فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1482

آیا استفاده از ماسک از شما در برابر آنفولانزا و سایر ویروس ها محافظت می کند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) استفاده از ماسک را برای عموم مردم توصیه می کند. افراد باید در مکان‌های عمومی سرپوشیده و خارج از منزل که خطر انتقال ویروس زیاد است، از ماسک استفاده نمایند ...

زمانی که ایالات متحده در سال 2009 شیوع آنفولانزای خوکی را تجربه کرد، همه در مورد چگونگی کاهش شیوع این ویروس صحبت می کردند.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در آن سال در دسترس بودن واکسن محدود بود زیرا تا زمانی که تولیدکنندگان شروع به تولید واکسن سالانه نکرده بودند، ویروس شناسایی نشد. بنابراین، افراد از ماسک صورت استفاده کردند.

آیا استفاده از ماسک از شما در برابر آنفولانزا و سایر ویروس ها محافظت می کند؟

اکنون با گسترش اخیر ویروس کرونای جدید SARS-CoV-2، افراد دوباره به دنبال استفاده از ماسک‌های صورت جراحی به عنوان راهی برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروسی هستند که باعث بیماری COVID-19 می‌شود.

 

آیا استفاده از ماسک صورت واقعا از انتشار ویروس هایی مانند آنفولانزا یا SARS-CoV-2 جلوگیری می کند؟

در مورد کروناویروس جدید و COVID-19، منبع معتبر CDCT اشاره می‌کند که ماسک‌ها می‌توانند شیوع آن را کاهش دهند.

توصیه می گردد که افراد هنگام حضور در اجتماع از ماسک برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کنند. این یکی دیگر از اقدامات بهداشت عمومی است که افراد باید برای کاهش شیوع COVID-19 علاوه بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی یا فیزیکی، شستن مکرر دست ها و سایر اقدامات را نیز انجام دهند.

اگر بیمار هستید و نیاز دارید که در کنار دیگران باشید، استفاده صحیح از ماسک می تواند اطرافیان شما را از ابتلا به ویروس و بیماری محافظت کند.

مطالعات نشان می دهد که ماسک ها ممکن است در برخی موارد کمک کننده باشند.

همچنین ببینید:

سندرم XYY چیست؟

برای سال‌های متمادی، دانشمندان مطمئن نبودند که آیا استفاده از ماسک در جلوگیری از انتشار ویروس‌ها موثر است یا خیر؛ اما با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که آنها می توانند مفید و موثر واقع گردند.

یک مطالعه در سال 2013 به این موضوع پرداخته است که چگونه ماسک ها می توانند به افراد مبتلا به آنفولانزای فصلی کمک کنند تا در هنگام بازدم قطرات حاوی ویروس، انتشار آن را محدود کنند. به طور کلی، محققان دریافتند که ماسک ها منجر به کاهش بیش از سه برابری میزان ویروسی که افراد به هوا منتقل می کنند، می شود.

مطالعه دیگری با منبع معتبر، با تجزیه و تحلیل داده های هزاران دانش آموز ژاپنی، نشان داد که "واکسیناسیون و استفاده از ماسک احتمال ابتلا به آنفولانزای فصلی را کاهش می دهد."

شستن مکرر دست‌ها یک امر ضروری برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ است.

 

انواع ماسک

سه نوع ماسک جهت محافظت در برابر عفونت وجود دارد.

ماسک های پارچه ای

ماسک های پارچه ای صورت را می توان در مکان های معمولی استفاده کرد، جایی که ممکن است در تماس نزدیک با دیگران باشید و حفظ فاصله خود دشوار است.

طبق دستورالعمل های فعلی، هر زمان که در فاصله 6 فوتی افراد دیگر قرار دارید، استفاده از ماسک ضروری است.

ماسک صورت پارچه‌ای به اندازه ماسک‌های صورت جراحی محافظت نمی‌کند اما با این حال، هنگامی که توسط عموم افراد استفاده شوند، همچنان می توانند به کاهش انتشار ویروس ها در جامعه کمک کنند.

این به این دلیل است که آنها به جلوگیری از انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی افراد بدون علائم کمک می کنند.

ماسک باید به خوبی روی صورت قرار گیرد و بینی و دهان شما را بپوشانند.

