فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1937

هر آنچه در مورد نشاسته سیب زمینی باید بدانید

نشاسته سیب زمینی از سیب زمینی استخراج می گردد که در مصرف خانگی و صنایع غذایی دارای کاربرد است. برای غلیظ کردن سوپ، سس ها، خورش و دیگر موارد استفاده می شود. این نشاسته سبب افزایش جذب آب می شود...

نشاسته سیب زمینی چیست؟

نشاسته سیب زمینی استخراج شده از سیب زمینی است. نشاسته پس از خشک شدن به قوام سبک، پودری و آرد مانند تبدیل می شود و این ماده در چندین دستورالعمل غذایی قابل استفاده است.

هر آنچه در مورد نشاسته سیب زمینی باید بدانید

 

جهت تهیه نشاسته سیب زمینی، سیب زمینی خام را خرد کرده تا نشاسته موجود در آن از سلول های تخریب شده جدا شوند. سپس نشاسته را تمیز کرده و بگذارید تا خشک شود. پس از خشک شدن، نشاسته سیب زمینی نوعی قوام سفید، پودری و آرد مانند ایجاد می کند.

نشاسته سیب زمینی بدون گلوتن است، به این معنی که می تواند به عنوان یک جایگزین آرد ساده بدون گلوتن در برخی از دستور العمل ها به طور موثر عمل کند.

 

موارد استفاده از نشاسته سیب زمینی

نشاسته سیب زمینی یک ماده رایج است که در انواع دستور العمل ها وجود دارد. علاوه بر استفاده آن به صورت خام بر روی غذا، می توان از نشاسته سیب زمینی به روش های زیر استفاده کرد.

 

عوامل تغلیظ کننده

یکی از کاربردهای اصلی نشاسته سیب زمینی به عنوان ماده غلیظ کننده است که دارای قابلیت جذب آب را دارد.

با این حال گرمای شدید ممکن است باعث تجزیه نشاسته شود، به این معنی که ممکن است رطوبت را به خوبی جذب نکند، و این موضوع مانع از اثر غلیظ شدن آن می شود. بنابراین بهتر است نشاسته را به آرامی گرم کرده و به تدریج به سس ها اضافه کنید.

دستور العمل هایی که حاوی نشاسته سیب زمینی به عنوان یک عامل غلیظ کننده هستند عبارتند از:

 • سوپ
 • سس
 • پای
 • خورش و آبگوشت

 

جایگزین آرد بدون گلوتن

از آنجایی که نشاسته سیب زمینی بدون گلوتن است، می تواند جایگزین مناسبی برای آرد بدون گلوتن در دستور پخت شود.

نشاسته سیب زمینی بیش از حد می تواند به محصولات پخته شده بافتی خشک بدهد. بنابراین سعی کنید از آن در کنار دیگر نشاسته ها استفاده نمایید.

دستور العمل های متداول پخت که از نشاسته سیب زمینی استفاده می کنند عبارتند از:

 • کلوچه ها
 • نان های سریع
 • مخلوط آرد بدون گلوتن

 

سرخ کردن غذا

نشاسته سیب زمینی می تواند به عنوان پودر سوخاری برای سرخ شدن غذا عمل کند. می توان غذاهایی مانند مرغ، ماهی یا سبزیجات را قبل از سرخ کردن به آن آغشته کرد.

پوشش نشاسته سیب زمینی می تواند به غذاها یک لایه بیرونی طلایی و ترد در طول فرآیند سرخ کردن بدهد.

 

خواص نشاسته سیب زمینی

کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی برای بدن هستند. سه نوع اصلی وجود دارد:

 • قندها
 • نشاسته ها
 • فیبرها

 

این کربوهیدرات ها در تعدادی از غذاهای گیاهی و لبنیات وجود دارد. در صورت عدم حرارت و پخته نشدن سیب زمینی، نشاسته سیب زمینی حاوی نوعی نشاسته به نام نشاسته مقاوم است.

