فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1802

روزانه چقدر آب بخوریم؟

افراد اغلب باید هشت لیوان آب در روز مصرف کنند؛ اما با این حال این موضوع ممکن است کاملاً درست نباشد و مقدار آبی که یک فرد باید مصرف کند می تواند بسته به سن، سطح فعالیت و موارد دیگر متفاوت باشد. هشت لیوان آب در روز ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد، اما برای تمامی افراد یکسان نیست... کم آبی با فراوانی بیشتر موارد زیر مرتبط است: عفونت های دستگاه ادراری، نارسایی کلیه، کاهش زمان بهبود زخم و ...

مصرف آب برای بدن

بدن انسان حدود 60 درصد آب است. بدن به طور مداوم در طول روز آب از دست می دهد، عمدتاً از طریق ادرار و تعریق. برای جلوگیری از کم آبی بدن، باید هر روز مقدار زیادی آب از نوشیدنی و غذا دریافت کنید. نظرات مختلفی در مورد اینکه چقدر آب باید در روز مصرف کنید وجود دارد.

روزانه چقدر آب بخوریم؟

 

متخصصان معمولاً هشت لیوان را توصیه می کنند که معادل 2 لیتر در روز است. این قانون 8×8 نامیده می شود و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است.با این حال برخی از متخصصان معتقدند که باید در طول روز به طور مداوم آب بنوشید، حتی زمانی که تشنه نیستید. مانند بسیاری از موارد دیگر، این موضوع بستگی به فرد دارد. عوامل زیادی (اعم از داخلی و خارجی) در نهایت بر میزان آب مورد نیاز شما تأثیر می گذارد.

 

چقدر آب نیاز دارید؟

میزان آب مورد نیاز شما به موارد زیادی بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای افراد بزرگسال:

  • 11.5 فنجان (2.7 لیتر) در روز برای زنان
  • 15.5 فنجان (3.7 لیتر) در روز برای مردان

این شامل مایعات از آب، نوشیدنی‌هایی مانند چای و آبمیوه و از غذا می‌شود. شما به طور متوسط ​​20 درصد آب خود را از غذاهایی که می خورید دریافت می کنید.

همچنین ببینید:

اهمیت آبرسانی (هیدراتاسیون) برای قلب!

 

ممکن است شما بیشتر از دیگران به آب نیاز داشته باشید. میزان آب مورد نیاز شما نیز به موارد زیر بستگی دارد:

  1. جایی که شما زندگی می کنید: در مناطق گرم، مرطوب یا خشک به آب بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین اگر در کوهستان ها یا در ارتفاعات بالا زندگی می کنید به آب بیشتری نیاز خواهید داشت.
  2. رژیم غذایی: شما اگر مقدار زیادی قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار بنوشید، ممکن است آب بیشتری را از طریق ادرار از دست بدهید. اگر رژیم غذایی شما سرشار از غذاهای شور، تند یا شیرین باشد، احتمالاً نیاز به نوشیدن آب بیشتری خواهید داشت. یا اگر غذاهایی که سرشار از آب هستند مانند میوه ها و سبزیجات تازه یا پخته شده مصرف نکنید، آب بیشتری لازم است.
  3. دما یا فصل: ممکن است به دلیل تعریق در ماه های گرم تر نسبت به ماه های سردتر به آب بیشتری نیاز داشته باشید.
  4. محیط: اگر زمان بیشتری را در خارج از منزل در زیر نور خورشید یا دمای گرم یا در یک اتاق گرم می گذرانید، ممکن است سریع تر احساس تشنگی کنید.
  5. میزان فعالیت: اگر در طول روز فعال هستید یا زیاد راه می روید، نسبت به فردی که پشت میز می نشیند به آب بیشتری نیاز دارید. اگر ورزش می‌کنید یا هر فعالیت شدیدی انجام می‌دهید، باید بیشتر آب بنوشید تا از دست دادن آب را جبران کنید.
  6. بیماری: اگر عفونت یا تب دارید، یا اگر مایعات خود را از طریق استفراغ یا اسهال از دست می دهید، باید آب بیشتری بنوشید. اگر بیماری مانند دیابت دارید، به آب بیشتری نیز نیاز خواهید داشت. برخی از داروها مانند دیورتیک ها نیز می توانند باعث از دست دادن آب شوند.
  7. افراد باردار یا شیرده :اگر باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می دهید، برای هیدراته ماندن باید آب بیشتری بنوشید.