هنگام برداشتن ماسک پارچه ای صورت، سعی کنید از دست زدن به بینی، دهان و چشم خودداری کنید.

کودکان زیر 2 سال، افرادی که مشکل تنفسی دارند و افرادی که قادر به برداشتن ماسک خود نیستند، نباید از ماسک های پارچه ای استفاده کنند.

 

ماسک های صورت جراحی

ماسک‌های صورت جراحی، ماسک‌های یکبار مصرف توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده به عنوان ابزار پزشکی تأیید شده‌اند. پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران اغلب آنها را هنگام درمان بیماران استفاده می کنند.

این ماسک ها از خروج قطرات بزرگ مایعات بدن که ممکن است حاوی ویروس ها یا میکروب های دیگر باشد از بینی و دهان جلوگیری می کند.  آنها همچنین افراد را در برابر عطسه و سرفه محافظت می کنند.

همچنین ببینید:

قانقاریا چیست؟

ماسک N95

ماسک‌های تنفسی که ماسک‌های N95 نیز نامیده می‌شوند، برای محافظت از فرد در برابر ذرات ریز موجود در هوا، مانند ویروس‌ها، طراحی شده‌اند. این نوع ماسک توسط CDC و موسسه ملی ایمنی و بهداشت تایید شده اند.

طبق گفته  CDC، این نوع ماسک ها می توانند 95 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر کنند. ماسک های N95 اغلب در زمانی که در معرض مواد سمی می باشید استفاده می شوند.

این نوع ماسک ها متناسب با صورت شما انتخاب می‌شوند. کارکنان مراقبت های بهداشتی از آنها برای محافظت در برابر بیماری های عفونی از هوا مانند سل و سیاه زخم استفاده می کنند.

برخلاف ماسک های معمولی، این نوع ماسک ها در برابر ذرات بزرگ و کوچک مقاوم هستند.

به طور کلی، ماسک‌های تنفسی در پیشگیری از ویروس آنفولانزا بسیار مؤثرتر از ماسک‌های صورت معمولی هستند.

 

دستورالعمل استفاده از ماسک صورت

در حالی که ماسک‌های صورت می‌توانند به کاهش شیوع آنفولانزا و سایر ویروس‌های تنفسی کمک کنند، اما این ماسک‌ها تنها در صورت استفاده صحیح و مکرر این کار را انجام می‌دهند.

در فاصله 6 متر از فرد بیمار از ماسک صورت استفاده کنید.

ماسک را طوری قرار دهید که روی بینی، دهان و چانه شما را محکم نگه دارد. سعی کنید زمانی که ماسک را برمی دارید دیگر به آن دست نزنید.

در صورت ابتلا به آنفولانزا قبل از نزدیک شدن به افراد دیگر از ماسک صورت استفاده کنید.

اگر مبتلا به آنفولانزا هستید و نیاز به مراجعه به پزشک دارید، از ماسک صورت استفاده کنید تا از دیگران در محل انتظار محافظت کنید.

اگر در معرض خطر عوارض آنفولانزا هستید، در محیط های شلوغ از ماسک استفاده کنید.

پس از استفاده از ماسک جراحی یا ماسک N95 ، آن را دور بیندازید و دستان خود را بشویید. هرگز از آن استفاده مجدد نکنید.

بعد از هر بار استفاده، ماسک پارچه ای خود را بشویید.

ماسک‌هایی که روی صورت استفاده می‌شوند نیز نمی‌توانند از ورود ذرات ویروس معلق در هوا، از سرفه یا عطسه، به چشم‌ها محافظت کنند.

وقتی صحبت از آنفولانزا به میان می آید، پیشگیری همچنان بهترین روش برای ایمن نگه داشتن خود از ویروس است.

ماسک صورت ممکن است محافظت بیشتری در برابر بیماری ارائه دهد.  هیچ خطر شناخته شده ای برای استفاده از ماسک وجود ندارد.

 مطمئن شوید که دست های خود را به صورت منظم می شویید؛ به خصوص اگر در تماس با افراد بیمار هستید. همچنین، حتما واکسن آنفولانزای سالانه خود را برای محافظت از خود و دیگران از انتشار ویروس دریافت نمایید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x