فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1804

دلایل سفید شدن زبان و راه های درمان آن

هنگامی که زبان با یک لایه سفید ضخیم پوشیده شده است به آن زبان سفید می گویند. این پوشش می تواند کل سطح زبان، قسمت پشتی زبان شما را بپوشاند یا ممکن است به صورت چند تکه ظاهر شود. همچنین ممکن است متوجه طعم بد در دهان، بوی بد دهان شوید.زبان سفید گاهی همراه با یک علامت مرتبط به نام زبان مودار اتفاق می افتد. اما پوشش ضخیم خز مانندی که می بینید در واقع مو نیست، بلکه پاپیلا است برجستگی های کوچکی که جوانه های چشایی شما را در بر می گیرد. زبان سفید ممکن است به مرور زمان یا در اثر عفونت ناگهان ظاهر شود...

سفید شدن زبان:

سفید شدن زبان معمولاً خطرناک نیست. زبان سفید به یک پوشش سفید روی زبان شما اشاره دارد. ممکن است کل زبان شما سفید باشد یا فقط لکه های سفیدی روی زبان خود داشته باشید.

دلایل سفید شدن زبان و راه های درمان آن

 

زبان سفید معمولاً جایی برای نگرانی نیست. اما در موارد نادر این علامت می تواند به دلیل یک بیماری جدی تر مانند عفونت یا سرطان اولیه باشد. به همین دلیل مهم است که مراقب دیگر علائم خود باشید و اگر پوشش سفید ظرف چند هفته از بین نرفت، به پزشک مراجعه نمایید.

 

چه چیزی باعث سفیدی زبان می شود؟

زبان سفید اغلب با بهداشت دهان مرتبط است. هنگامی که برجستگی‌های کوچک (پاپیلا) که روی آن قرار دارند متورم و ملتهب می‌شوند، زبان سفید می شود.

باکتری ها، قارچ ها، غذا و سلول های مرده همگی می توانند بین پاپیلاهای بزرگ شده به دام بیفتند. این مواد تجمع یافته همان چیزی است که زبان شما را سفید می کند.

همچنین ببینید:

علت زرد شدن زبان و راه های درمان آن

 

تمامی این موارد می توانند باعث سفیدی زبان شوند:

 • عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم و مکرر
 • خشکی دهان
 • نفس کشیدن از طریق دهان
 • کم آبی بدن
 • مصرف غذاهای نرم زیاد
 • تب
 • سیگار کشیدن یا مصرف دخانیات
 • مصرف الکل

 

چند بیماری با زبان سفید مرتبط است، از جمله:

 1. لکوپلاکیا: این عارضه باعث ایجاد لکه های سفید در داخل گونه ها، در امتداد لثه ها و گاهی اوقات روی زبان می شود. در صورت مصرف سیگار و دخانیات به لکوپلاکیا مبتلا می شوید. مصرف زیاد الکل یکی دیگر از دلایل آن است. لکه های سفید معمولا خطرناک نیستند؛ اما در موارد نادر، لکوپلاکیا می تواند به سرطان دهان تبدیل شود.
 2. لیکن پلان دهانی: در این بیماری مشکل در سیستم ایمنی شما باعث ایجاد لکه های سفید در دهان و روی زبان می شود. همراه با زبان سفید، لثه‌های شما ممکن است درد داشته باشند. همچنین ممکن است در امتداد پوشش داخلی دهان زخم ایجاد گردد.
 3. برفک دهان: این عفونت دهان ناشی از قارچ کاندیدا است. اگر مبتلا به دیابت، ضعف سیستم ایمنی ناشی از بیماری هایی مانند اچ آی وی یا ایدز، کمبود آهن یا ویتامین B، یا اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، احتمال ابتلا به برفک دهان بیشتر است.
 4. سیفلیس: این عفونت مقاربتی می تواند باعث ایجاد زخم در دهان شود. اگر سیفلیس درمان نشود، لکه‌های سفیدی به نام لکوپلاکیا سیفلیس می‌تواند روی زبان ایجاد شود.

 

سایر شرایطی که ممکن است باعث سفیدی زبان شود عبارتند از:

زبان جغرافیایی، یا از دست دادن تکه‌های پاپیلا روی زبان شما که شبیه جزایر روی نقشه هستند.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها که می توانند باعث عفونت قارچی در دهان شما شوند.

 

درمان

زبان سفید ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. این علامت اغلب خود به خود برطرف می شود.

ممکن است بتوانید با مسواک زدن ملایم، پوشش سفید را از روی زبان خود پاک کنید. مصرف آب زیاد همچنین می تواند به دفع باکتری ها و مواد زائد از دهان شما کمک کند.

 

اگر به درمان نیاز دارید، کدام یک را دریافت می کنید؟ بستگی به شرایطی دارد که باعث سفیدی زبان شما شده است:

لکوپلاکیا نیازی به درمان ندارد. با این حال شما باید به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که وضعیت تشدید نمی یابد. برای از بین بردن لکه های سفید، سیگار کشیدن یا مصرف دخانیات و مصرف الکل را ترک کنید.

لیکن پلان دهان نیز نیازی به درمان ندارد. اگر وضعیت شما شدید باشد، ممکن است پزشک یک اسپری استروئیدی یا دهانشویه ای که از قرص های استروئیدی حل شده در آب تهیه شده است را تجویز کند.

برفک دهان با داروهای ضد قارچ درمان می شود. این دارو به اشکال مختلفی وجود دارد: ژل یا قرص.

سیفلیس با یک دوز پنی سیلین درمان می شود. این آنتی بیوتیک باکتری های عامل سیفلیس را از بین می برد. اگر بیش از یک سال است که دچار سیفلیس هستید، ممکن است نیاز به مصرف بیش از یک دوز آنتی بیوتیک داشته باشید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر زبان سفید تنها علامت شماست، لزوماً نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. اما اگر در عرض دو هفته از بین نرفت، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

 

اگر این علائم جدی‌تر را دارید، زودتر به پزشک مراجعه نمایید:

 • زبان شما دردناک است یا احساس می کنید در حال سوختن است.
 • زخم های باز در دهان دارید.
 • در جویدن، بلعیدن یا صحبت کردن مشکل دارید.
 • علائم دیگری مانند تب، کاهش وزن یا بثورات پوستی دارید.

همچنین ببینید:

بهداشت دهان و دندان چقدر مهم است؟

 

چگونه از سفیدی زبان جلوگیری کنیم؟

همیشه نمی توان از سفیدی زبان جلوگیری کرد. با این حال چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری انجام دهید.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. این شامل:

 • استفاده از یک مسواک نرم
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
 • مسواک زدن دو بار در روز
 • استفاده روزانه از دهانشویه
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید

 

در اینجا چند نکته دیگر برای جلوگیری از سفیدی زبان وجود دارد:

 • هر شش ماه یکبار برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از محصولات دخانیات و الکل اجتناب نمایید.
 • رژیم غذایی متنوعی داشته باشید که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x