فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2018

علت گرفتگی گوش و درمان های آن

گرفتگی گوش ممکن است بر اثر موارد داخلی یا خارجی ایجاد شود. گرفتگی گوش بر شنوایی و تعادل تأثیر گذاشته و باعث درد و ناراحتی می شود. گرفتگی گوش تقریباً برای تمامی افراد ایجاد می شود. کودکان اغلب دچار گرفتگی گوش می شوند، به خصوص در هنگام سرماخوردگی یا عفونت سینوسی...

گرفتگی گوش و آنچه باید بدانید

حتی اگر گرفتگی گوش باعث درد یا ناراحتی نشود، صداهای مبهم و تلاش و فشار برای شنیدن می‌تواند واقعا آزاردهنده باشد. ممکن است گوش در عرض چند ساعت یا چند روز خود به خود باز شود. اما چندین درمان خانگی و داروها می توانند گرفتگی گوش را فورا درمان کنند.

علت گرفتگی گوش و درمان های آن

 

علاوه بر درمان گرفتگی گوش، شناسایی علت احتمالی گرفتگی گوش نیز مهم است. با انجام این کار می توان جهت درمان گرفتگی گوش و پیشگیری از مشکلات بعدی بهترین روش را پیدا کرد.

 

علت گرفتگی گوش:

 

1_ انسداد شیپور استاش

انسداد شیپور استاش یکی از دلایل احتمالی گرفتگی گوش است. شیپور استاش گوش میانی را به گلو متصل می کند. مایع و مخاط از طریق این لوله از گوش به پشت حلق جریان می یابد و در آنجا بلعیده می شوند.

اما گاهی اوقات مایع و مخاط به جای سرازیر شدن در گلو در گوش میانی گیر می کند و در نهایت سبب گرفتگی گوش می شوند. این انسداد معمولاً با نوعی عفونت مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا سینوزیت همراه است. رینیت آلرژیک همچنین می تواند باعث انسداد شیپور استاش شود.

سایر علائم انسداد ناشی از عفونت یا آلرژی عبارتند از:

 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن
 • گلو درد

همچنین ببینید:

ارتباط بین کرونا و عفونت گوش – علائم و درمان

 

رفع انسداد شیپور استاش بسیار مهم است، زیرا مایع به دام افتاده می تواند باعث عفونت گوش شود، یعنی زمانی که یک باکتری یا عفونت ویروسی به گوش میانی وارد شود.

شنا کردن همچنین می تواند باعث عفونت گوش شود. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که آب بعد از شنا در گوش باقی بماند. این وضعیت همچنین که به گوش شناگر معروف است، رشد باکتری یا قارچ را نیز تشویق می کند. علائم عفونت گوش عبارتند از:

 • گوش درد
 • قرمزی
 • ترشح مایعات
 • تب

 

2_ ارتفاع بالا

برخی افراد هنگام غواصی، رانندگی در نواحی کوهستانی یا پرواز کردن با هواپیما دچار گرفتگی موقت گوش می‌شوند. تغییر سریع فشار هوا در خارج از بدن باعث این انسداد می شود.

شیپور استاش مسئول متعادل سازی فشار در گوش میانی است. اما در ارتفاعات بالاتر، همیشه نمی تواند فشار را به درستی متعادل سازد. در نتیجه تغییر فشار هوا در گوش احساس می شود. گرفتگی گوش گاهی تنها عارضه جانبی تغییر ارتفاع است. با ابتلا به این وضعیت، ممکن است سردرد، حالت تهوع یا تنگی نفس نیز وجود داشته باشد.

 

3_  جرم گوش

جرم گوش با تمیز کردن مجرای گوش و پیشگیری از ورود مواد زائد به داخل گوش؛ از آن محافظت می کند. موم یا جرم معمولاً نرم است، اما می تواند سفت شده و باعث انسداد گوش شود. وقتی جرم گوش باعث گرفتگی گوش می شود، علائم دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • گوش درد
 • صدای زنگ در گوش
 • سرگیجه

 

گاهی اوقات استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش باعث ایجاد گرفتگی می شود. گوش پاک کن را نباید داخل گوش وارد کرد. این روش تمیز کردن می تواند جرم گوش را بیشتر به داخل گوش فشار داده و در نتیجه انسداد رخ می دهد.

