فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1562

علائم هشدار دهنده‌ ی وجود بی‌ اشتهایی عصبی

بی‌ اشتهایی عصبی نوعی واکنش یا اختلال در غذا خوردن است که باعث اختلالات تغذیه ای می شود، در واقع فرد احساس گرسنگی دارد ولی از خوردن غذا امتناع می کند ...

علائم هشدار دهنده‌ ی وجود بی‌ اشتهایی عصبی

 

علائم فیزیکی، رفتاری و عاطفی

افرادی که بی اشتهایی عصبی را تجربه می کنند ممکن است برخی از علائم زیر (چیزی که به طور عینی توسط فرد تجربه می شود) را نشان دهند. اختلالات خوردن اغلب ممکن است متفاوت از نسخه های کلیشه ای اختلالات خوردن که معمولاً در رسانه ها به تصویر کشیده می شود، ظاهر شوند.

 

علائم هشدار دهنده‌ ی وجود بی‌ اشتهایی عصبی

 

بررسی اجمالی

گاهی اوقات، اعضای خانواده و دوستان پس از تشخیص، اظهار می‌کنند که متوجه نشده‌اند چه تعداد از رفتارها و تغییرات مربوط به اختلال خوردن است. با این حال، بی اشتهایی عصبی واقعاً همه بخش های زندگی یک فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

در حالی که این بیماری بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب در اوایل تا اواسط نوجوانی شروع می شود، مردان را نیز مبتلا می کند و می تواند در کودکان و همچنین بزرگسالان در سنین بالاتر نیز تشخیص داده شود. در واقع این اختلال ممکن است در افراد با هر جنسیت، سن، نژاد، قومیت، شکل و وزن بدن، جهت گیری های جنسی، و موقعیت های اجتماعی-اقتصادی ظاهر شود.

 

علائم فیزیکی

بی اشتهایی عصبی با به اندازه ی کافی غذا نخوردن مشخص می شود. بروز علائم فیزیکی در نتیجه محرومیت بدن از مواد مغذی خطرناک است، زیرا بدن مجبور است منابع خود را در تلاش برای زنده ماندن حفظ کند.

همچنین ببینید:

بی اشتهایی عصبی در کودکان!

بسیاری از این علائم فیزیکی فقط در موارد جدی بی اشتهایی عصبی رویت می شوند. آنها همچنین می توانند علائم سایر مشکلات پزشکی نیز باشند، بنابراین مهم است که فرد توسط یک پزشک برای تشخیص صحیح و جستجوی درمان ارزیابی شود.

درد شکم

کم خونی  

به راحتی کبود شدن بدن

شکننده شدن ناخن ها

سردی دست و پاها

یبوست

افزایش میزان موهای پرزمانند در سراسر بدن (به نام لانوگو)، که نوعی تلاش بدن برای حفظ گرما است.

خشک و کم پشت شدن موها

کم آبی شدید

ریزش مو

سبکی سر یا از دست دادن تعادل (امکان غش نیز وجود دارد)

از دست دادن تراکم استخوان (پوکی استخوان )

فشار خون پایین و ضربان قلب

از دست دادن و ضعف عضلات

رنگ پریدگی و خشکی پوست

حساسیت به سرما

کاهش قابل توجه در وزن بدن

این فهرست کاملی از علائم و نشانه ها نیست و بسیاری از افرادی که به بی اشتهایی عصبی مبتلا هستند، همه‌ ی نشانه های ذکر شده را ندارند. همچنین، این علائم و نشانه ها همیشه مختص بی اشتهایی نیستند و ممکن است منعکس کننده وجود مشکلات دیگری نیز باشند.

همچنین ببینید:

اشتها آورهای طبیعی کدام هستند؟

علائم رفتاری

اینها علائمی هستند که اغلب اعضای خانواده و دوستان فردی که با بی اشتهایی عصبی دست و پنجه نرم می کنند ، متوجه آنها می شوند. و ممکن است کمی زودتر از برخی از علائم  فیزیکی متوجه آنها شوند.

شکایت از درد معده

وقتی فردی برای سایر اعضای خانه آشپزی می کند، اما خودش از خوردن غذایی که پخته است خودداری می کند.

انکار گرسنگی

خوردن ترکیبات غذایی غیر معمول یا عجیب

کمال گرایی افراطی

خستگی

اصرار بر پوشیدن لباس های مناسب برای هوای سرد، حتی زمانی که هوای بیرون گرم است.

ممکن است فرد برای پرهیز از غذا خوردن زیاد تلاش کند، مثلا برای نپیوستن به خانواده برای یک وعده غذایی بهانه بیاورد و یا بگوید که قبلاً غذا خورده و سیر است.

ممکن است غذاها را برای اجتناب از خوردن آنها پنهان کند.

ممکن است دچار وسواس زیادی نسبت به آشپزی، کتاب های آشپزی، برنامه های آشپزی در تلویزیون یا سایر موضوعات مرتبط با غذا پیدا کند.

از خوردن برخی غذاها یا کل گروه های غذایی اجتناب کند (مانند نخوردن کربوهیدرات ها یا دسرها).

دچار عادات غذایی عجیب یا آداب عجیب برای غذا خوردن بشود، مثلا بر استفاده از ظروف خاصی برای غذا خوردن اصرار کند

تغییرات ناگهانی و شدید، مانند گیاهخوار شدن یا امتناع از خوردن غذاهای غیر ارگانیک، حتی زمانی که این غذاها در دسترسش نیستند.

در مورد ترس از افزایش وزن یا چاق شدن صحبت کند آن هم حتی زمانی که در حال کاهش وزن است

آنقدر در مورد غذا، وزن، کالری و رژیم غذایی صحبت می کند یا فکر می کند که مانع از توانش در برقرار کردن سایر مکالمات می شود.

اغلب خود را وزن می کند، مکرراً در آینه نگاه می کند و اندازه برخی از اعضای بدن را بررسی می کند.

از دوستان و خانواده کناره گیری می کند.

 

علائم عاطفی

تشخیص برخی از این علائم به صورت بیرونی ممکن است برای افراد دشوارتر باشد. با این حال، بسیاری از اعضای خانواده و دوستان نزدیک می توانند ارزیابی کنند که عزیزشان برخی یا همه این علائم هشدار دهنده را تجربه می کند یا خیر.

اضطراب

افسردگی

تعیین عزت نفس، ارزش یا جذابیت را از روی ظاهر و وزن

تحریک پذیری راحتی

از خود انتقادی شدید

کاهش شدید انگیزه برای شرکت در روابط یا فعالیت ها

نیاز شدید به تایید شدن

توجه به این نکته ضروری است که همه افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی لاغر نیستند. بی اشتهایی عصبی را می توان در افرادی که اخیراً وزن زیادی از دست داده اند و بسیاری آن را "وزن طبیعی" می دانند، تشخیص داد. اگر خودتان یا شخصی که می شناسید دارای علائم بی اشتهایی عصبی هستید، لطفاً از یک پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی کمک بگیرید.

بیشتر علائم و نشانه های بی اشتهایی عصبی با درمان قابل برگشت هستند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان از بی اشتهایی عصبی رنج می برید، خوب است بدانید که احتمالاً روند بهبودی به زمان نیاز دارد.

با این حال، صحبت با یک پزشک و درخواست حمایت از عزیزان، اولین قدم های مفید در مسیر بهبودی هستند .

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

verywellmind

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x