روده کوچک نشاسته های مقاوم را هضم نمی کند، به این معنی که آنها به روشی مشابه با فیبر رژیمی عمل می کنند. نشاسته های مقاوم به روده بزرگ رفته و در آنجا تخمیر می شوند. در طول فرآیند تخمیر، نشاسته‌های مقاوم، باکتری‌های دوستانه موجود در روده را تغذیه می‌کنند.

مصرف نشاسته‌های مقاوم در نشاسته سیب ‌زمینی فواید سلامتی متعددی دارد، از جمله موارد زیر:

 

بهبود حساسیت به انسولین

برخی تحقیقات نشان داده اند که نشاسته مقاوم می تواند حساسیت فرد به انسولین را افزایش دهد. نشاسته سیب زمینی خام حاوی این نوع نشاسته است.

در طی یک مطالعه در سال 2012، مردان دارای اضافه وزن روزانه 15 تا 30 گرم (گرم) نشاسته مقاوم مصرف می کردند. آنها نسبت به شرکت کنندگانی که غذاهای حاوی نشاسته مقاوم مصرف نکرده بودند، حساسیت به انسولین افزایش یافته بود.

افزایش حساسیت به انسولین می تواند در کاهش خطر ابتلا به چاقی، دیابت و بیماری قلبی در افراد نقش داشته باشد.

شایان ذکر است که شرکت کنندگان زن نتایج مشابهی را با مردان در این مطالعه تجربه نکردند. محققان خواستار مطالعات بیشتر برای تعیین علت هستند.

همچنین ببینید:

نکاتی درباره ی سیب زمینی و دیابت!

 

بهبود سلامت دستگاه گوارش

نشاسته مقاوم حین تخمیر به اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تبدیل شده که سبب تغذیه باکتری های سالم داخل روده بزرگ می شوند.

بوتیرات نوعی اسید چرب با زنجیره کوتاه است که در طول این فرآیند تشکیل می شود؛ این اسید نقش مهمی در سلول های روده بزرگ بازی می کند.

بوتیرات می تواند سطح التهاب روده بزرگ را کاهش دهد، این موضوع در کاهش خطر ابتلا به برخی مشکلات گوارشی موثر است.

ممکن است خطر ابتلا به مشکلات التهابی در روده و روده بزرگ را کاهش دهد، از جمله:

 • سرطان التهابی روده بزرگ
 • کولیت زخمی
 • یبوست
 • اسهال
 • بیماری کرون
 • دیورتیکولیت

بیشتر تحقیقات در مورد بوتیرات و نشاسته مقاوم شامل حیوانات بوده است نه انسان. بنابراین مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا این مزایا بر افراد تأثیر می گذارد یا خیر.

همچنین ببینید:

۱۱ نکته برای ارتقای سلامت دستگاه گوارش

 

موثر بر کاهش وزن

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که مصرف نشاسته مقاوم به افراد در احساس سیری بعد از غذا کمک می کنند. در طول این مطالعه، شرکت کنندگان روزانه 30 گرم نشاسته مقاوم به مدت 6 هفته مصرف کردند. این موضوع با کاهش تعداد هورمون های عامل گرسنگی در افراد دارای اضافه وزن و چاقی همراه بود.

افرادی که نشاسته مقاوم مصرف می‌کردند نیز سطوح بیشتری از ترکیبات داشتند که به آنها کمک می‌کرد در صبح کمتر احساس گرسنگی کنند.

نشاسته مقاوم در رژیم غذایی ممکن است با افزایش احساس سیری بعد از غذا و افزایش مدت زمانی که فرد احساس سیری می کند به کاهش وزن کمک کند.

 

عوارض نشاسته سیب زمینی

نشاسته سیب زمینی به طور کلی خطرات زیادی برای سلامتی افراد ندارد. نشاسته های مقاوم، مانند نشاسته سیب زمینی، مشابه فیبر عمل می کنند، به این معنی که عوارض جانبی بسیار کمی پس از مصرف وجود دارد.

با این حال، برخی افراد ممکن است متوجه شوند که مصرف مقادیر زیاد نشاسته سیب زمینی باعث ایجاد گاز و نفخ می شود.

