فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1619

سونوگرافی سرطان پستان

سونوگرافی پستان نوعی آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند. سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند...

سونوگرافی پستان چیست؟

 

سونوگرافی می تواند تغییراتی را در بافت پستان را که ممکن است وجود سرطان را نشان دهد؛ مشخص کند. این روش غیر تهاجمی و بی ضرر است.

سونوگرافی سرطان پستان

سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از قسمت های مختلف بدن از جمله پستان استفاده می کند.

با این حال، پزشکان برای تشخیص سرطان پستان تنها به سونوگرافی اکتفا نمی کنند؛ بلکه پزشکان از آن به عنوان ادامه آزمایش های غربالگری دیگر استفاده می کنند تا دید بهتر و واضح تری از داخل پستان داشته باشند.

برخلاف برخی معاینات دیگر، فرد را در معرض تشعشع قرار نمی دهد.

پزشک ممکن است برای کمک به تشخیص توده یا ناهنجاری دیگری که با غربالگری های دیگر مانند معاینه فیزیکی، ماموگرافی یا MRI مشخص می شود، سونوگرافی از پستان را تجویز کند.

 

هدف از سونوگرافی پستان

تصویربرداری اولتراسوند از سینه ها می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشک قرار دهد؛ که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شناسایی توده ها یا سایر ناهنجاری های یافت شده در طول غربالگری های دیگر
 • جریان خون در داخل پستان
 • شناسایی توده هایی که ماموگرافی آنها را تشخیص نمی دهد
 • تغییرات در بافت متراکم پستان
 • مشخص کردن نواحی مورد نظر جهت انجام بیوپسی
 • اندازه تومور

پزشک معمولاً به تنهایی سونوگرافی را تجویز نمی کند. بلکه آنها از سونوگرافی برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد ناهنجاری های یافت شده در سایر روش های آزمایش استفاده می کنند.

به عنوان مثال: پزشکان ممکن است برای بررسی توده‌ای که فرد می‌تواند در طول معاینه فیزیکی احساس کند، اما ماموگرافی آن را تشخیص نمی‌دهد، سونوگرافی تجویز کنند. تصویر اولتراسوند همچنین می تواند به پزشک کمک کند بین یک توده جامد و یک کیسه پر از مایع که متخصصان از آن به عنوان کیست یاد می کنند، تشخیص دهد.

همچنین ببینید:

 توده های پستان چیست؟ نشانه ها و درمان

پزشک ممکن است از سونوگرافی پستان به عنوان راهنمای بیوپسی استفاده کند. اگر توده‌ ای را تشخیص دهند که ممکن است سرطانی باشد، می‌توانند از این تکنیک برای هدایت سوزن برای گرفتن نمونه بافت کوچکی برای آزمایش استفاده کنند.

اگر نتایج بیوپسی نشان دهد که توده سرطانی است، پزشک می تواند با استفاده از سونوگرافی بافت اطراف توده را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار دهد.

سپس پزشک می تواند از اندازه توده برای تعیین مرحله بالینی سرطان استفاده کند.

پزشک به طور کلی سونوگرافی را در یک محیط سرپایی انجام می دهد.

هنگامی که سونوگرافی انجام می گیرد، ممکن است فرد فشار یا درد خفیفی را احساس کند.

این عمل معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد. در طول معاینه، ممکن است از فرد خواسته شود که موقعیت خود را تغییر دهد.

بلافاصله پس از سونوگرافی، رادیولوژیست تصاویر را بررسی می کند.  در برخی موارد ممکن است پس از بررسی این تصاویر با فرد صحبت کنند.

پزشکان از سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان استفاده نمی کنند. این به این دلیل است که این به تنهایی روش دقیقی برای تشخیص به شمار نمی رود.

علاوه بر این، سونوگرافی می تواند نتایج مثبت و منفی کاذب زیادی ایجاد کند. مثبت کاذب به این معنی است که ممکن است به اشتباه تشخیص دهد که یک توده سرطانی است در حالی که سرطانی نیست. در مقابل، یک نتیجه منفی کاذب نشان می دهد که یک توده در حالی که واقعاً سرطانی است، سرطانی نیست.

بنابراین سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان توصیه نمی گردد.

ارزش این روش از بررسی بافت پستان به دنبال سایر تکنیک های غربالگری مانند معاینه فیزیکی یا ماموگرافی ناشی می شود. سونوگرافی می تواند به تعیین توده روی پستان کمک کند.

 

مزایا و خطرات

یکی از مزایای مهم سونوگرافی این است که آنها روش هایی با خطر کم یا بدون خطر هستند. با این حال آنها به عنوان روش تشخیص اولیه موثر واقع نمی گردند؛ بلکه پزشکان عموماً از آن‌ها به عنوان ادامه آزمایش‌های دیگر مانند ماموگرافی یا خودآزمایی استفاده می‌کنند.

همچنین ببینید:

 بیوپسی پستان و مراقبت های پس از بهبودی

انجمن سرطان آمریکا چندین مزیت را برای این روش ذکر می کند و می گوید که آنها:

 • کم هزینه هستند
 • فرد را در معرض تشعشع قرار نمی دهد
 • می تواند به شناسایی کیسه های پر از مایع کمک کند
 • می تواند به وارد کردن سوزن بیوپسی کمک کند
 • به طور گسترده در اکثر مراکز درمانی در دسترس هستند
 • ساده و غیر تهاجمی هستند

 

خلاصه کلی

سونوگرافی می تواند در تشخیص و مرحله بندی سرطان پستان نقش داشته باشد. آنها روشی بی ضرر، ساده و مقرون به صرفه برای بررسی توده ها یا سایر ناهنجاری های یافت شده در طول غربالگری های دیگر ارائه می دهند. آنها همچنین می توانند به پزشک کمک کنند تا سوزن بیوپسی را هدایت یا اندازه یک تومور شناخته شده را اندازه گیری کند.

سونوگرافی ها نیز بسیار کم خطر هستند و نیاز به آمادگی خاصی ندارند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x