فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1625

بزرگترین علل مرگ و میر در سال 2020

در ایالات متحده، سه علت اصلی مرگ و میر در سال 2020 بیماری قلبی، سرطان و کووید-19 بود؛ تصادفات و سکته مغزی پنج عامل اصلی مرگ و میر کشور در آن سال محسوب می شد؛ علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان برای سال 2020 بیماری ایسکمیک قلبی بود و سکته مغزی در رتبه دوم قرار داشت. در سال 2020، 3،383،729 مرگ و میر در ایالات متحده وجود داشت، کووید-19 یکی از علل اصلی مرگ و میر بود که در رتبه سوم لیست قرار گرفت...

علت و درصد کل مرگ و میر

بزرگترین علل مرگ و میر در سال 2020

1_ بیماری قلبی 696962 20.6%

2_ سرطان 602350 17.8%

 3. COVID-19 350,831 10 _3٪

4_ تصادفات (صدمات غیر عمد) 200955 5.9%

5_ سکته مغزی (بیماری های عروق مغزی) 160264 4.7٪

6_ بیماری های مزمن تنفسی تحتانی 152657 4.5%

7_ بیماری آلزایمر 134242 4%

8_ دیابت 102188 3%

9_ آنفولانزا و پنومونی 53544 1.6%

10_ نفریت، سندرم نفروتیک و نفروز (بیماری کلیه) 52547 1.6%

 

1_ بیماری قلبی

مرگ و میر در سال 2020: 696962 نفر

درصد کل مرگ و میر: 20.6 درصد

علت اصلی مرگ و میر در سال 2020 بیماری قلبی بود که شامل چندین بیماری است که بر قلب و عروق خونی تأثیر می گذارد. بسیاری از شرایط مربوط به آترواسکلروز است، وضعیتی که به دلیل تجمع پلاک در دیواره شریان رخ می دهد.

تجمع پلاک باعث تنگ شدن و سفت شدن شریان ها می شود که می تواند جریان خون را مختل سازد؛ این ممکن است منجر به لخته شدن خون، سکته مغزی یا حمله قلبی شود. همچنین می تواند باعث آنژین، آریتمی قلبی و نارسایی قلبی گردد.

پیشگیری شامل ورزش کردن به صورت منظم، مصرف رژیم غذایی مغذی و حفظ وزن سالم ​​است.

همچنین ببینید:

 چگونه با کودکان درباره مرگ عزیزان صحبت کنیم؟

2_ سرطان

مرگ و میر در سال 2020: 602،350

درصد کل مرگ و میر: 17.8 درصد

این وضعیت زمانی رخ می دهد که سلول های غیر معمول در بدن نمی میرند و باعث می شود سلول ها به تولید سلول های جدید ادامه دهند. این موضوع منجر به تولید بیش از حد سلول ها می شود که می تواند عملکرد منظم بدن را مختل کند. سرطان می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد و به نواحی مختلف از جمله غدد لنفاوی یا اندام های بدن گسترش یابد.

 

دو نوع اصلی سرطان عبارتند از:

سرطان های هماتولوژی (خون): سرطان های سلول های خونی شامل لوسمی، لنفوم و مولتیپل میلوم است.

سرطان های تومور جامد: این سرطان ها شامل یک توده یا رشد بدخیم است که بر اندام ها یا بافت های بدن تأثیر می گذارد. شایع ترین انواع سرطان سینه، پروستات، ریه و کولورکتال است.

ورزش منظم، پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند. سایر اقدامات پیشگیرانه شامل محدود کردن مصرف الکل و ترک سیگار است.

 

3_ کووید-19

مرگ و میر در سال 2020: 350,831

درصد کل مرگ و میر: 10.4 درصد

در سال 2020، کووید-19 برای اولین بار عامل اصلی مرگ و میر بود.  ویروسی به نام SARS-CoV-2 باعث COVID-19 می شود، یک بیماری مسری که ممکن است ریه ها، سیستم تنفسی و سایر نواحی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 SARS-CoV-2به سه روش اصلی گسترش می یابد:

استنشاق هوا در نزدیکی فرد مبتلا به عفونت که در حال بازدم قطرات کوچک و ذرات حاوی ویروس است.

