فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1351

حتما شلغم و برگ شلغم بخورید!

شلغم یکی از سبزیجات ریشه داره که در مناطق معتدل سراسر جهان رشد میکنه. شلغم سرشار از کلسیم٬ فسفر ٬پتاسیم ٬ منیزیم ٬ ویتامین C ٬سدیم٬ نیاسین و فولات ست ....

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد فواید شلغم و برگ شلغم، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

در روزهای پاییزی وقتی شما به سبزی فروشی و یا میوه فروشی میروید، شلغم را که میبینید، حتماً یاد خواص ضد باکتریایی و ضد سرطانی و ضد التهابی شلغم می‌افتید، و اگر مبتلا به دیابت باشید از خودتان سوال می کنید که من هم میتوانم  شلغم بخورم ؟ واگر میتوانم شلغم بخورم چقدر شلغم بخورم ؟

حتما شلغم و برگ شلغم بخورید!

 

نکته خوب این است که بله٬ شلغم جز بهترین منابع غذایی برای شما محسوب میشود ،هم خود شلغم و هم برگ آن٬ جزو مواد غذایی هستند که ارزش غذایی شان یا اندکس تراکم مواد مغذی آنها، بسیار بالا می باشد. هردو ٬هم خود شلغم و هم برگ آن سرشار از ویتامین A و ویتامین C ٬ ویتامین K، B1، B2،B6 و مقدار جذابی فولات  هستند که همه اینها را به مواد معدنی خیلی جالبی که در آن هست ، کلسیم، آهن، فسفر ،منیزیم، منگنز اضافه کنید، پس یک سبزی است  که کلی اثرات خوب برای استخوان های شما دارد و هم کلسیم٬ ویتامین K و منیزیم دارد، و جالب است بدانید چون هم خیلی مقدار خوبی ویتامین C و مقدار خوبی آهن دارد، خود به جذب آهن تا حدی کمک می کند،  برگ آن مثل اسفناج که شاید دیده باشید توضیح دادم ترکیبی دارد به نام لیپوئیک اسید، که این ترکیب برای افراد دیابتی فوق‌العاده شاهکار است و به بهبود پاسخ دهی انسولین کمک میکند.

همچنین ببینید:

ویتامین D قرصش بهتره یا آمپولش؟

‌مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده نشان داده که عصاره ای که از شلغم میگیرند میتواند تولید گلوکز را از کبد کاهش دهد  و هم میتواند به عبور سریعتر و پاک شدن سریعتر قند در خون کمک کند و همین که در واقع جذب کربوهیدرات را از منابع غذایی دیگر کم میکند، به نظر میاید این اثرات را ما در انسان هم بتوانیم داشته باشیم.

 کار دیگری که شلغم برای ما میکند، این است که به جهت اینکه فولات خوبی دارد، منبع خوب فولیک اسید است، سطح هموسیستئین را پایین می آورد.وقتی سطح هموسیستئین پایین می آید، هورمون هایی که روی اشتها، حال و خواب ما تاثیر دارند، مثل: سروتونین دوپامین و نورپینفرین  اینها را بالا میبرد. بنابراین  شلغم در فصل پاییز به بهبود خلق و خو، حال و خواب کمک‌کننده است.

همینطور یکسری ترکیبات خیلی مهمی دارد به نام: گلوکوسینولات ها، اینها تبدیل به ایزوتیوسیانات میشوند و اثرات ضد باکتریایی خیلی خوبی را برای بهبود وضعیت قند خون دارند ، نکته مهم این هست که اگر شما دچار ریزش مو شدید، اگر شما به دنبال ترکیباتی هستید که به کلاژن سازی کمک کند ، می توانید از شلغم و برگ شلغم استفاده کنید، نکته مهم این است که شلغم و برگ شلغم میزان ویتامین K بالایی دارد، وقتی که شما یک فنجان شلغم پخته استفاده می کنید و مخصوصا برگش را هم اگر همراه آن باشد، سطح زیادی ویتامین K دریافت می کنید و همینطور مقدار بالایی نیترات.

 

پس دو دسته افراد توجه کنند : 

یک) آنهایی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند.

دو) کسانی که داروهای استفاده می‌کنند که آنها هم ترکیبات نیتراتی دارد، که یک وقت با دارو تداخل پیدا نکند.

 پس اگر شما بحث داروهای فشار و داروهای ضد انعقاد رو ندارید،  مانعی برای مصرف شلغم برای شما نیست و در واقع نمایی گلایسمی آن بالا نیست، فیبر بالایی دارد و ماده غذایی که فیبر بالایی داشته باشد قطعاً باعث افزایش ناگهانی قند خون نمیشود، اما حتماً از برگ‌های شلغم و یا خود شلغم در کنار منابع کربوهیدراتی استفاده کنید برای اینکه سرعت افزایش قند را پایین بیاورد، مثلاً استفاده کردن از شلغم و یا برگ آن همراه سیب‌زمینی و ماکارونی چیزی است که در برنامه غذایی افرادی که دیابت دارند در فصل پاییز از آن استفاده می کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x