فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1965

شستن گوشت قبل از پختن یا فریز کردن

گوشت و مرغ حاوی باکتری هایی هستند که برای بدن مضر می باشند. به همین دلیل برخی افراد گوشت را قبل از پختن، انجماد با آب می شویند. اما این کار بسیار خطرناک است. به طور کلی شستن گوشت اصلا توصیه نمی گردد. شستن گوشت با آب سبب از بین رفتن باکتری ها نمی شود، اما خطر گسترش باکتری های مضر را افزایش می دهد...

طرز شستن گوشت

گوشت یکی از اصلی ترین مواد غذایی است که شامل پروتئین، آهن، ویتامین B12 و سایر مواد مغذی ضروری می باشد.

با این حال گوشت از جمله گوشت مرغ و ماهی، اغلب حامل پاتوژن های مضر؛ باکتری ها و ویروس ها هستند که ممکن است سبب مسمومیت غذایی شوند. بنابراین یک غذای پرخطر در نظر گرفته می شود.

شستن گوشت قبل از پختن یا فریز کردن

 

در برخی از فرهنگ‌ها در جهان، شستن گوشت یک روش معمول است که به عنوان نوعی تمیزی در آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود. عوامل اسیدی مانند آب لیمو یا سرکه سفید معمولاً در این فرآیند (شستن گوشت) گنجانده می شوند.

 

شستن گوشت چه نتیجه ای به دنبال دارد؟

شستن گوشت شامل شستن تکه های خرد شده یا کامل گوشت با آب است تا بقایای ناشی از پوست و چربی از بین برود.

گوشت را می توان از قبل در محلولی از آب و اسید، اغلب سرکه سفید یا آب لیمو، خیس کرد و سپس قبل از چاشنی زدن، با آب شست و پس از آن پخت یا منجمد کرد.

در کشورهای در حال توسعه، بازارهای مرغ از منابع تامین گوشت محسوب می شوند. این بازارها به شما اجازه می دهند که حیوان مورد نظر را برای ذبح انتخاب کنید.

با توجه به این شرایط، شستن گوشت جهت تمیز کردن خون یا سایر آلودگی ها، مانند استخوان‌های شکسته، موضوعی عادی است.

همچنین ببینید:

تاثیر پروتئین های گوشتی در رژیم افراد دیابتی

 

شستن گوشت با آب در مقابل محلول اسیدی

گوشت خام، مرغ و ماهی ممکن است به باکتری ها و ویروس های مضر آلوده شده باشند که منجر به مسمومیت غذایی می شود.

پاتوژن‌های متداول غذایی شامل باکتری‌های سالمونلا، لیستریا، کامپیلوباکتر و E. coli، به علاوه ویروس‌های نوروویروس و هپاتیت A هستند.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) شستن گوشت با آب عوامل بیماری‌ زا را از بین نمی‌برد.

در واقع شستن گوشت با استفاده از آب ممکن است خطرات ایمنی و سلامتی مواد غذایی را با پخش کردن باکتری ها به سطوح دیگر و غذاهایی که به صورت خام مصرف می شوند، مانند میوه یا سالاد، به همراه داشته باشد.

یک مطالعه نشان داد که جوشاندن گوشت گوساله در دمای 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) به مدت 4 دقیقه، یا اسپری کردن آن با آب 180 درجه فارنهایت (82 درجه سانتیگراد) و سپس اسپری اسید لاکتیک باعث کاهش رشد باکتری در سطح گوشت می شود.

مطالعات نشان می دهد که شستن سطح گوشت با محلول اسیدی مانند سرکه یا آب لیمو در مقایسه با شستن با آب ساده، تعداد باکتری های موجود در گوشت خام را کاهش می دهد.

 

شستن گوشت و آلودگی سطوح

اگر برای شستن گوشت خام قبل از بسته بندی جهت فریز کردن یا پیش از مصرف برای پخت و پز آن را با آب شست و شو دهید؛ این کار سبب انتقال باکتری ها و ویروس های سطح گوشت به تمامی فضا و حتی ظروف پخت و پز خواهد شد.

