فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1707

خواص ژله و ژلاتین برای سلامتی

ژلاتین پروتئینی است که از کلاژن به دست می آید، ماده ای که در استخوان ها، غضروف ها و پوست حیوانات یافت می شود و برای سلامت مفاصل ضروری است. ژلاتین با پردازش قسمت های حیوانی برای استخراج کلاژن و تبدیل آن به ژلاتین تولید می شود. این ماده بی طعم و شفاف دارای بافتی ژله مانند است. کلاژن و ژلاتین هر دو پروتئین های مشابهی دارند و ممکن است مزایای مشابهی نیز داشته باشند. در حالی که انسان های اولیه اغلب بافت های همبند، تاندون ها و سایر قسمت های حیوانات حاوی کلاژن را مصرف می کنند، اکثر رژیم های غذایی امروزه فاقد کلاژن و ژلاتین هستند. به دلیل محتوای پروتئین و آمینو اسیدهای بالا، ژلاتین اغلب به عنوان مکمل مصرف می شود...

ژله چیست؟

ژله یک دسر بر پایه ژلاتین است که از سال 1897 در منوی غذایی آمریکا قرار گرفته است. در بین رژیم های غذایی به دلیل میزان کالری کم مورد توجه قرار گرفته است.

خواص ژله و ژلاتین برای سلامتی

ماده اولیه ژله ژلاتین است. ژلاتین از کلاژن حیوانی پروتئینی که بافت های همبند مانند پوست، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها را می سازد، ساخته می شود.

پوست و استخوان برخی از حیوانات، اغلب گاو را می‌جوشانند، خشک می‌کنند، و به صورت پودر در آورده و الک می کنند تا ژلاتین درست شود.

در حالی که اغلب شایعه شده است ژله از سم اسب یا گاو ساخته شده است، اما این موضوع صحت ندارد. سم این حیوانات عمدتاً از کراتین تشکیل شده است، پروتئینی که نمی توان آن را به ژلاتین تبدیل کرد.

ژله را می‌توان به‌عنوان مخلوط پودری که در خانه درست می‌کنید یا به‌عنوان دسر از پیش ساخته شده که اغلب در وعده‌های جداگانه است، خریداری کرد.

وقتی ژله را در خانه درست می کنید، مخلوط پودر شده را در آب جوش حل می کنید. گرما باعث شکستن پیوندهایی می شود که کلاژن را در کنار هم نگه می دارند. هنگامی که مخلوط سرد می شود، رشته های کلاژن به حالت نیمه جامد با مولکول های آب تبدیل می شوند.

این همان چیزی است که به ژله بافت ژل مانند آن می بخشد.

همچنین ببینید:

مصرف رنگ های خوراکی مصنوعی واقعا مضر است؟

سایر مواد تشکیل دهنده ژله

در حالی که ژلاتین همان چیزی است که به ژله بافت می دهد، مخلوط ژله های بسته بندی شده حاوی شیرین کننده ها، طعم دهنده ها و رنگ ها نیز هستند.

شیرین کننده های مورد استفاده در ژله معمولاً آسپارتام، یک شیرین کننده مصنوعی بدون کالری یا شکر هستند.

طعم دهنده های مصنوعی اغلب در ژله استفاده می شود. این موارد مخلوط های شیمیایی هستند که طعم طبیعی را تقلید می کنند. اغلب، بسیاری از مواد شیمیایی اضافه می شود تا زمانی که مشخصات طعم مورد نظر به دست آید.

رنگ های خوراکی در ژله می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. به دلیل تقاضای مصرف کنندگان، اکنون برخی از محصولات با رنگ های طبیعی مانند آب چغندر و هویج ساخته می شوند. با این حال، بسیاری از ژله ها هنوز با رنگ های خوراکی مصنوعی ساخته می شوند.

از آنجایی که بسیاری از تولیدکنندگان ژله و محصولات زیادی در دسترس هستند، تنها راه برای اینکه مطمئن شوید چه چیزی در ژله وجود دارد، خواندن مواد تشکیل دهنده روی برچسب است.

 

آیا ژله محصول گیاهی است؟

 ژله از ژلاتین که از استخوان و پوست حیوانات مشتق می شود ساخته می شود. یعنی گیاهی یا وگان نیست.

با این حال، دسرهای ژله گیاهی ساخته شده از محصولات گیاهی در دسترس هستند. شما همچنین می توانید ژله گیاهی خود را در خانه با استفاده از یکی از این عوامل ژل کننده گیاهی درست کنید.

 

آیا ژله سالم است؟

ژله مدت‌هاست که جزء اصلی بسیاری از برنامه‌های غذایی بوده است، زیرا کالری کم و بدون چربی است. با این حال، این لزوما آن را سالم نمی کند.

یک وعده (21 گرم مخلوط خشک) 80 کالری، 1.6 گرم پروتئین و 18 گرم قند دارد که تقریباً 4.5 قاشق چایخوری است.

ژله سرشار از قند و فیبر و پروتئین کم است که آن را به یک انتخاب غذایی ناسالم تبدیل می کند.

یک وعده (6.4 گرم مخلوط خشک) ژله بدون قند ساخته شده با آسپارتام تنها 13 کالری، 1 گرم پروتئین و بدون قند دارد. با این حال، شیرین کننده های مصنوعی ممکن است اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشند.

علاوه بر این، در حالی که ژله کم کالری است، مواد مغذی آن نیز کم است و عملاً هیچ ویتامین، مواد معدنی یا فیبری را ارائه نمی دهد.

 

ژلاتین و سلامتی

اگرچه ژله یک انتخاب غذایی مغذی نیست، خود ژلاتین ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد. این حاوی کلاژن است که در چندین مطالعه حیوانی و انسانی مورد تحقیق قرار گرفته است.

