فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1721

برهنه خوابیدن و فواید آن برای سلامتی

در صورت گرم بودن فضای اتاق خواب، بدن نمی تواند وارد مرحله خواب شود. پایین آمدن دمای بدن به فرد اجازه می دهد بهتر بخوابد؛ پوشیدن لباس پشمی و سنگین مانع از انجام این عمل می شود...

برهنه خوابیدن دارای فواید بسیاری از جمله: بهبود و ارتقا کیفیت خواب است.

کیفیت و مدت زمان خواب می تواند بر سلامت عمومی، اختلالات عصبی، افزایش انرژی و عملکرد ذهنی تاثیر داشته باشد.

برهنه خوابیدن و فواید آن برای سلامتی

برهنه خوابیدن علاوه بر احساس راحتی دارای چندین مزیت دیگر نیز می باشد:

1_ بهتر خوابیدن

برهنه خوابیدن می تواند در جهت تنظیم دمای بدن موثر باشد. این عمل سبب یک خواب کامل شبانه می شود.

برهنه خوابیدن و اجازه دادن به پایین آمدن دمای بدن در واقع می تواند به شما کمک کند سریع تر و بهتر بخوابید.

 

2_ کیفیت بهتر خواب

خنک نگه داشتن بدن نه تنها به شما کمک می کند سریع تر بخوابید، بلکه کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می بخشد. دمای ایده آل برای اتاق خواب شما بین 60 تا 67 درجه فارنهایت (15 تا 19 درجه سانتیگراد) است.

یک مطالعه نشان داد که دمای اتاق که در آن می‌خوابید یکی از مهم‌ترین عوامل در خواب با کیفیت است.در صورتی که دمای اتاق در زمان خواب که وقت بازآفرینی مغز است؛ گرم یا خیلی سرد باشد سبب اختلال در کیفیت خواب می شود.

همچنین ببینید:

خوابیدن با سوتین یا بدون آن؟

 

3_ داشتن پوست سالم تر

از آنجایی که برهنه خوابیدن می تواند به افزایش کیفیت کلی خواب کمک کند، همچنین می تواند سبب بهبود تنفس پوست نیز شود. یک مطالعه کوچک به این موضوع پرداخت:

آنها شرکت کنندگان را به سه گروه تقسیم کردند؛ گروه اول دارای خواب کافی بودند، گروه دوم کمبود خواب داشتند و گروه سوم گروهی بودند که کم خواب بودند اما مواد مغذی بیشتری دریافت کردند. نتایج این مطالعه بدین صورت بود که گروهی که خوب می خوابیدند سریع تر از دو گروه دیگر بهبود یافتند و تغذیه بیشتر تفاوت قابل توجهی در سرعت بهبود زخم نداشت.

این نشان می دهد که خواب کافی می تواند به بهبودی و سالم ماندن پوست کمک کند.

 

4_ کاهش استرس و اضطراب

دلیل دیگری که ممکن است برهنه خوابیدن مفید واقع گردد این است که می تواند به کاهش استرس و اضطراب کلی شما کمک کند. خواب ضعیف تأثیر زیادی بر سطح استرس شما دارد. مطالعات نشان می دهد که کم خوابی با افسردگی و حتی افزایش خطر خودکشی مرتبط است.

در حالی که استرس و اضطراب هر دو می توانند باعث بی خوابی شوند، به یاد داشته باشید که بهبود کیفیت خواب و خواب کافی ممکن است کمک کننده و موثر باشد.  

 

5_ جلوگیری از افزایش وزن

اختلالات خواب، می تواند از بسیاری جهات زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه بیش از 21000 نفر را به مدت سه سال مورد بررسی قرار داد و ارتباط احتمالی بین عدم خواب کافی و افزایش وزن را یافت. افرادی که طبق گزارش‌ها کمتر از 5 ساعت در شب می‌خوابیدند، بیشتر در معرض افزایش وزن بودند.

سرد نگه داشتن بدن در شب ممکن است به افزایش توانایی های کالری سوزی شما کمک کند. یک مطالعه کوچک که بر روی پنج مرد انجام شد، مشخص کرد که قرار گرفتن در معرض دمای پایین تر، حدود 66 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد)، به بدن آنها کمک می کند تا فعالیت چربی قهوه ای را افزایش دهد.

 

6_ کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت نوع 2

اگر شب ها به اندازه کافی نخوابید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشید. مطالعه‌ای در سال 2010، داده‌های 1455 نفر را در طول شش سال بررسی کرد و ارتباطی بین مدت زمان خواب کمتر و افزایش خطر ابتلا به دیابت پیدا کرد که به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

برهنه خوابیدن به دلیل پایدار بودن سطح قندخون در محیط خنک منجر به داشتن خواب کافی و سلامتی شما می گردد.

 

7_ ارتقاء سلامت واژن

برهنه خوابیدن نیز راهی عالی برای افزایش سلامت واژن و جلوگیری از عفونت های قارچی است. لباس زیر تنگ یا عرق کرده می تواند خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش دهد زیرا نواحی مرطوب و گرم محل مناسبی برای رشد مخمر است.

صرف نظر از لباسی که در طول روز می پوشید، برهنه خوابیدن راهی آسان برای تهویه واژن و حفظ سلامت آن است.

 

8_ افزایش باروری مردان

فواید برهنه خوابیدن تنها برای زنان نیست؛ مطالعه اخیر بر روی 656 مرد نشان داد که بین پوشیدن لباس زیر تنگ و تعداد کمتر اسپرم ارتباط وجود دارد. مردانی که گزارش داده بودند که لباس سبک و راحت می پوشند، غلظت اسپرم و تعداد کل اسپرم بیشتری نسبت به کسانی که لباس زیر تنگ می پوشیدند، داشتند.

برهنه خوابیدن یک راه عالی برای خنک نگه داشتن بیضه ها و در دمای مطلوب برای سلامت اسپرم است.

همچنین ببینید:

خانم ها در منزل از لباس زیر استفاده بکنن؟

 

9_ افزایش اعتماد به نفس

برهنه خوابیدن نیز راهی عالی برای برقراری ارتباط با بدن و افزایش اعتماد به نفس شماست. یک مطالعه نشان داد که برهنه خوابیدن با گذر زمان به افزایش اعتماد به نفس و تصویر کلی بدن کمک می کند، که قطعاً در پذیرش عشق به خود یک حس خوب است.

 

10_ بهبود روابط زناشویی

در حالی که رابطه جنسی می تواند بخش بزرگی از رابطه شما باشد، برهنه خوابیدن با همسرتان می تواند به همان اندازه فوق العاده باشد. در واقع، یک مطالعه کشف کرد که تماس پوست به پوست باعث تحریک و ترشح اکسی توسین می‌شود که نقش مهمی در ایجاد رابطه دارد.

حتی اگر راحت نیستید که کاملاً برهنه بخوابید، پوشیدن لباس خنک و راحت در شب یا عدم استفاده از لباس زیر، راهی آسان برای استفاده از این مزایا است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x