فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1395

نوشیدن قهوه و چای خطر سکته مغزی و فراموشی رو کاهش میده!؟

بر اساس یک مطالعه٬ نوشیدن چای و قهوه ممکنه با کاهش خطر سکته مغزی و زوال عقل مرتبط باشه و همچنین نوشیدن قهوه خطر زوال عقل بعد از سکته رو کاهش میده ...

نوشیدن قهوه و چای ممکن است با کاهش میزان احتمال خطر وقوع سکته مغزی و ابتلا به زوال عقل همراه باشد.بر اساس مطالعه ای که بر روی افراد سالم ۵۰ تا ۷۴ ساله انجام و در ۱۶  نوامبر در یک مجله ی معتبر پزشکی منتشر شد، مشخص شده است که نوشیدن قهوه یا چای ممکن است با کاهش خطر وقوع سکته مغزی و زوال عقل همراه باشد.

نوشیدن قهوه و چای خطر سکته مغزی و فراموشی رو کاهش میده!؟

 

همچنین نوشیدن قهوه با کاهش خطر زوال عقل پس از وقوع سکته نیز همراه بوده است .

سکته مغزی یکی از رویدادهای تهدید کننده زندگی است که باعث ۱۰ درصد مرگ و میر در سراسر جهان می شود. زوال عقل یک اصطلاح کلی برای علائم مربوط به کاهش عملکرد مغز است و یک نگرانی جهانی در زمینه ی بهداشت و سلامت است که بار اقتصادی و اجتماعی بالایی نیز به همراه دارد. زوال عقل پس از سکته مغزی وضعیتی است که در آن علائم زوال عقل پس از وقوع یک سکته مغزی شروع به ظهور می کند.

همچنین ببینید:

خواص زیره برای لاغری شکم!

یوان ژانگ و همکارانش از دانشگاه پزشکی تیانجین چین اطلاعات پزشکی مربوط به  ۳۶۵۶۸۲ شرکت‌کننده از بیوبانک بریتانیا که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ استخدام شده بودند و تا سال ۲۰۲۰ تحت کنترل و بررسی بودند را مورد مطالعه قرار دادند. در ابتدای مطالعه شرکت‌کنندگان میزان مصرف قهوه و چای شان را گزارش کرده بودند. در طول دوره مطالعه، ۵۰۷۹  شرکت کننده دچار زوال عقل شدند و ۱۰۰۵۳  نفر حداقل یک سکته مغزی را تجربه کردند.

افرادی که ۲ تا ۳ فنجان قهوه یا ۳ تا ۵ فنجان چای در روز یا ترکیبی از ۴ تا ۶  فنجان قهوه و چای می‌نوشیدند، کمترین میزان ابتلا به سکته مغزی یا زوال عقل را داشتند. افرادی که روزانه ۲ تا ۳ فنجان قهوه و ۲ تا ۳ فنجان چای می‌نوشیدند در مقایسه با کسانی که نه قهوه و نه چای می نوشیدند، ۳۲ درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی و ۲۸ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بودند. همچنین مصرف قهوه به تنهایی یا همراه با چای با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل پس از سکته نیز همراه بود.

همچنین ببینید:

حتما شلغم و برگ شلغم بخورید!

در نهایت، در حالی که ممکن است مصرف قهوه و چای از افراد در برابر سکته مغزی، زوال عقل و زوال عقل پس از سکته محافظت کند، هنوز قطعی بودن این علیت را نمی توان از این ارتباط استنباط کرد.

نویسندگان این تحقیق همچنین افزوده اند: « به هر حال یافته‌های ما نشان می‌دهد که مصرف متوسط ​​قهوه و چای به طور جداگانه یا ترکیبی با کاهش خطر وقوع سکته مغزی و احتمال ابتلا به زوال عقل مرتبط است.»

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

sciencedaily

دیدگاه تان را بنویسید

 

x