فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1816

درمان اختلالات مربوط به مصرف مواد مخدر

داروها مواد شیمیایی هستند که بر بدن و مغز تأثیر می گذارند. داروهای مختلف می توانند اثرات متفاوتی داشته باشند. برخی از اثرات داروها شامل پیامدهای سلامتی است که طولانی مدت و دائمی هستند. چند راه وجود دارد که فرد می تواند دارو مصرف کند، از جمله تزریق، استنشاق و خوردن. اثرات دارو بر بدن می تواند به نحوه دریافت دارو بستگی داشته باشد. به عنوان مثال تزریق دارو به طور مستقیم در جریان خون تأثیر فوری دارد، در حالی که مصرف آن تأثیر تأخیری دارد. اما تمام داروهای مورد استفاده نادرست بر مغز تأثیر می گذارد. آنها باعث می شوند که مقادیر زیادی دوپامین، یک انتقال دهنده عصبی که به تنظیم احساسات، انگیزه و احساس لذت ما کمک می کند، به مغز وارد شود...

سوء استفاده و اعتیاد

اگرچه هیچ تعریف ثابتی وجود ندارد، بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصرف مواد زمانی به سوء مصرف تبدیل می‌شود که شروع به آسیب رساندن یا مختل کردن جنبه‌های زندگی روزمره فرد، مانند کار کند.

مصرف بیش از حد مواد مخدر در دهه گذشته سه برابر شده است. بر اساس CDC، سوء استفاده از مواد افیونی نسخه ای عامل 32 درصد از مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی در سال 2018 بوده است.

درمان اختلالات مربوط به مصرف مواد مخدر

 

سوء مصرف مواد مخدر می تواند منجر به اعتیاد شود. اختلال مصرف مواد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دیگر کنترلی بر نیاز خود به مصرف مواد نداشته باشد و به آن وابسته شود.

توجه به این نکته ضروری است که هر فرد که از یک دارو سوء استفاده می کند ، دچار اختلال مصرف مواد نمی شود.

 

نیکوتین سیگار و سایر محصولات دخانیات باعث افزایش فشار خون و افزایش هوشیاری می شود.

استفاده از مواد افیونی تجویزی طبق دستور پزشک به تسکین درد متوسط ​​تا شدید کمک می کند، اما مواد افیونی همچنین می توانند باعث خواب آلودگی، تنفس کم عمق و یبوست شوند.

 

سوء استفاده از یک دارو یا استفاده نادرست از یک داروی تجویزی می تواند اثرات کوتاه مدت دیگری ایجاد کند، مانند:

 • تغییرات در اشتها
 • بی خوابی
 • افزایش ضربان قلب
 • لکنت زبان
 • تغییرات در توانایی شناخت
 • احساس سرخوشی موقت
 • عدم هماهنگی

همچنین ببینید:

مصرف مواد مخدر و بارداری

 

سوء مصرف مواد مخدر می تواند بر جنبه های زندگی فرد فراتر از سلامت جسمانی آنها تأثیر بگذارد. برای مثال افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • ناتوانی در قطع مصرف دارو
 • مشکل در رابطه
 • عملکرد ضعیف شغلی یا تحصیلی
 • مشکل در حفظ بهداشت شخصی
 • تغییرات قابل توجه در ظاهر، مانند کاهش وزن شدید
 • افزایش رفتارهای ریسک پذیر
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش قبلی

 

اثرات بلند مدت

سوء مصرف مواد مخدر به ویژه در یک دوره طولانی می تواند اثرات طولانی مدت سلامتی زیادی داشته باشد. مصرف مزمن مواد مخدر می تواند ساختار و عملکرد مغز فرد را تغییر داده و منجر به اثرات روانی طولانی مدت شود، مانند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات هراس
 • افزایش پرخاشگری
 • پارانویا
 • توهم

مصرف طولانی مدت مواد مخدر همچنین می تواند بر حافظه، یادگیری و تمرکز فرد تأثیر بگذارد.

