فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1549

حساسیت به آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که برای مبارزه با عفونت های باکتریایی استفاده می شوند. تست حساسیت آنتی بیوتیکی می تواند به شما کمک کند که کدام آنتی بیوتیک در درمان عفونت شما موثرتر است ...

تجزیه و تحلیل حساسیت، که به آن تست حساسیت نیز می گویند، به پزشک کمک می کند تا موثرترین آنتی بیوتیک را برای از بین بردن میکروارگانیسم های عفونی پیدا کند. میکروارگانیسم های آلوده کننده موجوداتی مانند باکتری ها یا قارچ ها هستند که به بدن شما حمله کرده و باعث عفونت می شوند.

حساسیت به آنتی بیوتیک

تجزیه و تحلیل حساسیت آزمایشی است که "حساسیت" باکتری ها را به یک آنتی بیوتیک وهمچنین توانایی دارو در کشتن باکتری ها را تعیین می کند.

نتایج آزمایش می تواند به پزشک شما در تشخیص تاثیر داروها جهت درمان عفونت کمک کند.

پزشکان از تست حساسیت برای تعیین درمان آنتی بیوتیک مناسب برای عفونت و نظارت بر تغییرات مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. 

همچنین ببینید:

مصرف رنگ های خوراکی مصنوعی واقعا مضر است؟

چرا تست حساسیت انجام می شود؟

بسیاری از باکتری ها به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم هستند. این بدان معنا است که دارو نمی تواند باکتری ها را از بین ببرد. تجزیه و تحلیل حساسیت روش مفیدی برای کمک به تشخیص سریع مقاوم بودن باکتری ها به داروهای خاص است.

 

نمونه هایی از عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک عبارتند از:

گلو درد مداوم

عفونت مکرر دستگاه ادراری (UTI)

ذات الریه

اگر عفونت به درمان پاسخ ندهد، ممکن است آنالیز حساسیت تجویز شود.

این موضوع می تواند به پزشک شما در مقاومت یا عدم مقاومت باکتری که مسبب عفونت است کمک نماید. سپس پزشک می تواند تعیین کند که کدام دارو در درمان عفونت بیشتر موثر است.

 

تجزیه و تحلیل حساسیت چگونه انجام می شود؟

تجزیه و تحلیل حساسیت با یک نمونه باکتری شروع می شود. پزشک این نمونه را با نمونه برداری از ناحیه عفونی دریافت می کند. پزشک شما می تواند از هر ناحیه ای که عفونت وجود دارد؛ نمونه برداری انجام دهد.

نمونه ها ممکن است از موارد زیر باشد:

خون

ادرار

خلط

داخل دهانه رحم

زخم حاوی چرک

پزشک نمونه را به آزمایشگاه می فرستد. باکتری دارای رشد به عنوان یک کشت شناخته می شود و باکتری های موجود در کشت رشد کرده و تکثیر می شوند.

باکتری ها گروه های بزرگی از باکتری را تشکیل می دهند که هر کدام در معرض آنتی بیوتیک های مختلف قرار می گیرند.

این گروه ها می توانند در پاسخ به آنتی بیوتیک ها حساس، مقاوم یا متوسط ​​باشند:

حساس به این معنی است که در صورت وجود دارو نمی توانند رشد کنند. این بدان معنی است که آنتی بیوتیک در برابر باکتری ها موثر است.

مقاوم به این معنی است که باکتری حتی در صورت وجود دارو می تواند رشد کند. این نشانه یک آنتی بیوتیک بدون اثر است.

متوسط ​​به این معنی است که دوز بالاتری از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از رشد مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

آزمایش بلع باریم چیست و چه کاربردی دارد؟

خطرات تجزیه و تحلیل حساسیت چیست؟

خطرات کمی با این آزمایش همراه است. جمع آوری خون با خطرات کوچکی همراه است. به عنوان مثال ممکن است در زمان خون گیری احساس درد خفیف وجود داشته باشد.

 

خطرات نادر گرفتن نمونه خون عبارتند از:

بیهوشی

هماتوم (کبودی که در آن خون در زیر پوست جمع می شود)

عفونت (معمولاً با تمیز کردن پوست قبل از وارد کردن سوزن از آن جلوگیری می شود)

خونریزی بیش از حد (خونریزی طولانی مدت پس از آن ممکن است نشان دهنده وضعیت خونریزی جدی تری باشد و باید به پزشک اطلاع داده شود)

 

نتایج برای تجزیه و تحلیل حساسیت چیست؟

هنگامی که کشت های باکتریایی رشد کردند و با آنتی بیوتیک ها آزمایش شدند، پزشک می تواند نتایج را تجزیه و تحلیل کند. این نتایج می تواند به تعیین بهترین آنتی بیوتیک برای درمان عفونت کمک کند.

پزشک شما معمولاً یک داروی مناسب را انتخاب می کند، به این معنی که می تواند با باکتری ها مبارزه کند.

اگر هیچ داروی شناخته شده ای در گروه حساس وجود نداشته باشد، دارویی از گروه «متوسط» برای شما تجویز می شود.

اگر دارویی را از گروه متوسط ​​مصرف می کنید، احتمالاً باید دوز بالاتر و برای مدت طولانی تری مصرف کنید. همچنین ممکن است عوارض جانبی دارو را تجربه کنید.

آنتی بیوتیک که باکتری به آن مقاومت نشان داده است نباید برای درمان عفونت شما استفاده شود. اگر چندین آنتی بیوتیک در کشتن میکروارگانیسم عامل عفونت شما موثر باشد، پزشک تصمیم خواهد گرفت که کدام دارو بهتر است.

اگر یک باکتری به تمام داروهایی که معمولاً برای درمان عفونت استفاده می‌شوند، «مقاوم» باشد، ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها برای شما تجویز شود. این ترکیب از داروها برای مبارزه با باکتری ها با هم عمل می کنند.

برخی از عفونت‌ها ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشند، زیرا مشخص است که داروهایی که معمولاً برای درمان باکتری‌ها یا قارچ‌های عامل عفونت استفاده می‌شوند، همیشه مؤثر نیستند.

همچنین ممکن است نمونه گرفته شده از عفونت بیش از یک میکروارگانیسم داشته باشد.

تست حساسیت ممکن است برای تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک یا ترکیبی از آنتی بیوتیک ها در درمان انواع مختلف باکتری های عامل عفونت موثرتر است استفاده شود.

 

نتیجه کلی

امکان جهش باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا وجود دارد. آنتی بیوتیک هایی که در حال حاضر موثر واقع می شوند ممکن است تا 6 ماه دیگر اثر نکنند.

تست‌های حساسیت روش بسیار مهم و مفیدی هستند، به خصوص اگر عفونت ناشی از باکتری‌هایی باشد که به برخی درمان‌ها مقاوم شده‌اند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x