فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1671

نمره کلسیم صفر و کلسترول بالا

کلسیم برای استخوان ها مفید محسوب می شود و در سلامت قلب نقش مهمی دارد. از شریان ها، رگ هایی که خون را از قلب دور می کنند، عکس جهت بررسی کلسیم گرفته می شود. ممکن است این اسکن را با چندین نام مختلف بشنوید: اسکن کلسیم عروق کرونر تست اسکن کلسیم، اسکن قلب برای نمره دهی کلسیم...

کلسترول بالا و ارتباط آن با نمره کلسیم صفر

 

کلسیم در چندین عملکرد بدن نقش حیاتی دارد. با این حال می تواند باعث ایجاد پلاک در رگ ها شده که در نهایت ممکن است سبب انسداد گردد. نمره کلسیم شریان کرونر (CAC) سطح کلسیم در شریان ها را نشان می دهد.

کلسترول منجر به تشکیل پلاک می گردد که می تواند باعث انسداد کامل یا جزئی رگ ها شود.

نمره کلسیم صفر و کلسترول بالا

پزشک ممکن است آزمایش را برای بررسی سطوح CAC فرد و ارزیابی خطر بیماری قلبی تجویز کند. آنها ممکن است به روش های مختلف به تست CAC را انجام دهند:

 • سی تی قلب برای تعیین سطح کلسیم
 • اسکن کرونری کلسیم
 • نمره کلسیم شریان های کرونری

 

آزمایش CAC شامل استفاده از سی تی اسکن برای بررسی شریان ها و رگ های خونی منتهی به قلب برای بررسی وجود پلاک کلسیفیه است. 

مطالعات نشان داده‌اند که نمره CAC می‌تواند تخمینی از سن شریانی فرد را نشان دهد، در نتیجه خطر قلبی عروقی آنها را نشان می‌دهد. نمره پایه یک فرد ممکن است با افزایش سن تغییر کند.

همچنین ببینید:

آیا کلسترول بالا باعث بیماری قلبی می شود؟

اگرچه امتیازدهی CAC ممکن است برای تعیین خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد مفید باشد، اما به افرادی که در معرض خطر بالاتری هستند اجازه می‌دهد داروهای پیشگیرانه را شروع کنند، امتیازدهی برای تمامی افراد ضروری نیست.

 

ارتباط بین کلسیم عروق کرونر و کلسترول

 1. سطوح CAC و کلسترول هر دو از عوامل خطر برای ابتلای فرد به بیماری قلبی هستند.
 2. CAC و کلسترول ممکن است سبب ایجاد پلاک در شریان ها شوند. این ماده با گذشت زمان باعث ضخیم شدن دیواره سرخرگ ها و محدود شدن جریان خون می شود. این فرآیند به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود.
 3. هنگامی که شریان ها دیگر نمی توانند خون کافی را در بدن انتقال دهند، ممکن است سبب کمبود اکسیژن و سایر مواد مغذی به اندام ها و بافت ها شود؛ در نتیجه ممکن است فرد دچار حمله قلبی یا سکته گردد.
 4. داشتن نمره CAC و سطح کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش دهد. فرد نیز می تواند کلسترول بالا و نمره CAC  صفر داشته باشد.
 5. وقتی هر دو امتیاز بالا باشد، پزشک ممکن است مصرف استاتین ها را برای کمک به کاهش سطح کلسترول توصیه کند. فرد احتمالاً نیاز دارد که دارو را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مصرف نماید.

 

اندازه گیری کلسترول بالا و نمره کلسیم صفر به چه معناست؟

به طور کلی، نمره کلسترول بالا؛ نمره ≥190 میلی گرم در دسی لیتر کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) – در کنار نمره CAC صفر نشان دهنده خطر کم بیماری عروق کرونر قلب است.

در یک مطالعه در سال 2019، محققان این ایده را به چالش کشیدند که داشتن LDL-C بالا به طور مستقل یک عامل خطر برای بیماری قلبی و حوادث قلبی است. آنها دریافتند که نمره CAC صفر، همراه با چند عامل دیگر، افرادی را که با نمرات LDL-C بالا زندگی می کنند، در گروه کم خطر برای حوادث قلبی قرار می دهد.

 

عوامل مرتبط دیگری که محققان به آن اشاره کردند عبارتند از:

 • عدم وجود دیابت
 • سن پایین

 

تست نمره کلسیم صفر

فرد که با سطوح بالای کلسترول زندگی می کند همچنان می تواند نمره CAC  صفر داشته باشد. در بیشتر موارد، فرد با نمره صفر، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

فرد با نمره CAC صفر نیازی به مصرف فوری استاتین ندارد. آنها فقط به کسانی که نمره CAC صفر با شرایط زیر دارند مصرف استاتین را توصیه می کنند:

 • مصرف دخانیات
 • مبتلا به دیابت
 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر

 

نمره صفر کلسیم به چه معناست؟

امتیاز CAC صفر به معنای این است که سی تی اسکن قلب تجمع پلاک کلسیفیه را در رگ های خونی منتهی به قلب نشان نداد. در نتیجه، فرد در معرض خطر کم ابتلا به بیماری قلبی یا تجربه حوادث قلبی عروقی مانند حمله قلبی است.

