فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1936

خواص فلفل سیاه برای سلامتی چیست؟

فلفل سیاه منبع منیزیم، ویتامین K، آهن و فیبر است. پیپرین موجود در فلفل سیاه نقش مهمی در کاهش درد عضلات، مشکلات گوارشی و آرتریت التهابی دارد...

 خاصیت عالی فلفل سیاه

فلفل سیاه و پیپرین (مهمترین آلکالوئید فلفل سیاه) دارای خواص سلامتی زیادی مانند اثرات ضدالتهابی و مبارزه با سرطان هستند.

خواص فلفل سیاه برای سلامتی چیست؟

 

از هزاران سال پیش از فلفل در طب سنتی استفاده کرده‌اند، به ویژه در آیورودا(سیستم طب سنتی هند). افراد از آن برای درمان اختلالات قاعدگی، گوش، بینی و گلو استفاده می کردند.

با این حال مصرف بیش از حد فلفل سیاه می تواند منجر به عوارض گوارشی شود، بنابراین باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کرد.

 

ارزش غذایی فلفل سیاه

جدول زیر میزان مواد مغذی موجود در یک قاشق چایخوری فلفل سیاه آسیاب شده را به وزن 2.3 گرم نشان می دهد.

خواص فلفل سیاه برای سلامتی چیست؟

 

در حال حاضر، هیچ دستورالعمل غذایی در مورد میزان مصرف فلفل سیاه از نظر جنسیت و گروه سنی وجود ندارد.

 

فواید سلامتی فلفل سیاه

چندین فواید فلفل سیاه برای سلامتی بدن و مغز وجود دارد و بسیاری از آنها از ترکیب فلفل سیاه پیپرین ناشی می شود.

 

سرشار از آنتی اکسیدان

پیپرین، ترکیب گیاهی موجود در فلفل سیاه، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.

بدن در پاسخ به رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های ناپایداری ایجاد می‌کند که می‌توانند به طور طبیعی و در پاسخ به استرس‌های محیطی به سلول‌ها آسیب برسانند. آسیب بیش از حد رادیکال های آزاد می تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله بیماری های التهابی، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها شود.

تحقیقات نشان داده است که رژیم های غذایی سرشار از آنتی اکسیدان می تواند آسیب رادیکال های آزاد را کاهش دهد. مطالعات نشان داد که مکمل‌های فلفل سیاه و پیپرین ممکن است از پیشرفت آسیب رادیکال‌های آزاد و بیماری‌های مرتبط مانند دیابت و سرطان جلوگیری کرده یا آن را کند کنند.

 

خاصیت ضد التهابی

در حالی که هیچ تحقیق انسانی گسترده ای در مورد فواید ضد التهابی فلفل سیاه و پیپرین وجود ندارد، چندین مطالعه نشان می دهد که پیپرین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

به عنوان مثال در طول یک مطالعه با هدف یادگیری اینکه آیا پیپرین می‌تواند آسیب قلبی مرتبط با دوکسوروبیسین، یک داروی ضد سرطان را سرکوب کند یا خیر، محققان دریافتند که موش‌های آزمایشگاهی تزریق شده با پیپرین، دچار کاهش التهاب شدند.

مطالعه دیگری در مورد حیوانات نشان می دهد که خواص ضد التهابی پیپرین ممکن است به محافظت از آسیب بافت کلیوی مرتبط با ایسکمی-پرفیوژن مجدد کمک کند. ایسکمی خونرسانی مجدد به آسیب بافتی اشاره دارد؛ زمانی رخ می دهد که بخشی از بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

محققان همچنین دریافته‌اند که مکمل‌های پیپرین خاص ممکن است به کاهش التهاب مزمن که افراد مبتلا به سندرم متابولیک دارند؛ کمک کند، اما تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

همچنین ببینید:

6 ماده غذایی بی نظیر ضد التهاب

 

خواص آنتی باکتریال

تعداد انگشت شماری از بررسی ها و مطالعات به پتانسیل ضد باکتریایی پیپرین اشاره دارد.

به عنوان مثال پس از یک بررسی کوچک از مطالعات مربوط به خواص ضد باکتریایی فلفل سیاه در برابر باکتری های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس اورئوس، محققان به این نتیجه رسیدند که این ادویه می تواند یک عنصر قوی برای درمان های آینده در برابر بیماری های عفونی و پاتوژن های غذایی باشد.

