فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1859

فواید یوگا برای سلامتی روحی و جسمی

یوگا علاوه بر تاثیر مثبت بر جسم ما، می تواند بر روح و ذهن ما نیز تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد. اغلب افراد حتی در سنین بالا؛ از ورزش یوگا جهت کاهش استرس و تقویت ذهن استفاده می کنند. یوگا دارای سبک های مختلفی از جمله پاوریوگا، هاتایوگا و دیگر موارد است. نمی توان از بین این گزینه ها تنها یکی را جهت تاثیر مثبت بر کاهش استرس انتخاب کرد؛ زیرا انتخاب نوع آن به شرایط فردی افراد بستگی دارد...

یوگا چیست؟

یوگا یک ورزش محبوب است که بر تنفس، قدرت و انعطاف‌پذیری تمرکز دارد. تمرین یوگا ممکن است فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی داشته باشد.

فواید یوگا برای سلامتی روحی و جسمی

 

یوگا به این ترتیب برای سلامتی مفید است:

 • تشویق به ورزش بیشتر
 • موثر جهت داشتن تغذیه سالم تر
 • بهبود کیفیت خواب
 • کاهش سطح استرس
 • ایجاد انگیزه برای برخی افراد در عدم مصرف الکل و سیگار کشیدن

شواهد در حال افزایش نشان می دهد که یوگا ممکن است فواید دیگری نیز برای سلامتی به دنبال داشته باشد.

همچنین ببینید:

یوگا درمانی!

 

کاهش استرس

افراد اغلب یوگا را برای کاهش استرس و ایجاد آرامش انجام می دهند. دانشمندان همچنان در این زمینه در حال تحقیق می باشند.

افزایش مداوم هورمون های استرس، از جمله آدرنالین و کورتیزول، ممکن است به رگ های خونی آسیب وارد کرده و فشار خون را افزایش دهد.

با این حال تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور منظم یوگا تمرین می کنند، سطح کورتیزول پایینی دارند.

تمرین یوگا برای حداقل 3 ماه ممکن است کورتیزول و استرس؛ همچنین سیتوکین های پیش التهابی را که باعث التهاب می شوند کاهش دهد.

 

رفع اضطراب

اگرچه اکثر افراد در برخی شرایط دچار اضطراب می شوند، اما اضطراب نیز نشانه برخی موارد از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و فوبیا است.

یک متاآنالیز در سال 2016 نشان داد تمرین یوگا تأثیر امیدوارکننده‌ای بر اضطراب دارد. یوگا همچنین در افرادی که بالاترین سطح اضطراب را در شروع مطالعات داشتند بسیار موثر بود.

یک مطالعه قدیمی در سال 2010 نشان داد یوگا بیش از پیاده روی سطح اضطراب را بهبود می بخشد. محققان پیشنهاد می کنند که این به دلیل سطوح بالاتر اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) شیمیایی مغز است.

فعالیت GABA در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی و رفتاری کمتر است. محققان فعالیت GABA را آزمایش کردند و دریافتند که یوگا باعث افزایش سطح GABA در شرکت کنندگان شد.

یک مطالعه در سال 2017 ارزیابی کرد که آیا تمرین یوگا می تواند به کودکانی که دچار اضطراب هستند کمک کند یا خیر. تمرین یوگا در ابتدای روز مدرسه به مدت 8 هفته باعث بهبود رفاه و سلامت عاطفی آنها شد.

 

کنترل افسردگی

افسردگی هر سال حدود 17.3 میلیون فرد بزرگسال را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد.

اگرچه دارو و گفتار درمانی، درمان های رایج افسردگی هستند، اما یوگا به عنوان یک درمان مکمل نتایج امیدوارکننده ای داشته است.

یک بررسی در سال 2017 نشان داد که یوگا می تواند علائم افسردگی را در بسیاری از جمعیت ها، از جمله افراد مبتلا به اختلال افسردگی، زنان باردار و پس از زایمان کاهش دهد.

تحقیقی که در سال 2017 انجام شد، افراد مبتلا به افسردگی را بررسی کرد که به داروهای ضدافسردگی پاسخ خوبی نداده بودند.

محققان پیشنهاد می کنند که یوگا ممکن است با کاهش کورتیزول یا "هورمون استرس" علائم افسردگی را کاهش دهد.

 

کاهش درد کمر

کمردرد حدود 80% افراد بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد و بر توانایی آنها در انجام وظایف روزانه، ورزش و خواب تاثیر می گذارد. یوگا ممکن است راهی مناسب جهت تسکین آن باشد.

یک بررسی در سال 2017 تمرین یوگا را با تسکین کمردرد و بهبود عملکرد مرتبط با کمر مرتبط دانست.

