فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1947

5 فایده نوشیدن آب در صبح

بدن جهت عملکرد صحیح به آب نیاز دارد. جهت سالم تر ماندن نوشیدن آب در صبح بسیار کمک کننده و موثر است. حدود 60 درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده است. همچنین به عنوان یک ماده مغذی ضروری در نظر گرفته می شود، به این معنی که بدن نمی تواند به اندازه کافی از طریق متابولیسم برای رفع نیازهای روزانه خود آب تولید کند. بنابراین برای اطمینان از عملکرد مناسب بدن، باید آب را از طریق غذاها و به ویژه نوشیدنی ها دریافت کنید...

مصرف آب و فواید آن

مصرف آب برای بسیاری از فرآیندهای بدن مهم تلقی می شود. این موارد شامل انتقال مواد مغذی به سلول ها، تنظیم دمای بدن و دیگر موارد است.

5 فایده نوشیدن آب در صبح

 

1_ لاغری و کاهش وزن

برخی افراد بر این باور هستند که مصرف آب در صبح می تواند به کاهش وزن کمک کند.

به عنوان مثال یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف بیشتر مایعات با بهبود ترکیب بدنی در جوانان مرتبط است.

همچنین ببینید:

چگونه با آب لاغر شویم ؟

 

نوشیدن آب در صبح ناشتا پیش از صبحانه

یک مطالعه قدیمی در سال 2010 نشان داد که افراد میانسال و مسن با مصرف 500 میلی لیتر آب قبل از هر وعده غذایی در طول 12 هفته وزن بیشتری از دست دادند.

محققان تا حدودی این کاهش وزن را به کاهش انرژی دریافتی از وعده های غذایی در میان شرکت کنندگانی که آب می نوشیدند نسبت دادند. این بدان معناست که آنها نسبت به افرادی که قبل از غذا آب مصرف نمی کردند، غذای کمتری می خوردند.

 

تولید گرما در بدن

ترموژنز تولید گرما است. با مصرف آب سرد، فرآیند ترموجنسیس به واسطه فعالیت خود؛ آب ورودی را گرم کرده و سبب افزایش کالری سوزی خواهد شد.

یک مطالعه در سال 2013 شامل 50 دختر با شاخص توده بدنی 25 تا 29.9 همراه با رژیم غذایی مغذی بود. آنها دریافتند که وزن بدن آنها پس از افزایش مصرف آب به 500 میلی لیتر، سه بار در روز، به مدت 8 هفته کاهش یافته است. شرکت کنندگان آب را قبل از صبحانه، ناهار و شام مصرف می کردند.

محققان کاهش وزن را ناشی از ترموجنسیس مرتبط با آب دانستند.

با این حال این مطالعات نمی توانند به طور قطع ادعا کنند که فقط مصرف آب منجر به کاهش وزن شده است.

علاوه بر این، نتایج لزوماً به این معنی نیست که مصرف آب به طور خاص در صبح اثرات کاهش وزن دارد.

 

2_ بهبود عملکرد ذهنی

بر اساس یک مطالعه در سال 2016، آب می تواند بر عملکرد ذهنی و شناختی تأثیر بگذارد؛ کم آبی جزئی نیز می تواند تأثیرات نامطلوبی بر شناخت داشته باشد.

یک بررسی سال 2019 به بررسی اثر هیدراتاسیون بر عملکرد شناختی پرداخت. نشان داده شد که روند بهبود عملکرد ذهنی در شرکت کنندگان مطالعه وجود دارد. با این حال محققان خاطرنشان کردند که نتایج از نظر آماری معنی دار نبودند.

علاوه بر این، شرکت کنندگان در مطالعه در طول روز آب مصرف می کردند. این موضوع نشان می دهد که آبرسانی به بدن در طول روز نسبت به مصرف آن در هنگام صبح جهت بهبود عملکرد ذهنی موثرتر واقع می گردد.

مطالعه دیگر در سال 2019 بر روی دانشجویان پسر نشان داد که کم آبی تأثیرات منفی بر حافظه کوتاه مدت دارد. حافظه کوتاه مدت با هیدراته شدن مجدد بهبود یافت.

همچنین ببینید:

مغز به شدت به آب نیاز دارد!!!

 

3_ تقویت روحیه

مصرف آب ممکن است اثرات مثبتی بر خلق و خوی فرد داشته باشد.

مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد افرادی که معمولاً آب کمتری مصرف می کنند، با مصرف بیشتر آب موجب بهبود و تقویت روحیه آنها خواهد شد.

افرادی که به طور معمول آب زیادی مصرف می کنند؛ در صورتی که میزان مصرف آب آنها کاهش یابد؛ دچار علائمی مانند تشنگی، مشکلات روحی و دیگر موارد خواهد شد.

مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که کم آبی بر خلق و خو تأثیر منفی می‌گذارد، در حالی که آبرسانی مجدد باعث بهبود خلق و خو و علائم خستگی می‌شود.

 

4_ سلامت پوست

برخی افراد بر این باورند که افزایش مصرف مایعات می تواند ظاهر و سلامت پوست را بهبود بخشد.

پوست حاوی حدود 30٪ آب است که به سفتی، انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی پوست کمک می کند.

یک مطالعه قدیمی‌ در سال 2015 نشان داد که افزایش مصرف آب ممکن است تأثیر مثبتی بر فیزیولوژی پوست داشته باشد؛ به‌خصوص در شرکت‌کنندگانی که معمولاً آب کمتری می‌نوشیدند، بیشتر مشخص شد.

یک بررسی در سال 2018 نشان داد؛ افزایش مصرف آب ممکن است سبب آبرسانی لایه خارجی پوست گردد. با این حال محققان نسبت به تاثیر آن بر افراد مسن مطمئن نیستند.

ممکن است آبرسانی مناسب به پوست جهت پیشگیری از ایجاد چین و چروک یا رفع اثرات منفی ناشی از خورشید، ژنتیک یا عوامل محیطی کافی نباشد.

بنابراین مصرف آب در طول روز سبب آبرسانی و مرطوب ماندن پوست می گردد اما باعث تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری آن نخواهد شد.

 

5_ سایر عملکردهای بدن

مصرف آب کافی نیز در بسیاری از عملکردهای بدن مهم است.

  1. کلیه ها: مصرف آب در دفع مواد زائد به کلیه ها کمک می کند.
  2. دستگاه ادراری: طبق یک مطالعه قدیمی‌ در سال 2010، افزایش مصرف مایعات در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه موثر است.
  3. سیستم قلبی عروقی: یک مطالعه در سال 2019 نشان داد افراد برای عملکرد صحیح سیستم قلبی عروقی به مصرف آب کافی نیاز دارند. این مطالعه خاطرنشان کرد که کم آبی و مصرف ناکافی آب بر تنظیم فشار خون و عملکرد عروق تأثیر منفی می گذارد.
  4. مفاصل و استخوان ها: آب جزء مایع روان کننده اطراف مفاصل است که می تواند به تسکین درد مفاصل کمک کند.

 

مضرات مصرف آب

برخی از خطرات احتمالی نوشیدن آب در صبح ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. نوشیدن آب بیش از حد: در صورت مصرف بیش از حد آب، مسمومیت ایجاد می شود. این موضوع می تواند اثرات منفی بر عملکرد مغز داشته باشد، از جمله گیجی، تهوع و استفراغ.
  2. مصرف آب فقط در زمان صبح: اگر مصرف آب فقط در صبح انجام شود، ممکن است در این صورت میزان کافی آب در طول روز دریافت نکند، که می تواند منجر به کم آبی بدن شود؛ درنتیجه کم آبی می تواند منجر به خلق و خوی ضعیف و شناخت شود.
  3. نوشیدن آب طعم دار: ممکن است فرد برای تامین آب مصرفی روزانه از آب طعم دار استفاده کند. برای مثال آب طعم‌دار و نوشیدنی‌های شیرین حاوی کالری بیشتری نسبت به آب ساده هستند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد افرادی که آب معمولی بیشتری مصرف می کردند با دریافت کالری کمتر، کاهش وزن و لاغری را تجربه کردند. با این حال می توان به جای آن از آب میوه یا آب طعم دار گیاهی استفاده کرد.

 

خلاصه کلی

مصرف آب در صبح ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. با این حال بسیاری از فواید مصرف آب فقط به نوشیدن آن در صبح محدود نمی شود. برای اطمینان از عملکرد منظم بدن و به حداقل رساندن کم آبی بدن، ضروری است که فرد در طول روز هیدراته بماند.

فواید مصرف آب، مضرات ناشی از آن نیز وجود دارد. در صورتی که نمی توانید مقادیر کافی آب مصرف نمایید، از آب های طعم دار استفاده کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x