تمیز کردن سطح پخت و پز یا سینک ظرفشویی با آب صابون لزوماً این عوامل بیماری زا را از بین نمی برد و ممکن است خطر مسمومیت غذایی یا فاسد شدن مواد غذایی را افزایش دهد.

بنابراین بهتر است از شستن گوشت با آب خودداری کنید.

 

محلول های اسیدی موثر و کاربرد آنها

می توانید از محلول های اسیدی غذایی برای شستن گوشت استفاده کنید، زیرا به کشتن باکتری ها، اضافه کردن طعم و لطیف کردن گوشت کمک می کنند.

در اینجا به محلول های اسیدی رایج مورد استفاده گوشت اشاره شده است:

  1. سرکه سفید: این ماده معمولی پخت و پز و تمیز کردن نیز یکی از رایج ترین اسیدها برای شستن گوشت است. حاوی استیک اسید است که نشان داده شده است حجم و رشد باکتری ها را در سطح گوشت گاو، مرغ و اردک کاهش می دهد.
  2. آبلیمو: آبلیمو نه تنها در پخت و پز روزانه مفید هستند، بلکه باکتری های موجود در گوشت را کاهش داده و طعم گوشت پخته شده را حفظ می کنند.
  3. سدیم هیدروکسید با ارزش غذایی: (NaOH) این افزودنی غذایی از رشد کپک و باکتری جلوگیری کرده و برای از بین بردن پوست میوه ها و سبزیجات مانند گوجه فرنگی یا سیب زمینی استفاده می شود.

 NaOHرشد باکتری ها را بر روی سطوح گوشت کاهش می دهد.

همچنان مشخص نیست که آیا این اسیدها ویروس های موجود در غذا را نیز از بین می برند یا خیر. به این ترتیب بهترین روش طبخ کامل گوشت است که طبق CDC مؤثرترین راه برای از بین بردن میکروب های مضر است.

 

اقدامات ایمنی و بهداشت مواد غذایی

رعایت بهداشت مواد غذایی مناسب در خانه بهترین راه برای اطمینان از ایمن ماندن گوشت خام و محصولات پخته شده است.

CDC و خدمات بازرسی و ایمنی مواد غذایی دستورالعمل های ساده ای را ارائه می دهند:

  1. شستن دست و سطوح: شستن دست ها اغلب با آب گرم و صابون به مدت حداقل 20. سطوح مواد غذایی مانند تخته های برش، میزها و سینک ها را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید.
  2. جدا کردن غذاها: برای جلوگیری از انتشار آلودگی و میکروب ها، غذاهای خام و آماده را جدا نگه دارید.
  3. پختن کامل غذاها: گوشت را در دمای مناسب بپزید تا عوامل بیماری زا از بین رفته و مصرف آن ایمن گردد.
  4. فریز کردن: گوشت را به سرعت در فریزر قرار دهید. سپس از طریق یخچال، مایکروفر و آب ذوب نمایید.

اگر تصمیم می‌گیرید گوشت را قبل از پختن یا انجماد بشویید، قوانین ثابت‌شده‌ای در این عمل وجود ندارد. با این حال معمول است که 1 قسمت سرکه را با 2 قسمت آب مخلوط کرده و به سادگی گوشت را درون آن قرار دهید و آب 1 تا 2 لیمو یا لیموترش را روی آن بریزید.

همچنین ببینید:

چطور عصاره گوشت درست کنیم؟

 

نتیجه کلی

شستن گوشت خام با آب ساده در از بین بردن باکتری ها بی تاثیر است و ممکن است با انتشار پاتوژن های موجود در غذا به سایر غذاها و در سراسر سطوح، آسیب بیشتری به همراه داشته باشد.

محلول‌های اسیدی مانند سرکه سفید و آب لیمو ممکن است میزان باکتری‌های موجود در گوشت خام را کاهش دهند.

مشخص نیست که آیا این محلول‌های اسیدی ویروس‌های مضر موجود در مواد غذایی را از بین می‌برند، بنابراین رعایت بهداشت مواد غذایی مناسب بهترین راه برای اطمینان از ایمن بودن گوشت‌های خام برای طبخ یا انجماد است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x