سربازان اغلب نسبت به گروه های دیگر، به ویژه در ناحیه کمر، درد مزمن بیشتری را تجربه می کنند. یک مطالعه نشان داد که یک برنامه 12 هفته ای یوگا درجه ناتوانی و شدت درد را بهبود بخشید و مصرف مواد افیونی را در میان سربازان کاهش داد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که یوگا به اندازه فیزیوتراپی در کاهش کمردرد موثر است. یوگا همچنین ممکن است فواید ماندگاری برای چندین ماه داشته باشد.

 

بهبود شرایط زندگی در طول بیماری

بسیاری افراد از یوگا به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان های پزشکی معمولی برای بهبود کیفیت زندگی استفاده می کنند.

 

برخی شواهد نشان می‌دهند که یوگا ممکن است کیفیت زندگی افراد مبتلا به شرایط زیر را بهبود بخشد:

 1. سرطان پروستات: تحقیقات نشان می دهد شرکت در کلاس یوگا دو بار در هفته خستگی ناشی از پرتو درمانی را کاهش می دهد و عملکرد جنسی و ادراری را بهبود می بخشد.
 2. سکته: یوگا ممکن است تعادل پس از سکته مغزی و عملکرد حرکتی را بهبود بخشد حتی زمانی که فرد 6 ماه یا بیشتر پس از سکته شروع به تمرین کند.
 3. کولیت زخمی: استفاده از کلاس هفتگی یوگا به مدت 12 هفته ممکن است سبب بهبودی افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو گردد و همچنین فعالیت کولیت را کاهش دهد.
 4. روماتیسم مفصلی: پیوستن به یک دوره فشرده 8 هفته ای یوگا ممکن است علائم جسمی و روانی را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بهبود بخشیده و همچنین التهاب را کاهش دهد.

 

تحقیقات اولیه برای نقش یوگا در بهبود شرایط زندگی در بسیاری از موارد امیدوارکننده است. قبل از اینکه محققان بتوانند نتیجه‌ گیری قطعی کنند، مطالعات بیشتری لازم است.

 

تحریک عملکرد مغز

 • بر اساس مطالعات متعدد، یوگا ممکن است عملکرد مغز را تحریک کرده و سطح انرژی را افزایش دهد.
 • یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که یوگا عملکردهای اجرایی مغز و همچنین رفتار افراد را بهبود می بخشد.
 • تحقیقات انجام شده در سال 2012 نشان داد که یک جلسه یوگا سرعت و دقت حافظه فعال را بیش از یک جلسه تمرین هوازی بهبود می بخشد. با این حال، اثرات فقط بلافاصله پس از تمرین رخ داد و آنها کوتاه مدت بودند.
 • تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که یوگا می‌تواند انعطاف‌پذیری ذهنی، تغییر وظایف و یادآوری اطلاعات را در میان سالمندان بهبود بخشد.

 

پیشگیری از بیماری قلبی

بیماری قلبی سالانه باعث مرگ 610000 مورد در ایالات متحده می شود. همچنان عامل اصلی مرگ و میر به شمار می رود.

مطالعات یوگا و سلامت قلب نشان داد یوگا عوامل خطر بیماری قلبی مانند شاخص توده بدن (BMI)، کلسترول و فشار خون را کاهش می دهد.

ترکیب تمرین یوگا و ورزش هوازی دو برابر کاهش BMI، سطح کلسترول و فشار خون را در بردارد.

همچنین ببینید:

تاثیرات مثبت یوگا بر دیابت!

 

چگونه یوگا را شروع کنیم؟

بسیاری افراد یوگا را به عنوان شکل ایمن از فعالیت بدنی می دانند. اگرچه تحمل صدمات شدید در حین تمرین یوگا نادر است، برخی افراد دچار رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات می شوند.

هنگام شروع یوگا، افراد ممکن است لازم باشد در کلاس مبتدی شرکت کنند تا تکنیک های صحیح را آموزش ببینند.

 

طبق تحقیقات علمی، یوگا ممکن است موارد زیر را به دنبال داشته باشد:

 • کاهش استرس
 • کاهش اضطراب
 • کمک به کنترل افسردگی
 • کاهش درد کمر
 • بهبود وضعیت افرادی که دارای شرایط مزمن یا بیماری های حاد هستند
 • تحریک عملکرد مغز
 • کمک به پیشگیری از بیماری قلبی

 

خلاصه کلی

به طور کلی یوگا راهی مطمئن برای افزایش فعالیت بدنی است. همچنین ممکن است فواید زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشد ولی هرگز درمان پزشکی توصیه شده توسط پزشک را با درمان های مکمل جایگزین نکنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x