فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1940

فواید چشمگیر قارچ صدفی

قارچ صدفی منبع مناسبی از ویتامین، سلنیوم، مس، پتاسیم، فسفر و دیگر موارد به شمار می رود. قارچ صدفی در تثبیت سطح قندخون، تقویت سیستم ایمنی، کاهش تصلب شرایین و موارد دیگر موثر است...

قارچ صدفی چیست؟

قارچ صدفی یا گونه Pleurotus گروهی از قارچ های گیلد (Gilled) هستند. حدود 40 نوع قارچ صدفی وجود دارد که معمولاً تمامی آنها خوراکی بوده و در غذاهایی مانند پاستا و سوخاری ها استفاده می شوند.

فواید چشمگیر قارچ صدفی

 

انواع قارچ ها به دلیل ترکیبات مغذی و خواص آنتی اکسیدانی خود، فواید سلامتی بسیاری داشته و این موضوع دلیل محبوبیت آنها به شمار می رود.

 

فواید قارچ های صدفی:

 

1_ سرشار از مواد مغذی

قارچ صدفی سرشار از فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مهم است. آنها همچنین کربوهیدرات کمی دارند، بنابراین انتخاب مناسبی برای افرادی هستند که از الگوهای رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کنند.

همچنین ببینید:

مواد مغذی برای کودکان

 

ارزش غذایی 1 فنجان (86 گرم) قارچ صدفی خام عبارتند از:

 • کالری: 28
 • کربوهیدرات: 5 گرم
 • پروتئین: 3 گرم
 • چربی: کمتر از 1 گرم
 • فیبر: 2 گرم
 • نیاسین: 27 درصد از ارزش روزانه (DV)
 • اسید پانتوتنیک (ویتامین B5): 22 درصد نیاز روزانه
 • فولات: 8 درصد از DV
 • کولین: 8 درصد DV
 • پتاسیم: 8 درصد DV
 • آهن: 6 درصد از DV
 • فسفر: 8 درصد از DV
 • زینک: 6 درصد از DV

 

قارچ همچنین حاوی مقادیر کمی از سایر مواد مغذی از جمله ویتامین D و سلنیوم است.

 

2_  سرشار از آنتی اکسیدان

قارچ صدفی منبع آنتی اکسیدان ها هستند، موادی که در کاهش آسیب سلولی در بدن موثر است.

به عنوان مثال هفت ترکیب فنلی در عصاره P. ostreatus، از جمله گالیک اسید، کلروژنیک اسید شناسایی شده است؛ که همگی به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند.

 

همچنین این قارچ ها حاوی اسید آمینه ارگوتیونئین بوده که دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی است.

یک مطالعه نشان داد که درمان با عصاره قارچ صدفی باعث بهبود سطح آنتی اکسیدان و کاهش برخی از نشانگرهای التهابی از جمله مالون دی آلدئید (MDA) در موش‌های مسن‌ شد.

به طور مشابه، یک مطالعه دیگر نشان داد که عصاره قارچ صدفی دارای اثرات آنتی اکسیدانی است و به کاهش آسیب کبدی ناشی از مواد شیمیایی سمی کمک می کند.

علاوه بر این یک مطالعه در سال 2016 نشان داد عصاره قارچ صدفی خاکستری از آسیب اکسیداتیو به سلول‌های شریان انسان و از اکسیداسیون کلسترول LDL (بد) جلوگیری می‌کند.

اکسیداسیون کلسترول LDL (بد) در فرآیند تصلب شرایین، که تجمع پلاک در شریان ها است و می تواند منجر به بیماری قلبی شود، نقش دارد.

اما در هر صورت تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 

3_ مفید برای سلامت قلب

قارچ صدفی ممکن است با کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا، سلامت قلب را تقویت کند.

P. ostreatus در چندین ترکیب مفید برای سلامت قلب، از جمله فیبرهایی به نام بتا گلوکان بسیار زیاد است.

بتا گلوکان ها توسط باکتری های روده تخمیر می شوند تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید کنند که در کاهش تولید کلسترول بدن موثر است. جالب توجه است که P. ostreatus دو برابر بیشتر از قارچ دکمه ای سفید (A. bisporus) حاوی بتا گلوکان است.

مروری بر هشت مطالعه انسانی در سال 2020 نشان داد که مصرف P.  ostreatus به کاهش قند خون، تری گلیسیرید، فشار خون و سطح انسولین کمک می کند که تمامی آنها می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 

4_ بهبود تنظیم قند خون

قارچ صدفی علاوه بر ارتقای سلامت قلب، ممکن است به تنظیم سطح قند خون کمک کند.

مطالعه ای بر روی 22 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و بدون آن نشان داد که مصرف پودر P. ostreatus باعث کاهش سطح قند خون بعد از غذا می شود. محققان بر این باورند که این قارچ ها ضمن مهار برخی پروتئین های افزایش دهنده قندخون سبب افزایش قند در بافت های بدن می شود.