قطرات و ذرات کوچکی که ویروس را انتقال می دهند، بر روی چشم‌ها، بینی یا دهان وارد می شوند، مخصوصاً از طریق سرفه و عطسه.

استفاده از دست هایی که ویروس روی آن ها وجود دارد برای لمس چشم، بینی یا دهان.

کووید-19 می تواند علائم خفیف تا شدید ایجاد کند یا اصلاً علامتی نداشته باشد. افراد مسن و افرادی که دارای برخی بیماری های زمینه ای خاص هستند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. همچنین امکان ایجاد شرایط پس از کووید وجود دارد.

کمک به پیشگیری از COVID-19 شامل واکسن زدن، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها است. افراد همچنین می توانند از مکان های شلوغ و تماس نزدیک با افراد دیگر اجتناب کنند.

 

4_ حوادث یا صدمات غیرعمدی

مرگ و میر در سال 2020: 200955 نفر

درصد کل مرگ و میر: 5.9٪

تصادفات یا صدمات غیرعمد چهارمین علت مرگ و میر است.

شایع ترین انواع تصادفات عبارتند از:

مرگ و میر ناشی از وسایل نقلیه

مرگ ناشی از مسمومیت غیر عمد

 

5_ سکته مغزی (بیماری های عروق مغزی)

مرگ و میر در سال 2020: 160264

درصد کل مرگ و میر: 4.7٪

نوعی بیماری عروق مغزی است که باعث می‌شود شریان‌هایی که خونرسانی به مغز می‌کنند پاره شوند یا به دلیل لخته شدن انسداد ایجاد کنند. این امر باعث می شود مغز خون و اکسیژن لازم را دریافت نکند و منجر به مرگ سلول های مغزی شود.

پیروی از یک سبک زندگی سالم به جلوگیری از سکته مغزی کمک می کند. این شامل مصرف یک رژیم غذایی مغذی، حفظ وزن متوسط ​​و ورزش منظم است. افراد همچنین باید سیگار و مصرف الکل را قطع کنند.

 

6_ بیماری های مزمن تنفسی تحتانی

مرگ و میر در سال 2020: 152657

درصد کل مرگ و میر: 4.5٪

بیماری‌های مزمن تنفسی تحتانی بر عملکرد ریه تأثیر می‌گذارد که می‌تواند جریان هوا را مختل و منجر به تنگی نفس، سرفه مزمن و تولید بیش از حد خلط شود.

همچنین ببینید:

 هیپوگلیسمی با مرگ مرتبط است ، اما علت آن نیست!

بیماری های مزمن تنفسی تحتانی عبارتند از:

بیماری مزمن انسداد ریوی

برونشیت

آمفیزم

آسم

فشار خون ریوی

افراد می توانند با ترک سیگار، محدود کردن قرار گرفتن در معرض آلرژن ها و آلودگی ها و داشتن یک رژیم غذایی مغذی از بیماری های مزمن تنفسی تحتانی پیشگیری کنند.

 

7_ بیماری آلزایمر

مرگ و میر در سال 2020: 134242

درصد کل مرگ و میر: 4 درصد

زوال عقل یک اصطلاح کلی برای کاهش حافظه، زبان، حل مسائل و توانایی های شناختی دیگر است که به اندازه ای شدید می شود که بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد.

شایع ترین نوع زوال عقل، بیماری آلزایمر است، وضعیتی که بر حافظه، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد. این یک بیماری پیشرونده است که طی چندین سال بدتر می شود و با از دست دادن حافظه خفیف شروع می شود. افراد مبتلا به آلزایمر در مراحل آخر ممکن است توانایی ادامه مکالمه، پاسخ به محیط و کنترل حرکات خود را از دست بدهند.

برای کمک به پیشگیری از بیماری آلزایمر، افراد می توانند ورزش زیادی داشته باشند، رژیم غذایی مغذی داشته باشند و سلامت قلب خود را بهبود بخشند. آنها همچنین می توانند خواب با کیفیت و کافی داشته باشند.

