فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1957

چطور بفهمیم مرغ فاسد شده است؟

مصرف مرغ فاسد سبب ایجاد بیماری می شود؛ پس دقت داشتن به چندین نکات که در این مقاله به آنها اشاره شده است می تواند کمک کننده واقع گردد. جهت تشخیص مرغ فاسد باید به رنگ، بو، بافت گوشت مرغ توجه کرد...

مرغ فاسد و راه های تشخیص آن

مرغ یک ماده غذایی مقوی بوده که به عنوان یک رژیم غذایی اصلی برای بسیاری از خانواده ها محسوب می شود.

چطور بفهمیم مرغ فاسد شده است؟

 

با این حال مانند بسیاری از محصولات گوشتی، احتمال فاسد شدن مرغ نیز وجود دارد. این موضوع می تواند بر طعم و بافت آن تأثیر گذاشته و در برخی موارد سبب بیماری گردد.

نحوه تشخیص مرغ فاسد بسیار مهم است.

همچنین ببینید:

مسمومیت غذایی چیست؟ – انواع، علائم، پیشگیری و راه های درمان

 

ظاهر و رنگ مرغ فاسد

بسته به اینکه مرغ خام یا پخته است، از نظر ظاهر و رنگ باید به چند نکته مهم توجه کرد.

 

مرغ خام

قبل از تهیه مرغ، مهم است که ظاهر آن را برای علائم فاسد بودن بررسی کنید.

مرغ خام باید رنگ صورتی روشن با تکه های چربی سفید داشته باشد. اگر گوشت خاکستری، سبز یا رنگ چربی آن زرد است، این نشانه فاسد بودن مرغ به شمار می رود.

تغییرات رنگی خفیف در گوشت مرغ اغلب طبیعی است. برای مثال ممکن است تیره شدن یا محو شدن جزئی گوشت صورتی را مشاهده کنید، که نتیجه طبیعی تبدیل oxymyoglobin " یک پروتئین و رنگدانه قرمز " پس از قرار گرفتن در معرض اکسیژن به metmyoglobin است.

این موضوع گرچه دلیل بر فاسد بودن مرغ نیست، اما دلیل بر کهنه بودن آن می باشد.

به طور معمول تا زمانی که مرغ در یخچال یا فریزر نگهداری شود، تغییرات رنگ خفیف طبیعی است.

اگر متوجه علائم قابل مشاهده فاسد شدن مانند رشد کپک شدید، مرغ را مصرف نکنید و آن را دور بریزید. برخلاف پنیر سفت، نمی‌توانید بخش کوچکی را که در آن رشد کپک ایجاد شده است جدا کنید، بنابراین باید تمامی مرغ را دور بریزید.

 

مرغ پخته شده

مرغ پخته شده باید سفید و بدون تکه های گوشت صورتی باشد. گوشت صورتی نشانه نیم پز بودن مرغ است.

اگر قصد نگهداری باقی مانده مرغ را دارید، حتماً آن را در یخچال با دمای ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتی گراد) یا کمتر، در ظرف در بسته حداکثر به مدت ۳ روز نگهداری کنید.

ماندن مرغ به مدت چند ساعت در دمای 4 تا 60 درجه سانتیگراد سبب فاسد شدن مرغ می گردد.

این محدوده دمایی است که در آن باکتری ها به صورت تصاعدی رشد کرده و خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را افزایش می دهند.

اگر بین زمانی که مرغ را در یخچال قرار می دهید تا زمانی که قصد مصرف آن را دارید، علائم قابل مشاهده ای از رشد کپک یا تغییر رنگ مشاهده کردید، آن را دور بریزید.

در صورت وجود چاشنی یا سس روی مرغ، تشخیص کپک یا تغییر رنگ دشوار است.

به همین دلیل مرغ را باید ظرف 3 روز پس از پخت مصرف نمایید. حتما مرغ را تا حداقل 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) گرم کنید.

 

بوی مرغ فاسد شده

 • یکی از علائم فاسد بودن مرغ بوی بد آن است. مرغ خام و تازه بوی بسیار ملایمی خواهد داشت یا اصلاً بویی نخواهد داشت. در صورت بوی ترش و گوگردی مرغ مانند بوی تخم مرغ، آن را دور بریزید.
 • با این حال هرگز جهت تعیین فاسد بودن یا نبودن مرغ به بوی آن مطمئن نباشید.
 • حس بویایی افراد می تواند متفاوت باشد، به این معنی که تمامی افراد متوجه تغییر بوی مرغ نمی شوند. بنابراین مراقب سایر علائم فاسد بودن مرغ نیز باشید.

 

بافت

 • مرغ خام تازه و سالم دارای بافتی شفاف و تا حدودی نرم است.
 • گوشت مرغ نباید لزج یا چسبنده باشد. در صورتی که پس از لمس مرغ خام احساس لزج بودن کردید، نشانه فاسد بودن مرغ می باشد.
 • مرغ پخته سفت و خشک تر از مرغ خام است. اگر متوجه هر گونه تغییر بافت، مانند افزایش نرمی، لزج بودن و چسبندگی آن شدید، از مصرف آن اجتناب نمایید.

همچنین ببینید:

چطور عصاره گوشت درست کنیم؟

 

خرید و تاریخ انقضا

 1. علاوه بر علائم واضح فاسد بودن مرغ، توجه به تاریخ انقضا و همچنین در نظر گرفتن زمان خرید مرغ نیز مهم است.
 2. ابتدا همیشه قبل از خرید مرغ به تاریخ انقضا توجه کنید. ممکن است متوجه شوید که یک بسته مرغ می‌تواند دو تاریخ در آن ذکر شده باشد: تاریخ بسته بندی و تاریخ بهترین زمان استفاده.
 3. اولین مورد به تاریخ بسته بندی مرغ اشاره دارد و برای استفاده توسط تولید کنندگان و به جای مصرف کنندگان در نظر گرفته شده است.
 4. توجه به تاریخ بهترین زمان مصرف یا انقضا دارای اهمیت است. این تاریخ نشان دهنده مدت زمانی است که مرغ دارای کیفیت بالا است.
 5. اگر قصد دارید مرغ خریداری شده را در مدت یک تا دو روز مصرف کنید، استفاده از مرغ هایی با زمان نزدیک به تاریخ انقضا مشکلی ندارد.
 6. مرغ را فوراً در یخچال یا فریزر قرار دهید.
 7. مرغ در فریزر با بسته بندی محکم می تواند حداقل تا 9 ماه دوام بیاورد. قبل از قرار دادن مرغ در فریزر، تاریخ خرید را روی بسته بندی بنویسید.
 8. مرغ خام تازه در یخچال می تواند 1 تا 2 روز بماند.
 9. مرغ پخته شده را باید در مدت سه تا چهار روز مصرف نمایید.

 

نتیجه کلی

تشخیص مرغ فاسد شده این کمک را می کند تا شما از بیماری های ناشی مواد غذایی فاسد در امان باشید.

مرغ خام تازه معمولاً به رنگ صورتی روشن با تکه های چربی سفید، بدون بو، نرم و مرطوب است. در صورت لزج بودن مرغ، بوی بد، رنگ زرد، سبز یا خاکستری مرغ فاسد است.

از مصرف مرغ های تاریخ گذشته پرهیز نمایید. نباید مرغ خام را بیش از دو روز و مرغ پخته شده را بیش از چهار روز در یخچال نگهداری نمایید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x