فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1998

درمان دریازدگی و نکات طلایی درمورد بیماری حرکت

بیماری حرکت در اثر سفرهای دریایی، هوایی و ماشینی ایجاد می شود. دریازدگی سبب حالت تهوع و استفراغ می شود، اما معمولاً نیازی به درمان پزشکی ندارد...

بیماری حرکت چیست؟

بیماری حرکت یک بیماری ساده اما کسالت بار است. معمولاً در زمان سفر با ماشین، قایق، هواپیما یا قطار رخ می دهد. اندام های حسی بدن پیام های متفاوتی را به مغز ارسال می کند که باعث سرگیجه، سبکی سر یا حالت تهوع می شود.

درمان دریازدگی و نکات طلایی درمورد بیماری حرکت

 

علائم بیماری حرکت

علائم بیماری حرکت معمولا عبارتند از ناراحتی معده،عرق سرد و سرگیجه. فرد مبتلا به بیماری حرکت ممکن است دچار رنگ پریدگی یا سردرد شود. همچنین تجربه علائم زیر در نتیجه بیماری حرکت رایج است:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • از دست دادن یا مشکل در حفظ تعادل

همچنین ببینید:

حالت تهوع نشانه چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

 

عوامل بروز دریازدگی

هر شکلی از سفر مانند زمینی، هوایی یا دریایی می تواند سبب حالت بیماری حرکت و یا دریازدگی شود. گاهی اوقات وسایل تفریحی و بازی مانند تاب، ترن هوایی و یا چرخ فلک سبب ایجاد این وضعیت می شوند.

کودکان بین 2 تا 12 سال و زنان باردار بیشترین احتمال ابتلا به بیماری حرکت را دارند؛ که علت این موضوع اختلال در گوش داخلی می باشد.

تعادل بدن با کمک سیگنال هایی که توسط بسیاری از قسمت های بدن ارسال می شوند( مانند چشم ها، گوش داخلی) حفظ خواهد شد. سایر گیرنده های حسی در پاها به سیستم عصبی اجازه می دهند تا بداند چه قسمت هایی از بدن با زمین تماس دارد.

سیگنال های متناقض می توانند باعث بیماری حرکت شوند. به عنوان مثال، وقتی در هواپیما هستید، نمی توانید تلاطم حرکت را ببینید، اما بدن می تواند آن را احساس کند. سردرگمی حاصل می تواند باعث تهوع یا حتی استفراغ شود.

 

تشخیص دریازدگی

بیماری حرکت به سرعت برطرف می شود و معمولاً نیازی به تشخیص حرفه ای ندارد. بسیاری از افراد این موضوع را می دانند زیرا این بیماری فقط در طول سفر یا سایر فعالیت‌های خاص رخ می‌دهد.

 

درمان دریازدگی

چندین دارو برای درمان بیماری حرکت وجود دارد. بیشتر آنها فقط از شروع علائم پیشگیری می کنند. توجه داشته باشید که بسیاری از این داروها سبب خواب آلودگی می شوند، بنابراین کار با ماشین آلات یا وسیله نقلیه در زمان مصرف این داروها مجاز نمی باشند.

داروهایی که اغلب برای بیماری حرکت تجویز می شوند شامل هیوسین هیدروبرومید است که به عنوان اسکوپولامین شناخته می شود. یک داروی بدون نسخه برای بیماری حرکت، دیمن هیدرینات است که اغلب با نام درامامین نیز عرضه می شود.

 

پیشگیری از دریازدگی

موارد زیر در پیشگیری از دریازدگی موثر هستند:

هنگام سفر از قبل برنامه ریزی کنید. اگر با هواپیما سفر می کنید، یک صندلی در کنار پنجره انتخاب کنید. هنگام سفر با قطار و اتوبوس بر روی صندلی هایی به سمت حرکت بنشینید و از نشستن به سمت عقب اجتناب نمایید. در کشتی، یک کابین در سطح آب و نزدیک به جلو یا وسط کشتی انتخاب کنید. در صورت امکان دریچه ای را برای هوای تازه باز کرده و از مطالعه کردن خودداری کنید.

نشستن روی صندلی جلو در ماشین یا اتوبوس؛ اغلب مفید و موثر است. بسیاری افراد که دچار دریازدگی هستند متوجه می شوند در زمان رانندگی علائمی ندارند.

شب قبل از سفر استراحت کافی داشته باشید و از مصرف الکل اجتناب کنید. اگر مستعد بیماری حرکت هستید، کم آبی، سردرد و اضطراب منجر به تشدید علائم می شوند.

قبل از سفر به طور کافی و سالم غذا بخورید از مصرف غذاهای چرب و اسیدی در طول سفر پرهیز کنید.

با مصرف دمنوش زنجبیل و یا نعناع احساس بهتری خواهید داشت.

