فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1684

دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی – معرفی دمنوش ها

دمنوش ها دارای مقادیر زیادی مواد معدنی، ویتامین، آنتی اکسیدان می باشند. دمنوش در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در جلوگیری از بروز بیماری ها دارد. اما باید تمامی افراد به این نکته توجه داشته باشند که دمنوش در شرایط بیمار بودن، نمی تواند جایگزین مناسبی برای درمان پزشکی محسوب گردد...

دمنوش و سیستم ایمنی بدن

دمنوش برای سیستم ایمنی بدن مفید است، آنتی اکسیدان بالایی دارد و منبع عالی هیدراتاسیون است. بسیاری از انواع دمنوش همچنین دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی هستند که می توانند به شما در جلوگیری از بیماری کمک کنند.

دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی - معرفی دمنوش ها

در حالی که دمنوش سرشار از فواید سلامتی است، اما در صورت بیمار بودن، جایگزین مناسبی برای داروهای پزشکی نیست. در صورت بیمار بودن همیشه باید از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید.

 

چند نوع دمنوش که اغلب در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت کلی مؤثر هستند:

1_ دمنوش زردچوبه

زردچوبه یک ریشه نارنجی روشن با طعم نسبتا تلخ است که مربوط به زنجبیل است و اغلب در غذاهای هندی استفاده می شود. زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

همچنین ببینید:

طرز تهیه‌ی دمنوش آرامبخش

2_ دمنوش زنجبیل

مانند زردچوبه، زنجبیل نیز حاوی خواص ضد میکروبی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند و شما را ایمن و سالم نگه دارد.  زنجبیل طعم نسبتا شیرین ولی تند دارد و یک عنصر محبوب در دمنوش های گیاهی است.

 

3_ دمنوش ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان که صدها سال در طب گیاهی چینی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای مزایای سلامتی فراوانی است، از جمله خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی که می تواند به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کرده و از بیمار شدن شما جلوگیری می کند. ریشه شیرین بیان فقط باید در حد اعتدال مصرف شود.

 

4_ دمنوش نعناع فلفلی

نعناع یکی دیگر از دمنوش‌های گیاهی محبوب است که می‌توان آن را به تنهایی یا به عنوان یک ترکیب گیاهی مصرف کرد. مطالعات نشان داده‌اند که نعناع دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی است که می‌تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند و همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها همراه با انواع دیگر فواید سلامتی است.

 

5_ دمنوش بابونه

بابونه قرن هاست که به عنوان یک داروی گیاهی برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن، تسکین علائم سرماخوردگی و کمک به استراحت و آرامش استفاده می شود. در حالی که مطالعات در مورد فواید فراوان بابونه هنوز ادامه دارد، تحقیقات اخیر نشان می دهد که بابونه ممکن است حاوی خواص ضد باکتریایی باشد که می تواند به جلوگیری از بیماری و حفظ سیستم ایمنی بدن شما در بهترین حالت کمک کند. بابونه را می توان به تنهایی یا با عسل مصرف کرد.

 

6_ دمنوش بادرنجبویه

مطالعات اخیر نشان داده اند که دارای خواص ضد باکتریایی است و می تواند به محافظت از بدن در برابر بیماری کمک کند. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است و سبب کاهش التهاب می شود.

 

7_ دمنوش هیبیسکوس

دمنوش حاوی هیبیسکوس دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی هستند که می تواند به جلوگیری از بیماری و ارتقای سلامت کلی کمک کند. هیبیسکوس فواید سلامتی دیگری نیز دارد، از جمله سطوح بالای آهن، آنتی اکسیدان ها و ویتامین C.

 

8_ چای سیاه

چای سیاه حاوی کاتچین با خواص ضد ویروسی است. مانند سایر انواع چای تهیه شده از گیاه کاملیا سیننسیس، چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است و دارای مزایای سلامتی دیگری مانند تسکین التهاب و تقویت سلامت قلب است.

 

9_ چای سبز

چای سبز ممکن است منجر به افزایش سطوح ترکیبات مفید مانند آنتی اکسیدان ها و کاتچین ها شود. مطالعات نشان می‌دهد که کاتچین‌های موجود در چای سبز می‌توانند به پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی کمک کنند.

همچنین ببینید:

دمنوش روی قند تاثیر داره؟

سالم ترین نوع دمنوش چیست؟

از آنجایی که دمنوش‌های مختلف گیاهی دارای فواید دارویی متفاوتی هستند، نمی‌توان گفت که چه نوع دمنوشی برای یک فرد بهترین است.  بسیاری از دمنوش ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و اغلب حاوی خواص مفید دیگری مانند تقویت سیستم ایمنی، کمک به هضم، کاهش التهاب و افزایش انرژی هستند. گیاهانی مانند زنجبیل، زردچوبه، نعناع فلفلی و هیبیسکوس نیز سرشار از خواص مفید هستند. مهم نیست چه نوع دمنوشی مصرف می کنید، دمنوش همیشه یک جایگزین خوشمزه و سالم برای قهوه، نوشابه و سایر نوشیدنی ها خواهد بود.

برخی از مطالعات نشان می دهد که در مقایسه با سایر انواع دمنوش تولید شده از گیاه کاملیا سیننسیس، چای سبز ممکن است حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به انواع دیگر باشد.

 

استفاده از دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی بدن

یک فنجان دمنوش می تواند روش بسیار خوبی برای تقویت سیستم دفاعی بدن باشد تا از بیماری جلوگیری کنید. بسیاری از انواع دمنوش ها دارای خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی هستند که می‌توانند مفید قرار گیرند. دمنوش صدها سال است که به عنوان یک جزء در داروهای گیاهی به منظور دفع بیماری و تسکین علائم سرماخوردگی و گلودرد استفاده می شود.

در صورت بیمار بودن دمنوش جایگزین درمان پزشکی محسوب نمی شود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

webmd

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x