 

آیا مصرف آب بر سطح انرژی و عملکرد مغز تأثیر می گذارد؟

بسیاری از افراد ادعا می کنند که اگر در طول روز هیدراته نشوید، سطح انرژی و عملکرد مغز شما شروع به کاهش می کند.مطالعات زیادی برای حمایت از این موضوع وجود دارد.

یک مطالعه در زنان نشان داد که کاهش 1.36 درصد مایعات پس از ورزش باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز و افزایش دفعات سردرد می شود.

عدم مصرف آب به مدت 36 ساعت اثرات قابل توجهی بر خستگی، توجه و تمرکز، سرعت واکنش و حافظه کوتاه مدت دارد.

حتی کم آبی خفیف می تواند عملکرد فیزیکی را کاهش دهد. یک مطالعه بالینی بر روی مردان مسن و سالم گزارش داد که تنها یک درصد از دست دادن آب بدن باعث کاهش قدرت و استقامت عضلانی آنها می شود.

کاهش 1 درصد از وزن بدن ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما مقدار قابل توجهی آب برای از دست دادن است. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که زیاد عرق می‌کنید یا در یک اتاق خیلی گرم هستید و آب کافی نمی‌نوشید.

 

آیا نوشیدن آب زیاد به کاهش وزن کمک می کند؟

ادعاهای زیادی وجود دارد که نوشیدن آب بیشتر ممکن است با افزایش متابولیسم و ​​کاهش اشتها، وزن بدن را کاهش دهد.

طبق یک مطالعه، نوشیدن آب بیشتر از حد معمول با کاهش وزن بدن و امتیازات ترکیب بدن مرتبط است.

بررسی دیگری از مطالعات نشان داد که کم آبی مزمن با چاقی، دیابت، سرطان و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

محققان در یک مطالعه قدیمی دیگر تخمین زدند که نوشیدن 68 اونس (2 لیتر) در یک روز باعث افزایش مصرف انرژی در حدود 23 کالری در روز به دلیل پاسخ حرارتی یا متابولیسم سریع تر می شود.

نوشیدن آب حدود نیم ساعت قبل از غذا نیز می تواند تعداد کالری مصرفی شما را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد افرادی که قبل از هر وعده غذایی 17 اونس (500 میلی لیتر) آب می نوشند، 44 درصد بیشتر وزن خود را طی 12 هفته از دست دادند.

به طور کلی، به نظر می رسد که نوشیدن مقادیر کافی آب، به ویژه قبل از غذا، ممکن است به شما در مدیریت اشتها و حفظ وزن سالم کمک کند، به خصوص زمانی که با یک برنامه غذایی سالم همراه باشد.

علاوه بر این، نوشیدن آب فراوان، فواید سلامتی دیگری نیز دارد.

همچنین ببینید:

کودکان باید روزی چقدر آب بخورند؟

 

خلاصه کلی

عوامل زیادی بر میزان آب مورد نیاز شما برای سالم ماندن تأثیر می گذارد، مانند فعالیت و محیط زیست.

کم آبی خفیف ناشی از ورزش یا گرما می تواند تاثیرات منفی بر عملکرد فیزیکی و ذهنی شما داشته باشد.

بیشتر غذاها حاوی آب در سطوح مختلف هستند. گوشت، ماهی، تخم مرغ و به خصوص میوه ها و سبزیجات همگی حاوی آب هستند.

قهوه یا چای و غذاهای غنی از آب با هم می توانند به حفظ تعادل مایعات شما کمک کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x