 

نشاسته سیب زمینی از کجا قابل تهیه است؟

افراد می توانند نشاسته سیب زمینی را از مکان های زیر خریداری کنند:

 • در سوپرمارکت های بزرگ
 • در فروشگاه های مواد غذایی خاص
 • فروشگاه های آنلاین

 

جایگزین های نشاسته سیب زمینی

چندین جایگزین برای نشاسته سیب زمینی وجود دارد:

 • نشاسته ذرت برای غلیظ کردن سس ها و سرخ کردن مناسب است.
 • آرد گندم برای پخت مفید است اما حاوی گلوتن می باشد.
 • آرد برنج نوعی آرد مناسب برای پخت و سس های غلیظ کننده بدون گلوتن است.
 • نشاسته تاپیوکا در پخت و سس های غلیظ کننده بدون گلوتن به خوبی عمل می کند.

 

نشاسته سیب زمینی در مقایسه با آرد سیب زمینی

نشاسته سیب زمینی مشابه آرد سیب زمینی نیست. نشاسته سیب زمینی از خرد کردن آن به دست می آید اما جهت تهیه آرد سیب زمینی باید آن را پوست گرفت، پخت و خشک کرد.

این دو محصول از جهات مختلفی با هم تفاوت دارند. در حالی که نشاسته سیب زمینی فقط حاوی نشاسته است، آرد سیب زمینی حاوی نشاسته، فیبر و پروتئین است. نشاسته سیب زمینی نیز بی طعم است، در حالی که آرد سیب زمینی طعم متفاوتی دارد.

 

نشاسته سیب زمینی در مقایسه با نشاسته سیب زمینی شیرین

نشاسته سیب زمینی شیرین از نظر طرز تهیه شبیه نشاسته سیب زمینی است. با این حال ویژگی های متفاوتی دارد.

نشاسته سیب زمینی شیرین دانه بندی بیشتری نسبت به نشاسته سیب زمینی دارد. همچنین حل شدن آن در آب نسبت به نشاسته معمولی سیب زمینی سخت تر است، بنابراین به اندازه یک عامل غلیظ کننده موثر نیست.

نشاسته سیب زمینی شیرین گاهی اوقات در انواع دستور العمل های زیر کاربرد دارد:

نودل

طعم دار کردن دنده کباب و دیگر گوشت ها قبل از سرخ کردن

 

نشاسته سیب زمینی اصلاح شده

به طور کلی بسیاری از نشاسته ها دارای خواص مورد نیاز برای استفاده در برخی از محصولات غذایی مناسب است. برخی از شرکت ها نشاسته های اصلاح شده را برای تغییر این کیفیت تولید می کنند.

تولیدکنندگان نشاسته اصلاح شده را در آزمایشگاه با استفاده از آنزیم ها یا مواد شیمیایی برای تغییر ساختار نشاسته تولید می کنند. آنها این کار را برای ارائه طیف وسیعی از کاربردها، از جمله پایدارتر کردن آن پس از قرار گرفتن در معرض دمای شدید، به عنوان مثال هنگام گرم کردن یا انجماد غذا، انجام می دهند.

نشاسته سیب زمینی اصلاح شده می تواند به عنوان یک افزودنی غذایی در تعدادی از غذاها استفاده شود. برای غلیظ کردن، تثبیت یا امولسیون سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خلاصه کلی

نشاسته سیب زمینی به عنوان یک ماده اولیه در بسیاری از غذاها کاربرد دارد. نوعی عامل غلظت دهنده در سس ها یا غذاهای بدون گلوتن استفاده می شود.

نشاسته سیب زمینی همچنین چندین فواید ممکن برای سلامتی از جمله بهبود سلامت روده بزرگ و بهبود حساسیت به انسولین را ارائه می دهد. در کاهش وزن نیز موثر است.

برخی از جایگزین های مناسب برای نشاسته سیب زمینی عبارتند از نشاسته ذرت، پودر پیکان، آرد برنج و نشاسته تاپیوکا.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x