برای خلبانان، فضانوردان یا افراد دیگر که به طور منظم یا به عنوان بخشی از حرفه خود دچار بیماری حرکت هستند، درمان جایگزین مانند درمان شناختی و بیوفیدبک راه حل مناسبی است. همچنین مشخص شده است که تمرینات تنفسی مفید واقع می گردند.

 

راهکار جهت مقابله با دریازدگی

سریع عمل کردن با تغییر وضعیت یا پرت کردن حواس خود در هنگام مشاهده بیماری حرکت ممکن است به کاهش علائم قبل از شدید شدن آنها کمک کند.

 

نگاه کردن به فواصل دور

یکی از روش های موثر با مشکل دریازدگی نگاه کردن به فواصل دور است. این کار سبب می شود مغز جهت ارتباط برقرار کردن با چشم ها عمل ساده تری داشته باشد.

 

تغییر موقعیت

برخی افراد متوجه می شوند که دراز کشیدن باعث بهبود بیماری حرکتی آنها می شود. اما برای برخی دیگر ایستادن ممکن است موقعیت بهتری باشد. این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. اگر در ماشین هستید، تکیه دادن سر ممکن است با کاهش حرکات سر کمک کند.

 

استفاده از هوای آزاد

در صورت دریازدگی پنجره را باز کرده یا به بیرون بروید. با انجام این کار مغز دچار آرامش شده و منجر به کاهش مشکل دریازدگی می گردد. دود سیگار نیز ممکن است سبب تشدید وضعیت شود.

 

مصرف کراکر

مصرف یک میان وعده سبک، مانند کراکر نمکی، ممکن است حالت تهوع را کاهش دهد. غذاهای سنگین، چرب یا اسیدی وضعیت را بدتر می کنند. سایر گزینه های مفید شامل غلات، نان، سیب و موز است.

 

مصرف آب، نوشیدنی های گازدار و میوه

آب یا نوشیدنی های گازدار نیز می توانند حالت تهوع را کاهش دهند. از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و برخی نوشابه های گازدار که ممکن است به کم آبی بدن و تشدید حالت تهوع کمک کنند، خودداری کنید.

 

عدم استفاده از موبایل، لپ تاپ و دیگر موارد

افراد با وضعیت بیماری حرکت ممکن است در خواندن کتاب یا متن در صفحه نمایشگر دچار مشکل شوند. این موضوع به قطع حسی بین گوش داخلی و چشم برمی گردد. در این شرایط مغز جهت ارتباط برقرار کردن با محیط دچار اختلال شده و احتمال دریازدگی نیز افزایش می یابد.

 

رایحه درمانی

برخی رایحه‌ها، مانند اسانس‌های زنجبیل خالص و اسطوخودوس نیز ممکن است مفید باشند.

 

دمنوش بابونه

بابونه گیاهی است که به تسکین معده، کاهش اسید و شل شدن عضلات معده کمک می کند. قبل از شروع سفر دمنوش را آماده کرده و همراه خود داشته باشید.

همچنین ببینید:

علل استفراغ و درمان آن

 

 داروهای بدون نسخه (OTC) و تجویزی

 در صورت عدم تاثیر اقدامات فوق، گزینه های دیگری در دسترس هستند:

 

آنتی هیستامین های OTC

سعی کنید داروهای OTC حاوی دیمن هیدرینات، دیفن هیدرامین یا مکلیزین را 30 تا 60 دقیقه قبل از سفر و حداکثر هر شش ساعت در طول سفر مصرف کنید.

دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین عموماً برای کودکان بالای دو سال بی خطر هستند، اما در مورد میزان دوز مصرفی با پزشک مشورت کنید. ممکن است با مصرف آنتی هیستامین ها خواب آلودگی ایجاد شود.

 

پرومتازین

پرومتازین یک داروی تجویزی است که برای درمان بیماری حرکت استفاده می شود. به کاهش سیگنال های مغز که باعث استفراغ می شود کمک می کند. مقدار مصرف برای بزرگسالان زیر 65 سال 25 میلی گرم دو بار در روز است که اولین دوز 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از سفر است. کودکان بین 2 تا 17 سال ممکن است بین 12.5 تا 25 میلی گرم دو بار در روز مصرف کنند.

 

راه حل های طولانی مدت برای پیشگیری از علائم

 

مصرف ویتامین B-6

ویتامین B-6 (پیریدوکسین) اغلب برای درمان حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری، در میان برخی بیماری ها مانند اضطراب، استفاده می شود. افزایش سطح بدن نیز ممکن است به بیماری حرکت کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. حداکثر دوز پیشنهادی روزانه برای بزرگسالان 100 میلی گرم در روز است.

 

5-HTPمنیزیم

برخی از دانشمندان بر این باورند که سطوح پایین سروتونین در مغز ممکن است با بیماری حرکت و میگرن مرتبط باشد. مکمل های 5-HTP و منیزیم ممکن است به افزایش سروتونین کمک کنند. مشاهده نتایج با این درمان ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x