فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1677

جراحی زیبایی بینی ؛ دلایل، خطرات و انواع آن

افرادی که قبل از جراحی زیبایی بینی دارای کج بودن بینی بوده اند، این امکان وجود دارد که بعد از عمل نیز عدم تقارن و کج بودن بینی را حس کنند و ممکن است در برخی موارد به ترمیم دوباره بینی نیاز باشد...

عمل جراحی بینی چیست؟

 

رینوپلاستی که معمولاً به آن "جراحی زیبایی بینی" می گویند، جراحی است جهت تغییر شکل بینی با اصلاح استخوان یا غضروف. رینوپلاستی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است.

جراحی زیبایی بینی ؛ دلایل، خطرات و انواع آن

دلایل انجام جراحی زیبایی بینی

افراد برای ترمیم بینی پس از آسیب، جهت اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی یا به دلیل ناراضی بودن از ظاهر بینی خود، جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.

 

تغییرات احتمالی که جراح می تواند از طریق جراحی زیبایی بینی در شما ایجاد کند؛ عبارتند از:

 • تغییر در اندازه
 • تغییر در زاویه
 • اصلاح انحراف بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • تنگی دریچه های بینی

اگر جراحی زیبایی بینی برای بهبود ظاهر شما به جای سلامتی انجام می شود، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند. برای دختران، این شرایط حدود 15 سالگی است. پسرها ممکن است دارای رشد طولانی تری باشند پس این موضوع به سن بیشتر نیاز است با این حال، اگر به دلیل اختلال تنفسی تحت عمل جراحی قرار می گیرید، جراحی بینی را می توان در سنین پایین تر انجام داد.

همچنین ببینید:

پولیپ بینی چیست؟

خطرات جراحی بینی

تمامی جراحی ها دارای خطراتی هستند، از جمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد به بیهوشی. جراحی بینی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی بینی
 • بینی نامتقارن
 • زخم

گاهی اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند. اگر می خواهید جراحی دوم انجام دهید، قبل از عمل مجدد باید صبر کنید تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد، که این ممکن است یک سال زمان ببرد.

باید در نظر گرفت که در برخی افراد بعد از عمل زیبایی می توان متوجه کج بودن بینی شد. این مشکل اغلب به قبل از جراحی برمی گردد. ممکن است بینی قبل از عمل زیبایی کج بوده است که در این صورت امکان کج بودن بعد از عمل زیبایی نیز وجود دارد. علت رایج دیگر کج به نظر رسیدن بینی تورم است. تورم در دو طرف بینی ممکن است به مدت چند ماه وجود داشته باشد و این تورم در دو طرف بینی می تواند یکسان نباشد. اما به مرور این نوع کج بودن بینی برطرف می گردد. پس با این موضوع صبورانه برخورد کنید، اجازه دهید چندین ماه، حداقل شش ماه بگذرد.

 

آمادگی برای جراحی بینی

 1. ابتدا باید با جراح در مورد اینکه آیا گزینه مناسبی برای جراحی بینی هستید یا خیر مشورت نمایید. 
 2. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند؛ اگر مبتلا به هموفیلی هستید، اختلالی که باعث خونریزی بیش از حد می شود، جراح از هرگونه جراحی جلوگیری می کند.
 3. جراح یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و پوست داخل و خارج بینی را به دقت بررسی می کند تا تعیین کند چه نوع تغییراتی می تواند ایجاد شود. جراح ممکن است آزمایش خون یا سایر آزمایش ها را تجویز کند.
 4. پزشک همچنین جراحی همزمان دیگر را بررسی می کند. به عنوان مثال، برخی از افراد همزمان با جراحی زیبایی بینی، عمل بزرگ کردن چانه را نیز انجام می دهند.
 5. این مشاوره شامل عکس از بینی در زوایای مختلف می باشد. شما باید از مصرف مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل خودداری کنید. این داروها روند انعقاد خون را کند می کنند و می توانند باعث خونریزی بیشتر شما شوند. به جراح خود اطلاع دهید که چه داروها و مکمل هایی را مصرف می کنید تا در مورد ادامه یا عدم ادامه روند به نتیجه نهایی دست یابید.
 6. افراد سیگاری در درمان جراحی بینی با مشکل بیشتری مواجه می شوند، زیرا سیگار روند بهبودی را کند می سازد. نیکوتین رگ های خونی را منقبض و در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت ها می رسد. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می تواند به روند بهبودی کمک کند.

 

روش جراحی بینی

رینوپلاستی را می توان در بیمارستان، مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. پزشک از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده خواهد کرد. اگر این یک روش ساده باشد، بی حسی موضعی روی بینی خود دریافت خواهید کرد که همچنین صورت شما را بی حس می کند. ممکن است از طریق خط IV دارو دریافت کنید، اما همچنان بیدار خواهید بود.

با بیهوشی عمومی، دارو را استنشاق کرده یا از طریق IV دریافت می‌کنید که شما را بیهوش می‌کند. معمولاً به کودکان بیهوشی عمومی داده می شود.