به طور مشابه، یک مطالعه در سال 2007 روی 30 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 در بیمارستان نشان داد که مصرف 150 گرم P. ostreatus پخته شده روزانه به مدت 7 روز، قند خون ناشتا را تا 22 درصد و قند خون بعد از غذا را به طور متوسط ​​23 درصد کاهش می دهد.

پس از اینکه شرکت کنندگان درمان قارچ را به مدت 1 هفته متوقف کردند، قند خون ناشتا و بعد از غذا به ترتیب به طور متوسط ​​13% و 20% افزایش یافت. این درمان همچنین به طور قابل توجهی فشار خون، کلسترول و سطوح تری گلیسیرید شرکت کنندگان را کاهش داد.

مطالعه ای دیگر بر روی 27 مرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا نشان داد که درمان با 3 گرم پودر P. ostreatus در روز به مدت 3 ماه به طور قابل توجهی هموگلوبین A1c (HbA1c) را کاهش می دهد که نشانگری برای کنترل طولانی مدت قند خون است.

یک بررسی در سال 2020 نشان داد این اثرات کاهش قند خون ممکن است به غلظت بالای بتا گلوکان قارچ نسبت داده شود، زیرا این نوع فیبر هضم و جذب کربوهیدرات را کند می سازد.

همچنین ببینید:

قارچ و مدیریت سطح قند خون

 

5_  تقویت سیستم ایمنی بدن

قارچ صدفی ممکن است از راه های مختلفی از سیستم ایمنی بدن حمایت کند.

به عنوان مثال پلوران؛ نوعی فیبر بتا گلوکان مشتق شده از P. ostreatus – دارای خواص تعدیل کننده ایمنی است. همچنین قارچ ها ممکن است اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی داشته باشند.

در یک مطالعه 130 روزه بر روی 90 نفر مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)، درمان با مکمل پلوران، ویتامین C و زینک، علائم HSV-1 را بهبود و طول مدت و شدت علائم تنفسی را بیش از ویتامین کاهش داد. C

همچنین نشان داده شده است که درمان پلوران به طور قابل توجهی علائم را در کودکان مبتلا به عفونت های مکرر دستگاه تنفسی بهبود می بخشد و بروز عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را در ورزشکاران کاهش می دهد.

یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 41 نفر نشان داد که در مقایسه با دارونما، مصرف روزانه مکمل عصاره قارچ صدف، سیستم ایمنی را با فعال کردن اینترفرون γ (IFN-γ)، مولکولی که نقش مهمی در محافظت در برابر عفونت ایفا می کند، تقویت می کند.

این قارچ ها همچنین اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارند.

با این حال، مطالعاتی با تمرکز بر روی خواص تقویت کننده سلامت سیستم ایمنی قارچ صدفی کامل مورد نیاز است.

 

6_ سایر فواید احتمالی

علاوه بر فواید احتمالی ذکر شده در بالا، تحقیقات نشان می‌دهد که قارچ صدفی ممکن است سایر فواید سلامتی نیز به همراه داشته باشد:

 1. خواص ضد تومور: طبق تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی مصرف این قارچ ها ممکن است اثرات ضد توموری داشته باشند. با این حال، تحقیقات انسانی انجام نگرفته است.
 2. فواید سلامت روده: یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که مکمل رژیم غذایی موش‌های چاق با قارچ صدفی باعث کاهش رشد باکتری‌های بیماری ‌زا و افزایش تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه مفید در روده آنها می‌شود.
 3. اثرات ضد التهابی: این قارچ حاوی ترکیبات ضد التهابی است. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که درمان خوراکی با عصاره P. ostreatus  به طور قابل توجهی التهاب را کاهش می دهد.

 

7_ پرکاربرد و خوشمزه

این قارچ‌ها علاوه بر فواید سلامتی، برای مصارف آشپزی کاربرد دارند. تمام قسمت های آنها خوراکی هستند، از جمله کلاهک و ساقه آنها.

 

در اینجا چند روش جهت گنجاندن قارچ صدفی در رژیم غذایی آورده شده است:

 • افزودن آنها به سوپ و خورش
 • استفاده از آنها در ماکارونی و پاستا
 • تفت دادن آنها با روغن زیتون و سیر جهت تهیه غذای مغذی
 • خرد کردن و افزودن آنها به انواع سس و سس گوشت
 • استفاده از آنها در تخم مرغ، املت
 • گریل کردن آنها در کنار سبزیجات و منابع پروتئینی مانند میگو و مرغ
 • برشته کردن آنها در فر

 

نتیجه کلی

قارچ صدفی یک نوع قارچ محبوب است که با چندین فواید سلامتی مرتبط است. علاوه بر این که بسیار مغذی هستند، از سلامت قلب و سیستم ایمنی بدن حمایت کرده و سبب کنترل قندخون شده و اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی به همراه دارد. می توان آنها را به غذاهایی مانند پاستا، خورش ها و املت اضافه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x