فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1617

نقش انگشت شست در آناتومی دست چیست؟

انگشت شست بیرونی ترین انگشت دست محسوب می گردد که این انگشت تنها انگشتی می باشد که بدون بند میان انگشتی است. تنها از دو بند تشکیل گردیده و از مهمترین انگشتان مهم جهت فعالیت های روزانه به شمار می رود...

نقش انگشت شست در آناتومی

 

انگشت شست کوتاه ترین و ضخیم ترین انگشت دست انسان است. آناتومی و عملکرد انگشت شست کمی با انگشتان دیگر متفاوت است.

نقش انگشت شست در آناتومی دست چیست؟

انگشت شست که به پولکس نیز معروف است، از نظر تشریحی با چهار انگشت دیگر دست متفاوت است. این تفاوت ها به انگشت شست اجازه می دهد تا حرکت و عملکرد متفاوتی نسبت به بقیه انگشتان داشته باشد.

انسان‌ها توانایی مشخصی برای استفاده از دست‌های خود با هوشیاری و مهارت بیشتری دارند. از آنجایی که انگشت شست مخالف است، به افراد این امکان را می‌دهد که آن را در مقابل دیگر انگشتان دست قرار دهند تا یک شی را نگه دارند. برخی شواهد نشان می دهد که این توانایی باعث می شود که شست تقریباً 40 درصد از عملکردهای دست را بر عهده بگیرد.

انگشت شست به طور مشخص با چهار انگشت دیگر متفاوت است، بسیاری از متخصصان پزشکی به تفاوت در اندازه، استخوان ها، مفاصل و عملکرد آن اشاره دارند. 

همچنین ببینید:

 هورمونی که باعث رشد بی‌اندازه استخوان ها می‌شود

آناتومی انگشت شست

انگشت شست از ساختارهای مختلفی تشکیل شده است که امکان حرکت و مهارت را فراهم می کند.

هر انگشت دارای سه استخوان یا فالانژ است، به جز انگشت شست که دارای دو فالانژ است. اولین استخوان؛ فالانژ دیستال، از نوک انگشت شست تا بند انگشت امتداد دارد. استخوان دوم؛ فالانژ پروگزیمال، سپس از بند انگشت تا پایه شست گسترش می یابد. سپس انگشت شست به استخوان دست یا متاکارپال شست متصل می شود.

در نتیجه تنها داشتن دو فالانژ، انگشت شست فقط یک مفصل دارد، در حالی که انگشتان دیگر دارای دو مفصل هستند. مفصل بین فالانژیال (IP) در نوک انگشت شست، درست قبل از شروع ناخن وجود دارد و شبیه به مفصل بین فالانژیال دیستال چهار انگشت دیگر است. این مفصل به فرد اجازه می دهد تا نوک انگشت شست خود را خم کند.

همچنین دو مفصل دیگر در محل اتصال انگشت شست به دست وجود دارد که به حرکت کمک می کند. مفصل متاکارپوفالانژیال (MP) جایی است که متاکارپال با فالانژها متصل می کند. این مفصل به فرد اجازه می دهد تا انگشت شست را خم و باز کند. مفصل کارپومتاکارپال (CMC) جایی است که متاکارپال با استخوان های کارپال یا مچ دست متصل می کند. این مفصل به افراد اجازه می دهد تا انگشت شست را از دست و به سمت آن دور کنند.

نه ماهیچه به حرکت انگشت شست کمک می کنند. متخصصان می توانند این موارد را به دو گروه تقسیم کنند: ماهیچه های بیرونی ساعد و عضلات درونی دست.

 

چهار عضله بیرونی عبارتند از:

  • رباینده پولیسیس بلند
  • اکستانسور پولیسیس کوتاه
  • اکستانسور پولیسیس بلند
  • فلکسور پولیسیس لونگوس

 

پنج ماهیچه ذاتی که به عنوان گروه ماهیچه تنار نیز شناخته می شود شامل موارد زیر است:

  • رباینده پولیسیس کوتاه
  • فلکسور پولیسیس برویس
  • مخالف سیاست
  • اولین بین استخوانی پشتی
  • پولیسیس افزایش دهنده

 

عملکرد و هدف انگشت شست

عملکرد اصلی انگشت شست این است که با یا روی انگشتان دیگر کار کند تا اشیا را بگیرد و کارهای دیگر گرفتن را انجام دهد.