همچنین ببینید:

التهاب داخل بینی یا رینیت آلرژیک

هنگامی که بی‌حس یا بی‌هوش باشید، جراح بریدگی داخل دریچه های بینی شما ایجاد می‌کند. آنها پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا کرده و سپس تغییر شکل را شروع می کنند. اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف بیشتر نیاز دارد، پزشک ممکن است مقداری از آن را از گوش یا عمق بینی شما خارج کند. اگر بیشتر مورد نیاز باشد، ممکن است ایمپلنت یا پیوند استخوان انجام دهید.

این روش معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد. اگر جراحی پیچیده باشد، بدون شک زمان بیشتری مورد نیاز است.

 

بهبودی بعد از جراحی بینی

پس از جراحی، پزشک ممکن است یک قالب پلاستیکی یا اسپلینت بینی روی بینی شما قرار دهد. اسپلینت به بینی در حفظ شکل جدید خود در حین بهبودی کمک می کند. آنها همچنین ممکن است گچ بینی یا آتل ها را در داخل دریچه های بینی قرار دهند تا سپتوم شما را که بخشی از بینی شما بین سوراخ های بینی است تثبیت کند.

حداقل چند ساعت پس از جراحی در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود. اگر شرایط خوب باشد، همان روز ترخیص می شوید.

برای کاهش خونریزی و تورم، باید در حالی که سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار داده اید استراحت کنید. اگر بینی شما متورم یا پر از پنبه است، ممکن است احساس احتقان داشته باشید. معمولاً افراد باید تا یک هفته پس از جراحی، آتل ها و پانسمان ها را در جای خود بگذارند. باید یک هفته پس از جراحی دوباره به پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها کشیده شود.

برای چند روز پس از جراحی، ممکن است تخلیه و خونریزی وجود داشته باشد. یک پد یا گاز زیر بینی چسبانده شده است، که خون و مخاط را جذب می کند. پزشک به شما خواهد گفت که هر چند وقت یکبار باید پد را عوض کنید.

ممکن است به دلیل سردرد و پف صورت توسط پزشک مسکن تجویز شود.

 

ممکن است پزشک به شما بگوید تا چند هفته پس از جراحی از موارد زیر اجتناب کنید:

دویدن و سایر فعالیت های بدنی شدید

 • شنا کردن
 • فین کردن
 • جویدن بیش از حد
 • خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالات صورت که نیاز به حرکت زیاد دارند
 • کشیدن لباس روی سر
 • گذاشتن عینک روی بینی
 • مسواک زدن شدید

در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقب باشید. مصرف بیش از حد آن می تواند برای همیشه پوست اطراف بینی شما را تغییر رنگ دهد.

شما می توانید در عرض یک هفته به محل کار یا مدرسه بازگردید. رینوپلاستی می تواند ناحیه اطراف چشم را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است برای چند هفته به طور موقت بی حسی، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک های خود داشته باشید. در موارد نادر، این موضوع به مدت شش ماه ادامه می یابد و تورم خفیف نیز بیشتر ادامه پیدا می کند. می توانید از کمپرس یخ برای کاهش تغییر رنگ و تورم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی مهم است.

 

نتایج جراحی بینی

اگرچه جراحی زیبایی بینی یک عمل نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی آن ممکن است مدتی طول بکشد. نوک بینی بسیار حساس است که ماه ها ممکن است بی حس و متورم بماند. ممکن است طی چند هفته به طور کامل بهبود یابید، اما برخی از اثرات ممکن است ماه ها باقی بمانند.  ممکن است یک سال تمام طول بکشد تا بتوانید نتیجه نهایی جراحی خود را کاملاً درک کنید.

 

خلاصه کلی

رینوپلاستی با خطرات زیادی همراه است زیرا انتظارات بیمار و پزشک همیشه مطابقت ندارد. علاوه بر ناهنجاری های بعد از عمل، بسیاری از خطرات و عوارض دیگر نیز باید در نظر گرفته شود.

عمل جراحی زیبایی بینی به عنوان مثال می تواند باعث اختلالات تنفسی شود که در 70 درصد از بیماران تجدیدنظر جراحی بینی؛ گزارش شده است. با این حال باید توجه داشت که زخم ها و از دست دادن حس مخاطی نیز می تواند "انسداد بینی" را ایجاد کند.

عوارض پوست و بافت های نرم می تواند آتروفی، فیبروز، بی حسی، کیست های ناشی از جابجایی مخاط یا گرانولوم های زیر پوستی ناشی از مواد باشد. تورم بعد از عمل عمدتاً به تکنیک استئوتومی بستگی دارد. استئوتومی از راه پوست آسیب کمتری ایجاد می کند، اما ممکن است منجر به زخم های قابل مشاهده شود. عفونت ها نادر اما گاهی اوقات خطرناک هستند (سندرم شوک سمی).

زمانی که جراحی سینوس و رینوپلاستی با هم ترکیب شوند، خطر بیشتر است. استئوتومی همچنین می تواند باعث آسیب به ناحیه اوربیتال شود. نکروز در اثر عفونت و نابینایی در اثر انسداد شریان مرکزی شناخته شده است. گزارش هایی در مورد خطرات مختلف دیگری مانند آسیب مغزی، فیستول بین سینوس – کاورنوس و شریان کاروتید، آنوریسم و ​​ترومبوز سینوس کاورنوس وجود دارد. تغییر رنگ دندان های ثنایا در اثر آسیب عروق و اعصاب امکان پذیر است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x