فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1694

تعریق شبانه چیست؟ – علت، پیشگیری و درمان

تعریق شبانه یا تعریق بیش از حد در هنگام خواب، یک علامت رایج در زنان و مردان است. بسیاری از بیماری ها می توانند باعث تعریق شبانه شوند. به عنوان مثال می توان به زنان در دوران پیش از یائسگی یا یائسگی اشاره کرد. داروها، مشکلات هورمونی، قند خون پایین و مشکلات عصبی. بسته به علت ممکن است علائم دیگری مانند لرز همراه با تب، خشکی واژن یا مشکلات رفتاری داشته باشید. برخی از دلایل دیگر تعریق شبانه عفونت ها و سرطان ها هستند که به ندرت رخ می دهند...

تعریق شبانه چیست؟

تعریق شبانه یک موضوع طبیعی اما آزاردهنده برای بسیاری از افراد است که ممکن است با افسردگی و مشکل در خواب همراه باشد.

در حالی که تعریق شبانه یکی از علائم رایج یائسگی است، ممکن است ناشی از برخی بیماری ها و داروها نیز باشد.

تعریق شبانه چیست؟ - علت، پیشگیری و درمان

علت تعریق شبانه چیست؟

اگر دمای هوا خیلی زیاد باشد، عرق کردن در شب طبیعی است. با این حال برخی افراد به طور مکرر دچار تعریق می شوند. بسیاری از زنان در دوران یائسگی دچار گرگرفتگی و تعریق شبانه می شوند.

همچنین ببینید:

درمان تعریق زیاد با بوتاکس

تعریق شبانه همچنین می تواند ناشی از سایر بیماری ها باشد، مانند:

 • عفونت ها، مانند سل یا HIV
 • سرطان، مانند لوسمی یا لنفوم
 • اختلالات دستگاه عصبی
 • پرکاری تیروئید
 • هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی نیز می‌تواند منجر به تعریق شبانه شود. همچنین ممکن است در مردان به دلیل درمان سرطان پروستات رخ دهد.

در برخی موارد، ممکن است تعریق شبانه را به عنوان یک عارضه جانبی دارویی که مصرف می کنید، تجربه کنید. این ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی خاص، درمان های هورمونی و مواد افیونی باشد.

مصرف بیش از حد کافئین یا الکل یا استفاده از مواد مخدر نیز ممکن است باعث تعریق شبانه شود.

 

تعریق شبانه چگونه درمان می شود؟

برای درمان تعریق شبانه، پزشک اقداماتی را برای شناسایی و رفع علت اصلی آن انجام خواهد داد. برنامه درمانی شما به تشخیص خاص بستگی دارد. موارد زیر دلایل رایج تعریق شبانه با گزینه های درمانی کلی است:

 1. یائسگی؛ تغییرات سبک زندگی، مانند خوابیدن در اتاق های خنک و پرهیز از الکل، ممکن است به گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک کند. اگر این موارد کافی نیستند، هورمون درمانی ممکن است به کاهش تعداد گرگرفتگی هایی که تجربه می کنید کمک کند و علائم دیگر را کاهش دهد. پزشک ممکن است داروهای دیگری مانند پاروکستین و گاباپنتین را نیز برای گرگرفتگی تجویز کند. ونلافاکسین همچنین برای تعریق شبانه استفاده می شود.
 2. عفونت؛ بسته به نوع عفونتی که دارید، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی یا سایر داروها ممکن است به درمان آن کمک کنند.
 3. سرطان؛ پزشک ممکن است ترکیبی از داروهای شیمی درمانی، جراحی یا سایر درمان ها را توصیه کند. از آنجایی که این درمان‌ها همچنین می‌توانند باعث تعریق شبانه شوند، ممکن است علاوه بر آن با هورمون درمانی یا سایر داروها درمان شوند.
 4. اضطراب؛ پزشک ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی را تجویز کند.
 5. پرکاری تیروئید؛ برخی داروها، درمان با ید رادیواکتیو یا گاهی اوقات جراحی برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود.
 6. داروها؛ پزشک ممکن است دوز مصرفی را تغییر داده یا یک داروی جایگزین را توصیه کند.
 7. مصرف الکل، کافئین یا مصرف مواد مخدر؛ اجتناب از این مواد ممکن است به کاهش تعریق شبانه کمک کند. در برخی موارد پزشک ممکن است دارو یا درمان را برای کمک به ترک این موارد توصیه کند.

همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند عادات خواب خود را تنظیم کنید. عدم استفاده از پتو، پوشیدن لباس خواب سبک تر یا باز کردن پنجره اتاق خواب ممکن است به پیشگیری و کاهش تعریق شبانه کمک کند. استفاده از تهویه مطبوع برای خواب بهتر موثر است.

همچنین ببینید:

نکات مراقبت های پوستی در شب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با تعریق شبانه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال در برخی موارد ممکن است نشانه ای از بیماری باشد که نیاز به درمان دارد.

تعریق شبانه در یائسگی رایج است که معمولاً در حدود 50 سالگی شروع می شود. اگر قبل از 40 سالگی عرق شبانه و سایر علائم یائسگی را تجربه کردید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. این ممکن است نشان دهنده وضعیتی به نام نارسایی اولیه تخمدان باشد.

همچنین در صورت بروز تعریق شبانه که به صورت مکرر رخ می دهد، خواب شما را مختل می سازد یا با علائم دیگر همراه است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. تعریق های شبانه که همراه با تب بالا، سرفه یا کاهش وزن غیرقابل توجیه رخ می دهد ممکن است نشانه یک بیماری خطرناک باشد.

در کسانی که مبتلا به لنفوم یا HIV هستند، تعریق شبانه ممکن است نشان دهنده پیشرفت بیماری باشد.

 

آیا می توان از تعریق شبانه جلوگیری کرد؟

تغییرات سبک زندگی ممکن است به پیشگیری از برخی علل تعریق شبانه کمک کند. برای کاهش تعریق شبانه باید به موارد زیر توجه کرد:

 • اجتناب از مصرف الکل و کافئین
 • اجتناب از دخانیات و مواد مخدر
 • خوابیدن در محیط خنک و مناسب
 • سعی کنید وزن خود را متعادل نگه دارید

در صورت دوران یائسگی؛ از خوردن غذاهای تند خودداری کنید، زیرا می تواند علائم را تشدید دهند.

اگر تعریق شبانه شما مربوط به عفونت یا بیماری دیگری است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. از پزشک خود بخواهید که اطلاعات بیشتری در مورد شرایط خاص، گزینه های درمانی و روش های پیشگیری از تعریق شبانه داشته باشد.

 

درمان تعریق شبانه

تعریق شبانه می تواند ناراحت کننده باشد و خواب شما را مختل سازد. در بیشتر موارد، جایی برای نگرانی نیست. اما گاهی اوقات ممکن است ناشی از یک بیماری خطرناک باشد که نیاز به درمان دارد.

پزشک می تواند به تشخیص علت تعریق شبانه شما کمک کند. آنها همچنین می توانند راهکارهایی را برای پیشگیری یا درمان تعریق شبانه توصیه کنند. بسته به علت اصلی، ممکن است تغییرات سبک زندگی، داروها یا سایر درمان‌ها را توصیه کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x