پیپرین و پیپرلونگومین؛ یکی از اجزای گیاه فلفل بلند، ممکن است به مبارزه با پاتوژن های مقاوم به چند دارو کمک کنند. محققان به این نتیجه رسیدند که هر دو ترکیب ممکن است به عنوان ترکیبات زیست فعال برای داروهای ضد باکتری جدید مفید باشند. با این حال تحقیقات بیشتری لازم است.

 

خواص مبارزه با سرطان

اگرچه تا به امروز هیچ مطالعه انسانی انجام نشده است، چندین مطالعه نشان می دهد که پیپرین موجود در فلفل سیاه ممکن است دارای خواص مبارزه با سرطان باشد.

به عنوان مثال یک بررسی جامع از ادویه ها و درمان های سرطان اشاره می کند پیپرین تکثیر سلول های سرطانی را در سرطان پستان، پروستات و روده بزرگ سرکوب می کند.

به طور مشابه، این ماده به عنوان یک عامل درمانی در درمان استئوسارکوم، نوعی سرطان استخوان، نویدبخش بود. با این حال دانشمندان بیشتری نیاز به انجام مطالعات بیشتری برای بررسی کامل این اثر دارند.

 

افزایش کلسترول خوب

محققان مطالعه‌ای را روی خوک‌ها انجام دادند که به‌ طور تصادفی رژیم غذایی حاوی فلفل سیاه یا بدون آن را تعیین و تغییراتی را در طول دوره رشد و چاق شدن آن‌ها مشاهده کردند.

آنها دریافتند خوکچه هایی که رژیم غذایی مکمل با فلفل سیاه مصرف می کنند، افزایش قابل توجهی در لیپوپروتئین با چگالی بالا؛ که آن را "کلسترول خوب" می نامند، در مقایسه با سایر خوک ها دارند.

محققان بر این باورند که این نتایج ممکن است مستلزم مطالعات بیشتر برای بررسی اثرات بر متابولیسم لیپید در انسان باشد.

 

کمک به کنترل قند خون

یک مطالعه کوچک در سال 2013 بر روی انسان ها در مورد اثرات مکمل حاوی چندین ماده غذایی فعال زیستی؛ از جمله پیپرین، بر مقاومت به انسولین نشان داد که حساسیت به انسولین بهبود یافته است. این بدان معناست که هورمون انسولین بهتر می تواند جذب گلوکز را تنظیم کند.

با این حال از آنجایی که مکمل حاوی چندین ماده غذایی بود، مشخص نیست که آیا پیپرین به تنهایی نتایج یکسانی را ایجاد کرده است یا خیر.

همچنین ببینید:

فلفل سیاه میتواند سطح قند خون را کنترل کند؟

 

جذب مواد مغذی و سلامت روده

تحقیقات انجام شده در سال 2013 نشان می دهد که فلفل سیاه ممکن است به افزایش جذب مواد مغذی کمک کند، همچنین رفتاری شبیه پری بیوتیک نشان می دهد، به تنظیم میکروبیوتای روده و افزایش سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

 

تقویت عملکرد مغز

چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که پیپرین ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد، به ویژه برای علائم مرتبط با شرایط دژنراتیو مغز مانند بیماری آلزایمر.

به عنوان مثال مطالعات مربوط به جوندگان و انسان ها نشان داده است که پیپرین ممکن است جذب برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها را افزایش دهد. این ممکن است برای داروهایی که جذب ضعیفی دارند مفید باشد، اما ممکن است منجر به جذب بیش از حد بالای سایر داروها شود.

بنابراین باید قبل از افزایش مصرف فلفل سیاه یا مصرف مکمل های پیپرین، در مورد تداخلات دارویی احتمالی با متخصص مشورت کنید.

 

خلاصه کلی

برای هزاران سال، سیستم‌های طب سنتی و عامیانه از فلفل سیاه و پیپرین استفاده کرده‌اند.

در حالی که بسیاری از تحقیقات در مورد فواید فلفل سیاه بر سلامتی و تندرستی مقدماتی است و حیوانات بیشتری را نسبت به انسان ها در بر می گیرد، اما امیدوارکننده است و مطالعات بیشتری نیاز است.

فلفل یک آنتی اکسیدان است که اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی را در کنار سایر فواید سلامتی دارد. همچنین ممکن است عملکرد مغز را تقویت کرده و سطح کلسترول خوب را افزایش دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x