فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1956

آب میوه های سالم و آنچه باید بدانید

آبمیوه منبع مهمی از مواد مغذی، به ویژه آنتی اکسیدان ها می باشد. در حالی که در مورد محتوای قند آبمیوه نظرات متفاوتی وجود دارد، اما این نوشیدنی بسیار سالم‌تر از سایر نوشیدنی‌های شیرین‌ شده با قند، مانند نوشابه یا نوشیدنی‌های انرژی‌ زا است. اما در صورت امکان به جای آب میوه؛ میوه ها و سبزیجات کامل را انتخاب کنید...

آب میوه های سالم

در مورد اثرات مفید آب میوه ها بر روی سلامت انسانی اختلاف نظر وجود دارد. آبمیوه خالص شامل ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد. با این حال برخی افراد بر این باورند که آب میوه شکل غلیظی از قند است و ممکن است سبب بروز چاقی گردد.

آب میوه های سالم و آنچه باید بدانید

 

می توان آب میوه را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف و آن را در کالری دریافتی روزانه در نظر گرفت. بهترین نوع برای انتخاب، آبمیوه 100٪ خالص است، زیرا فاقد هرگونه قند اضافه شده، شیرین کننده یا رنگ می باشد.

 

انتخاب های سالم آبمیوه طبیعی

تمامی میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیتونوترینت های ضروری هستند. افراد می توانند با تهیه آب میوه های تازه از میوه ها یا ترکیبی از میوه ها و سبزیجات مانند اسفناج، کلم پیچ یا کرفس استفاده کنند.

بخش‌های زیر برخی از آبمیوه‌های سالم، با فواید سلامتی و ارزش غذ‌ایی را بیان می کند.

 

سیب

تحقیقات نشان می دهد که سیب منبع مناسبی از پلی فنول ها است که به پشتیبانی و حمایت از میکروبیوم طبیعی کمک می کند. در فرآیند شفاف کردن آب سیب بسیاری از پلی فنول ها اکسیداسیون می شوند. آب سیب کدر دارای محتوای پلی فنل بالاتری است.

یک فنجان آب سیب شیرین نشده حاوی:

 • کالری: 114
 • کربوهیدرات: 28 گرم
 • قند کل: 23.9 گرم
 • ویتامین 2.23 : C میلی گرم

 

چغندر

چغندر حاوی نیترات، آنتی اکسیدان و مواد مغذی ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که آنها می توانند فشار خون و گلوکز خون را کاهش، عملکرد عروق را بهبود و از کلیه ها محافظت کنند. با این حال در برخی افراد چغندر ممکن است باعث صورتی یا قرمز شدن ادرار شود.

آب چغندر همچنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، بنابراین افردی که دارو مصرف می کنند قبل از مصرف آب میوه با پزشک مشورت کنند.

یک وعده 240 میلی لیتر آب چغندر خالص و تازه حاوی:

 • کالری: 101
 • کربوهیدرات: 23 گرم
 • قند کل: 20 گرم
 • ویتامین 9.12 : C میلی گرم
 • فولات: 120 میکروگرم (mcg)

همچنین ببینید:

فواید چغندر برای بدن و مواد مغذی آن

 

بلوبری

بلوبری منبع آنتوسیانین است. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات فعال بلوبری ممکن است در برابر استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و تکثیر سلول های سرطانی محافظت کند. بلوبری ممکن است محافظت کننده عصبی نیز باشد، اما دانشمندان نیاز به تحقیقات بیشتری هستند.

یک وعده 180 میلی لیتر بلوبری حاوی:

 • کالری: 110
 • کربوهیدرات: 27 گرم
 • قند کل: 24 گرم
 • ویتامین 18 : C میلی گرم

 

کرنبری

تحقیقات نشان می دهد که آب کرنبری سبب کاهش عفونت های دستگاه ادراری می شود، به ویژه در افرادی که عفونت های مکرر دارند.

یک فنجان آب کرنبری شیرین نشده حاوی:

 • کالری: 116
 • کربوهیدرات: 30.9 گرم
 • قند کل: 30.6 گرم
 • ویتامین 23.5 : C میلی گرم

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع لیکوپن است که تحقیقات نشان می دهد برای سلامت قلب و عروق مفید می گردد.