کلاژن ممکن است تاثیر مثبتی بر سلامت استخوان داشته باشد. در یک مطالعه، زنان یائسه ای که به مدت یک سال روزانه 5 گرم پپتید کلاژن مصرف کردند، تراکم استخوان را در مقایسه با زنانی که دارونما دریافت کردند، به طور قابل توجهی افزایش یافتند.

علاوه بر این، ممکن است به کاهش درد مفاصل کمک کند. در یک مطالعه کوچک 24 هفته ای، ورزشکاران که 10 گرم در روز مکمل کلاژن مایع مصرف می کردند، درد مفاصل کمتری را در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف می کردند، تجربه کردند.

ممکن است به کاهش اثرات پیری پوست کمک کند. در یک مطالعه تصادفی 12 هفته ای، زنان 40 تا 60 ساله که 1000 میلی گرم مکمل کلاژن مایع مصرف کردند، بهبودهایی در هیدراتاسیون، کشش و چین و چروک پوست نشان دادند.

با این حال، میزان کلاژن موجود در ژله به مراتب کمتر از مقدار مورد استفاده در این مطالعات است. بعید است که خوردن ژله منجر به اثرات قابل توجهی شود.

علاوه بر این، مقدار بالای قند موجود در ژله احتمالاً با هر گونه اثرات سلامتی که ژله ممکن است برای پوست و مفاصل شما ایجاد کند مقابله کند، زیرا نشان داده شده است که رژیم های غذایی با قند بالا پیری پوست را تسریع کرده و التهاب را در بدن افزایش می دهد.

 

معایب ژله

رنگ های مصنوعی

بیشتر ژله ها حاوی رنگ های مصنوعی هستند. این موارد با مواد مشتق شده از نفت ساخته می شوند، یک ماده شیمیایی طبیعی که برای ساختن بنزین استفاده می شود و ممکن است اثرات مضری بر سلامت شما داشته باشد.

رنگ‌های خوراکی ممکن است باعث سرطان شوند. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آنها را در دوزهای پایین که تصور می شود بی خطر هستند، مجاز دانسته است.

مطالعات رنگ‌های مصنوعی را به تغییرات رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال بیش‌فعالی و کمبود توجه (ADHD) مرتبط می‌کند.

در حالی که در برخی مطالعات، دوزهای بالاتر از 50 میلی‌گرم با تغییرات رفتاری مرتبط بود، مطالعات دیگر نشان می‌دهند که 20 میلی‌گرم رنگ‌های خوراکی مصنوعی ممکن است تأثیر منفی داشته باشد.

در واقع، در اروپا، غذاهایی که حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند باید برچسب‌های هشداردهنده‌ای نشان دهند که این غذاها ممکن است باعث بیش فعالی در کودکان شوند.

مقدار رنگ خوراکی استفاده شده در ژله ناشناخته است و احتمالاً بین برندها متفاوت می باشد.

همچنین ببینید:

۴ خوراکی که ممکن است به کاهش نفخ کمک کنند

شیرین کننده های مصنوعی

ژله بسته بندی شده بدون شکر با شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و سوکرالوز ساخته می شود.

مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که آسپارتام ممکن است به سلول ها آسیب رسانده و باعث التهاب شود.

علاوه بر این، مطالعات حیوانی آسپارتام را با افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های خاص مانند سرطان لنفوم و کلیه در دوزهای روزانه به میزان 9 میلی‌گرم به ازای هر پوند (20 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن مرتبط می‌کند.

این مقدار بسیار کمتر از میزان مصرف روزانه قابل قبول فعلی (ADI) 22.7 میلی گرم به ازای هر پوند (50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن است.

با این حال، مطالعات انسانی برای بررسی رابطه بین سرطان و آسپارتام وجود ندارد.

همچنین نشان داده شده است که شیرین کننده های مصنوعی باعث ایجاد اختلال در میکروبیوم روده می شوند.

در حالی که بسیاری از افراد شیرین کننده های بدون کالری را به عنوان راهی برای کنترل وزن خود می خورند، شواهد نشان نمی دهد که این کار موثر است. مصرف مکرر شیرین کننده های مصنوعی با افزایش وزن بدن مرتبط است.

 

آلرژی های مرتبط به ژله

مواجهه اولیه با ژلاتین در واکسن ها ممکن است باعث حساسیت به پروتئین ها شود. در یک مطالعه، 24 کودک از 26 کودک مبتلا به آلرژی به واکسن های حاوی ژلاتین، آنتی بادی های ژلاتین در خون خود داشتند و 7 کودک واکنش هایی به غذاهای حاوی ژلاتین داشتند.

واکنش های آلرژیک به ژلاتین می تواند شامل کهیر یا واکنش های آنافیلاکتیک باشد.

 

نتیجه کلی

ژله معمولاً از ژلاتین که از استخوان و پوست حیوانات گرفته می شود، درست می شود.

به علاوه، ارزش غذایی کمی دارد و اغلب حاوی رنگ‌های مصنوعی، شیرین‌کننده‌ها یا قند است که ممکن است اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

در حالی که ژلاتین و کلاژن ممکن است برخی از فواید سلامتی داشته باشند، بعید است که مقدار ژلاتین موجود در ژله برای ایجاد تفاوت قابل توجه در سلامت شما کافی باشد.

با وجود محبوبیت، ممکن است سالم ترین انتخاب غذایی نباشد.

اگر می خواهید ژله بخورید، بهتر است از مخلوط های بسته بندی شده پرهیز کنید و نسخه سالم تر خود را در خانه با استفاده از ژلاتین و آب میوه درست کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x