با بقیه انگشتان دست، شست نقش مهمی در انجام حرکات هماهنگ دست برای استفاده دقیق دارد. موقعیت منحصر به فرد و طول متناسب آن به انگشت شست اجازه می دهد تا محکم با انگشتان دیگر و اشیاء دیگر تماس پیدا کند. ماهیت مخالف شست و عضلات تنار مهارت و قدرت را برای انجام این اعمال فراهم می کند.

برای پایداری و قدرت بیشتر در اجسام بزرگتر، گیره ها نیاز به استفاده از کل دست دارند. توانایی شست در قرار گرفتن در مقابل انگشتان به انسان این امکان را می دهد تا اجسام سنگین را به صورت کنترل شده نگه داشته و حرکت دهد، مانند هنگام بلند کردن وزنه در باشگاه.

انگشت شست برخلاف یک یا چند نوک انگشت عمل می کند تا به انگشتان اجازه دهد اشیا را بگیرند. این نوع گرفتن برای جابجایی اجسام کوچک و ظریف مانند هنگام نوشتن با خودکار مهم است.

همچنین ببینید:

 راه های کاهش درد مفصل برای افراد مبتلا به دیابت!

شرایط رایج انگشت شست

بسیاری از افراد هر روز از انگشت شست خود برای انجام کارهای بی شماری استفاده می کنند. هنگامی که آسیب می بینند، افراد ممکن است درد انگشت شست را تجربه کنند، که می تواند انجام فعالیت های روزانه را دشوار کند. شرایط رایجی که ممکن است بر انگشت شست تأثیر بگذارد عبارتند از:

 

آرتروز

آرتریت انگشت شست که به آن آرتریت بازال شست نیز می گویند، دومین آرتریت شایع در دست است. این مفصل CMC، مفصل زینی منحصر به فرد انگشت شست را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی غضروف با افزایش سن است. با این حال، شرایطی که باعث انحطاط مفاصل می شود، مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز می تواند منجر به آرتریت در مفصل CMC شود.

 

تنوسینوویت دکوروین (DQT)

تنوسینوویت De Quervain یک بیماری دردناک است که اغلب در نتیجه استفاده بیش از حد ایجاد می شود. فرد مبتلا به DQT معمولاً درد را در کنار مچ دست نزدیک پایه شست تجربه می کند.

درد زمانی که فرد انگشت شست را در حالی که مچ را کج می‌کند، بالا می‌آورد، می‌تواند بدتر شود، مانند هنگام باز کردن شیشه، ارسال پیامک.

 DQTیک آسیب شایع دست و مچ است. اغلب در دوران بارداری و بعد از آن رخ می دهد. به همین دلیل است که این عارضه معمولاً به عنوان انگشت شست مادر نیز شناخته می شود.

 

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال زمانی رخ می دهد که فشار روی عصب میانی در تونل کارپال گیر می کند. این عصب به سمت کف انگشت شست حس می‌کند و باعث می‌شود انگشت شست خم شود کند.

در موارد خفیف تر، فرد ممکن است احساس سوزن و سوزن و درد خفیف در مچ دست و شست داشته باشد. در موارد شدید، عضلات شست ممکن است ضعیف و منقبض شوند.

 

انگشت شست اسکی بازان

انگشت شست اسکی باز ناشی از رگ به رگ شدن یا پارگی در رباط جانبی اولنار انگشت شست (UCL) است. فرد اغلب در اثر افتادن دچار این آسیب می شود، درمان نادرست ممکن است باعث درد و ضعف در حین فعالیت شود.

 

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای وضعیتی است که در آن انگشت فرد وقتی می خواهد آن را صاف یا خم کند قفل می کند. در حالی که می تواند هر انگشتی را تحت تاثیر قرار دهد، اکثر افراد این بیماری را در انگشت حلقه، انگشت کوچک یا شست تجربه می کنند.

اگر فرد نیاز به درمان داشته باشد، ممکن است شامل اجتناب از فعالیت و مصرف دارو باشد. در موارد شدیدتر، ممکن است لازم باشد که فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 

خلاصه کلی

انگشت شست یکی از پنج انگشت روی دست است. این یک بخش اساسی از دست است که افراد را قادر می سازد تا حرکات قدرتمند، دقیق و هماهنگ دست را انجام دهند. انگشت شست مسئول گرفتن اشیا و استفاده از وسایل است.

از آنجایی که بسیاری از افراد اغلب از انگشت شست خود استفاده می کنند، ممکن است مستعد آسیب باشند. به این ترتیب، این می تواند بر توانایی فرد برای انجام وظایف روزانه تأثیر بگذارد. بنابراین، افراد در صورت احساس ناراحتی در انگشت شست خود برای تشخیص و درمان باید با پزشک تماس بگیرند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x