یک فنجان آب گوجه فرنگی حاوی:

 • کالری: 41.3
 • کربوهیدرات: 8.58 گرم
 • قند کل: 6.27 گرم
 • ویتامین 170 : C میلی گرم
 • لیکوپن: 22000 میکروگرم

 

طرز تهیه و مصرف آب میوه های طبیعی

آب میوه طبیعی به صورت قوطی، بطری و بسته بندی مقوایی قابل دسترس است. می توان آب میوه را به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه آب میوه گیری تهیه کرد.

جهت پیشگیری از اکسید شدن و از بین رفتن ویتامین ها، آب میوه تازه بلافاصله پس از آماده سازی باید مصرف گردد.

 

فواید آبمیوه برای سلامتی

مصرف آب میوه دارای فواید متعددی می باشد.

یک بررسی در سال 2019 نشان می دهد که مصرف روزانه یک وعده آب میوه طبیعی به تامین میزان توصیه شده میوه و سبزیجات کمک می کند. پیشنهاد می شود که آب میوه منبع مناسبی از ویتامین C ، کاروتنوئیدها و پلی فنول است.

انجمن قلب آمریکا 4 تا 5 وعده میوه و سبزیجات در روز را توصیه می کند. یک چهارم فنجان آب میوه خالص و 100 درصد می تواند یکی از وعده های روزانه را برآورده سازد.

یک بررسی نشان داد که با مصرف منظم آب میوه طبیعی به مقدار متوسط می تواند از بالا رفتن فشارخون پیشگیری کند. محققان نشان دادند که مصرف کمتر از 200 میلی لیتر آب میوه 100 درصد در روز با کاهش خطر ابتلا به فشار خون همراه است، اما در دوزهای بیش از این میزان خطر افزایش می یابد.

این مطالعه همچنین اشاره کرد که اثرات محافظتی ممکن است به دلیل مواد مغذی و ترکیبات موجود در آب میوه باشد. مصرف زیاد آب میوه طبیعی به دلیل دریافت کالری بیش از حد برای بدن مضر بوده و در این شرایط مضرات آن بیشتر از خواص آن می باشد.

برخی از آب میوه ها ممکن است محافظت از قلب و عروق و کاهش کلسترول را ارائه دهند. پلی فنول ها و ویتامین های موجود در آب میوه ها دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. با این حال نیاز به تحقیقات بیشتر است.

 

مضرات احتمالی آب میوه طبیعی برای سلامتی

برخی مضرات احتمالی سلامتی مرتبط با آب میوه مربوط به فیبر، قند و افزایش وزن است.

 

فیبر

در حالی که آب میوه تازه و طبیعی دارای مقداری فیبر است، مقادیر آن به اندازه سبزیجات خام یا میوه نیست. توصیه‌های غذایی روزانه برای خانم‌ها حداقل ۲۸ گرم فیبر و برای آقایان ۳۴ گرم فیبر در روز می باشد.

 

قندها

اگرچه آب میوه خالص حاوی قندهای اضافه شده مانند قندهای موجود در نوشیدنی های شیرین نیست، اما حاوی فروکتوز؛ که یک قند طبیعی است، می باشد.

 

افزایش وزن

یک بررسی در سال 2019 نشان داد زمانی که فروکتوز کالری های مشابه دیگر کربوهیدرات را جایگزین می کند، افراد دچار اضافه وزن نخواهند شد. طبق گفته محققان فروکتوز عامل افزایش وزن نیست. بلکه دلیل آن دریافت کالری بیش از حد است. آبمیوه‌های شیرین شده با قندهای افزوده ممکن است سبب افزایش وزن در کودکان و دیابت در بزرگسالان گردد.

باید مواد تشکیل دهنده را در نظر گرفت تا از طبیعی بودن آبمیوه مطمئن شد. جایگزین کردن همیشگی آبمیوه با سبزیجات و میوه چندان مورد تایید نیست.

همچنین ببینید:

بهترین نوشیدنی برای لاغری شکم و پهلو!

 

خلاصه کلی

آبمیوه ها ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های ضروری را تامین می کنند. مصرف یک وعده آب میوه طبیعی ممکن است به مصرف روزانه توصیه شده میوه ها و سبزیجات کمک کند.

بسیاری از میوه ها و سبزیجات دارای فواید سلامتی هستند و افراد می توانند آب میوه های خاصی را برای تکمیل سلامت خود انتخاب کنند. با این حال آبمیوه های حاوی قندهای افزوده ممکن است سبب افزایش وزن شوند.

آب میوه ها نباید جایگزین میوه ها و سبزیجات کامل شوند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x