 

4_ نوروم آکوستیک

نوروم آکوستیک نوعی رشد خوش خیم است که بر روی عصب جمجمه ای که از گوش داخلی به مغز منتهی می شود ایجاد می شود. این تومورها معمولاً به آهستگی رشد می کنند و کوچک هستند. با این حال با بزرگتر شدن، می توانند به اعصاب گوش داخلی فشار وارد کنند. این اتفاق می تواند باعث گرفتگی گوش، کاهش شنوایی و زنگ زدن در گوش شود.

 

درمان گرفتگی گوش

اگر چه گرفتگی گوش نوعی وضعیت آزاردهنده است، اما اغلب با درمان‌های خانگی قابل درمان است.

 

استفاده از مانور والسالوا

این ترفند ساده به باز کردن شیپور استاش کمک می کند. برای انجام این روش، نفس عمیق بکشید و بینی خود را با دو انگشت بگیرید. با دهان بسته سعی کنید هوا را به آرامی از طریق بینی بیرون دهید. این کار باید فشار کافی جهت رفع گرفتگی یا باز کردن گوش ایجاد کند. برای پیشگیری از آسیب رساندن به پرده گوش، سعی کنید هوا را محکم بیرون ندهید. هنگامی که شیپور استاش باز شد، آدامس بجوید یا آب نبات سفت بمکید.

 

استنشاق بخار

دوش آب گرم بگیرید و 10 تا 15 دقیقه در حمام بمانید. بخار آب داغ به شل شدن مخاط در گوش کمک می کند. روش دیگر استفاده از یک حوله کوچک گرم یا داغ بر روی گوش است.

 

مایع محبوس شده را خارج کنید

انگشت اشاره خود را داخل گوش مورد نظر قرار داده و انگشت را به آرامی بالا و پایین ببرید. این روش به بیرون آمدن مایع به دام افتاده کمک می کند. یک سشوار با درجه حرارت پایین که چند سانتی متر از گوش فاصله دارد نیز ممکن است به خشک شدن مایع گوش کمک کند.

 

استفاده از داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند گرفتگی گوش ناشی از تخلیه سینوسی، سرماخوردگی یا آلرژی را درمان کنند. از داروهای سرماخوردگی یا سینوسی حاوی ضداحتقان یا از آنتی هیستامین استفاده کنید. حتما دستورالعمل های روی برچسب را مطالعه کنید.

 

استفاده از قطره گوش

یک کیت برطرف کننده جرم گوش (کیت حذف کننده موم یا جرم گوش دبراکس یا مورین) می تواند جرم گوش را نرم کرده و از گوش خارج کند. همچنین می توان دو یا سه قطره روغن معدنی گرم، روغن بچه یا هیدروژن پراکسید را با استفاده از قطره چکان داخل گوش بریزید. پس از استفاده از قطره سر خود را چند ثانیه کج نگه دارید تا قطره از گوش خارج نشود و به خوبی بر روی جرم ها اثر بگذارد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نمی‌توانید گرفتگی گوش‌ خود را با درمان‌های خانگی برطرف کنید، به پزشک مراجعه کنید. در صورت تجمع موم، مراجعه به متخصص گوش حلق و بینی ضروری است. پزشک از ابزارهای تخصصی برای ایجاد مکش و برداشتن موم از گوش استفاده می کند. اگر دچار انسداد شیپور استاش هستید، داروهای تجویزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک (عفونت گوش، عفونت سینوسی)
 • داروی ضد قارچ (گوش شناگر)
 • آنتی هیستامین

 

درد ممکن است همراه با گرفتگی گوش باشد، به خصوص اگر عفونت گوش داشته باشید. مسکن OTC را طبق دستور مصرف کنید، مانند:

 • ایبوپروفن
 • استامینوفن
 • ناپروکسن سدیم (Aleve)

از آنجایی که نوروم آکوستیک یک رشد غیرسرطانی است، پزشک ممکن است فقط در صورتی که تومور بزرگ باشد یا بر شنوایی تأثیر بگذارد، جراحی را پیشنهاد کند.

همچنین ببینید:

عوامل سوت کشیدن گوش و درمان وزوز آن

 

ادامه داشتن گرفتگی گوش

گرفتگی گوش معمولا موقتی است و بسیاری از افراد با درمان‌های خانگی و داروهای OTC با موفقیت آن را درمان می‌کنند. اگر پس از درمان‌های خانگی مختلف، گرفتگی گوش، به ‌ویژه با علائم دیگر مانند کم شنوایی، زنگ زدن در گوش یا درد همراه باشد، به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است نیاز به قطره‌های گوش قوی یا جرم گیری گوش باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x