 

8_ دیابت

مرگ و میر در سال 2020: 102188 نفر

درصد کل مرگ و میر: 3 درصد

دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد که بدن قادر به تولید انسولین نباشد یا توانایی استفاده موثر از آن را نداشته باشد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به دلیل عدم تولید انسولین نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند. در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نمی توانند به طور موثر از انسولین استفاده کنند و اغلب به داروهایی برای مدیریت سطح گلوکز خون نیاز دارند.  پیشگیری و درمان شامل مصرف یک رژیم غذایی مناسب و ورزش است.

 

9_ آنفولانزا و ذات الریه

مرگ و میر در سال 2020: 53544 نفر

درصد کل مرگ و میر: 1.6٪

آنفولانزا یک عفونت تنفسی ویروسی است که بینی، گلو و ریه ها را درگیر می کند. این یکی از علل شایع پنومونی ویروسی است که می تواند باکتریایی یا قارچی نیز باشد. پنومونی باعث التهاب ریه می شود که در نهایت منجر به مشکلات تنفسی می گردد.

برای کمک به پیشگیری از آنفولانزا و ذات الریه، افراد باید سیگار و الکل را ترک نمایند و از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، آلاینده ها خودداری کنند.

 

10_ نفریت، سندرم نفروتیک و نفروز (بیماری کلیوی)

مرگ و میر در سال 2020: 52547 نفر

درصد کل مرگ و میر: 1.6٪

بیماری مزمن کلیه شامل بیماری هایی مانند نفریت، سندرم نفروتیک و نفروز است. این شرایط به کلیه ها آسیب می رساند که منجر به کاهش عملکرد و تجمع مواد زائد می شود. این موضوع می تواند عوارضی مانند فشار خون بالا، کم خونی و کاهش استحکام استخوان ایجاد کند، در حالی که ممکن است مشکلات بیشتر در مورد سلامت تغذیه و آسیب عصبی نیز وجود داشته باشد.

پیشگیری از این شرایط شامل حفظ وزن و فشار خون متوسط، ورزش و رژیم غذایی کم سدیم است. افراد همچنین باید از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنند.

 

بزرگترین علل مرگ و میر در سراسر جهان

بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این موارد علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان در سال 2019 بوده است:

بیماری ایسکمیک قلب 8.9 میلیون

سکته مغزی 6.2 میلیون

بیماری انسدادی مزمن ریه 3.2 میلیون

عفونت های تنفسی تحتانی 2.6 میلیون

مشکلات نوزاد 2 میلیون

 1.8میلیون سرطان نای، برونش و ریه

بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل 1.6 میلیون نفر

بیماری های اسهالی 1.5 میلیون

دیابت شیرین 1.5 میلیون

بیماری های کلیوی 1.3 میلیون

با این حال، این داده ها COVID-19 را شامل نمی شود، زیرا آمار مرگ و میر موجود در پایان سال 2020 در واقع به سال 2019 مربوط می شود.  WHOتخمین زد که COVID-19 باعث مرگ بیش از 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان در سال 2020 شده است. با بیماری‌های اسهالی و دیابت، که هفتمین فهرست عوامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان بودند، با فرض اینکه این ارقام کم و بیش در گزارش بعدی ثابت بمانند.

 

خلاصه کلی

 10علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده تقریباً 75 درصد از کل مرگ و میرها را تشکیل می دهند. افراد می توانند در مورد شایع ترین علل مرگ اطلاعات کسب کنند و اقداماتی را برای کمک به جلوگیری از آن انجام دهند.

برخی از اقدامات پیشگیرانه رایج شامل ورزش منظم، مصرف رژیم غذایی مغذی و داشتن خواب باکیفیت است، زیرا بسیاری از علل اصلی مرگ و میر به سلامت قلب مربوط می شود.

افراد همچنین باید از مواد مضر برای سلامتی مانند الکل و دخانیات اجتناب کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x