 

آیا اگر نمره کلسیم صفر باشد به استاتین نیاز است؟

انجمن قلب آمریکا (AHA) و چندین مطالعه به این نتیجه رسیده اند که نمره CAC صفر به این معنی است که فرد معمولاً می تواند از مصرف استاتین برای کلسترول خودداری کند. افرادی که نمره صفر دارند در خطر کم ابتلا به بیماری قلبی هستند.

مطالعات نشان داده اند که امتیاز CAC یک فرد می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را پیش بینی کند و یک تخمین کلی از سن شریانی آنها ارائه دهد.

سطوح CAC افراد با افزایش سن افزایش می یابد، اما محدوده مورد انتظار نیز بر اساس سن واقعی آنها تغییر می کند. در حالت ایده آل، سن واقعی و سن شریانی فرد مطابقت دارد.

همچنین ببینید:

خواص کلسیم برای بدن!

هر چه سن واقعی یک فرد به سن شریانی تخمینی نزدیک‌تر باشد، احتمال بیشتری دارد که در محدوده مورد انتظار قرار بگیرد. به عنوان مثال، اگر فرد 56 ساله دارای امتیاز CAC 10 باشد، در این محدوده قرار می گیرد زیرا سن واقعی و سن تخمینی آنها مشابه است.

در مقابل، یک فرد 40 ساله با نمره CAC 10 امتیاز بالایی دارد زیرا سن واقعی و سن شریانی تخمینی آنها متفاوت است. به طور کلی، هر چه امتیاز بالاتر باشد، فرد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب است.

 

در صورت بالا بودن نتایج چه باید کرد؟

فرد باید در مورد نمره خود با پزشک صحبت کند. افرادی که نمره بالاتر از 100 دارند، احتمالاً برای کمک به کاهش سطح کلسترول خود، نیاز به مصرف استاتین دارند.

با این حال، پزشک ممکن است فوراً برای افرادی که امتیاز آنها بین 1 تا 99 است، استاتین تجویز نکند.

 

درمان

اگر فرد دارای نمره کلسترول بالا و نمره CAC صفر باشد، پزشک احتمالاً هیچ اقدام پزشکی دیگری را توصیه نخواهد کرد. مطالعات نشان داده است که فرد در این موارد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی است.

ممکن است پزشک همچنان توصیه کند که فرد رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم داشته باشد و از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کند.

 

استاتین ها

استاتین ها نوعی داروی کاهش دهنده کلسترول هستند که می توانند به محافظت از قلب نیز کمک کنند .استاتین ها می توانند از طریق موارد زیر برای سلامتی مفید باشند:

 • کاهش خطر سخت شدن شریان ها
 • جلوگیری از سکته مغزی و حملات قلبی
 • کمک به پیشگیری از مرگ ناشی از بیماری قلبی

استاتین ها به جلوگیری از ایجاد کلسترول LDL توسط کبد کمک می کنند و ممکن است سطح کلسترول را تا 50 درصد کاهش دهند. آنها همچنین می توانند به جلوگیری از شکستن پلاک و تشکیل لخته که می تواند باعث حمله قلبی و سکته شود، کمک کند.

علاوه بر مصرف استاتین ها، فرد باید با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه غذایی و ورزشی که به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند، همکاری کند.

 

تشخیص کلسیم بالا

تمامی افراد به غربالگری CAC نیاز ندارند. AHAT معمولاً آزمایش را برای افراد بین 40 تا 75 سال توصیه می کند. اگر فرد جوان سطح کلسترول بالایی داشته باشد، پزشک ممکن است آزمایش CAC را تجویز کند.

 

امتیاز دهی CAC تنها آزمایش تشخیصی نیست که پزشکان می توانند برای ارزیابی خطر بیماری قلبی در فرد استفاده کنند. آنها احتمالاً آزمایش‌های دیگری مانند موارد زیر را تجویز می کنند:

تست استرس ورزش

 • نوار قلب (EKG)
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • آنژیوگرافی عروق کرونر
 • اکوکاردیوگرافی
 • کاتتریزاسیون قلبی

 

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، فرد احتمالاً تا زمانی که دچار حمله قلبی نشود، هیچ علامتی از گرفتگی عروق را تجربه نخواهد کرد. علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • ناراحتی یا درد در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • ناراحتی یا درد در بازوها یا شانه ها
 • حالت تهوع، ضعف یا عرق سرد

در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، فرد باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

 

خلاصه کلی

 فرد می تواند نمره کلسترول بالا و نمره CAC صفر داشته باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، پزشکان بر الین باور هستند که خطر کلی بیماری عروق کرونر قلب در یک فرد کم است و فرد نیازی به مداخله پزشکی ندارد.

فرد با نمره بالا ممکن است از مصرف استاتین ها برای کمک به کاهش تعداد کلسترول استفاده نمایند. پس از بازگشت نمره CAC، فرد باید با پزشک مشورت کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x