانبی جدی مانند آنافیلاکسی گزارش شده است.

اگرچه تحقیقات فعلی امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه ژل رویال ممکن است در یک سبک زندگی سالم قرار گیرد، مورد نیاز است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x