اثرات فیزیکی طولانی مدت مصرف دارو بسته به نوع دارو و مدت زمان مصرف متفاوت است. با این حال کارشناسان مصرف مزمن دارو را با شرایط بهداشتی زیر مرتبط می دانند:

 

بیماری قلب و عروقی

محرک هایی مانند کوکائین و مت آمفتامین ها می توانند به قلب و عروق خونی آسیب برسانند.

استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند منجر به بیماری عروق کرونر، آریتمی و حمله قلبی شود.

 

مشکلات تنفسی

مواد افیونی با اتصال به گیرنده های خاصی در سیستم عصبی مرکزی که تنفس را تنظیم می کنند، تنفس فرد را کند می کنند. با تضعیف تنفس فرد، این داروها می توانند منجر به تنفس آهسته یا خروپف شدید شوند.

اگر فرد دوز زیادی از مواد افیونی را مصرف کند یا آن را در کنار سایر داروها مانند داروهای خواب آور یا الکل مصرف کند، ممکن است به طور کامل نفس خود را متوقف کند.

 

آسیب کلیه

کلیه ها مواد معدنی اضافی و مواد زائد را از خون فیلتر می کنند. هروئین، کتامین و کانابینوئیدهای مصنوعی می توانند باعث آسیب کلیه یا نارسایی کلیه شوند.

 

بیماری کبد

مصرف مزمن دارو و الکل می تواند به سلول های کبد آسیب برساند و منجر به التهاب، اسکار و حتی نارسایی کبد شود.

 

مصرف بیش از حد

مصرف بیش از حد یک دارو یا مصرف چند دارو با هم می تواند منجر به مصرف بیش از حد شود.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، مصرف بیش از حد مواد مخدر باعث مرگ 67367 مورد در ایالات متحده در سال 2018 شد. مواد افیونی تقریباً در 70٪ از این مرگ و میرها نقش داشته اند.

 

چگونه می توان از متخصص کمک گرفت؟

یافتن برنامه درمانی مناسب می تواند یک کار سخت باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام جستجو برای درمان سوء مصرف مواد مخدر، سوء استفاده یا اعتیاد باید به آنها دقت کنید:

 • خدمات بستری یا سرپایی
 • مراکز درمانی محلی

 

درمان

افرادی که درمان اعتیاد به مواد مخدر را ارائه می دهد باید آن را متناسب با نیازهای فردی فرد تنظیم کند تا از مؤثر بودن آن اطمینان حاصل کند.

همچنین ببینید:

ارتباط بین بیش فعالی و اعتیاد به مواد مخدر

 

درمان ممکن است شامل برخی از اجزای زیر باشد:

 1. رفتار درمانی، که به افراد کمک می کند تا راهبردهای مقابله ای مثبت بسازند و مهارت های حل مسئله را توسعه دهند.
 2. گروه درمانی، که به افراد این فرصت را می‌دهد تا جنبه‌های روان‌شناختی بهبودی را با گروهی از همسالان خود تحت راهنمایی حرفه‌ای به رسمیت بشناسند، به اشتراک بگذارند و عمل کنند.

مراقبت های پزشکی که ممکن است شامل آموزش های حرفه ای و سایر منابعی باشد که به مشکلات مرتبط با سوء مصرف مزمن مواد مخدر، مانند شرایط سلامت روان، بیکاری و شرایط پزشکی می پردازد.

 

خلاصه کلی

سوء مصرف مواد می تواند جنبه های مختلفی از سلامت جسمی و روانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

برخی داروها می توانند منجر به خواب آلودگی و تنفس آهسته شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث بی خوابی، پارانویا یا توهم شوند.

مصرف مزمن دارو با بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و کبدی مرتبط است.

علاوه بر اثرات فیزیکی، سوء مصرف مواد مخدر می تواند بر روابط، زندگی و کار و سلامت روان فرد تأثیر منفی بگذارد.

متخصص باید درمان را متناسب با نیازهای فرد تنظیم کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x