فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1307

علت یبوست در دوران رژیم لاغری!

یبوست یعنی تاخیر در انتقال مواد دفعی و موندن آن در روده به مدت زیاد و یا حرکت آهسته مدفوع در روده بزرگ. خب از اونجا که فرد در دوران رژیم غذای کمتری نسبت به روزهای عادی مصرف میکنه در نتیجه مواد دفعی هم کم میشه اما یبوست معمولا ناشی از آسیب به فلورمیکروبی دستگاه گوارش است ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد علت یبوست در دوران رژیم لاغری، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

چرا در دورانی که رژیم میگیریم دچار یبوست میشویم؟

دفع سخت یا عدم تخلیه کافی یا دفعی که با فشار زیاد همراه باشد، معمولاً ناشی از آسیب فلور میکروبی دستگاه گوارش است .

یکی از عوامل مهم برای اینکه ما بتوانیم دفع خوب داشته باشیم، این است که سلامت فلور میکروبی دستگاه گوارش ما آسیب نخورد.

علت یبوست در دوران رژیم لاغری!

 

وقتی فرد رژیمی دریافت میکند که مقدار فیبر درآن بسیار محدود است٬ یعنی سبزیجات و میوه جات در آن نیست و ضمناً تنفس خوب ندارد، استرس خیلی زیادی دارد، آب زیاد دریافت نمیکند، و به مصرف چای و قهوه روی می آورد، اینها همه عواملی هست که فلور میکروبی دستگاه گوارش فرد را آسیب میزند.

بی نظمی در دریافت غذا یا حذف وعده های غذایی جز فاکتورهای دیگری هست که باعث تشدید یبوست در افراد میشود.

همچنین ببینید:

افراد دیابتی که زخم پا دارند حتما توجه کنند!

 افرادی که رژیم کاهش وزن میگیرند و مبتلا به کم کاری تیروئید هستند و یا دیابت دارند  قاعدتاً مستعد هستند که به یبوست بیشتری دچار شوند و به همین خاطر اگر فردی دیابت و یا کم کاری تیروئید دارد ، حتما نسبت به دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی باید دقت کند و این افزایش فیبر حتماً باید توأم با دریافت آب زیاد باشد. چون گاهی اوقات فرد عادت به خوردن سبزیجات یا فیبر زیاد نداشته است و بعد از اینکه رژیم می‌گیرند این موارد را افزایش می دهد ولی همراه با آن مصرف آب افزایش پیدا نمی‌کند.

 پس این نکته را به خاطر داشته باشید، همیشه مصرف آب و فیبر ،باید همراه با هم افزایش پیدا بکند.

 برای فلور میکروبی دستگاه گوارش حتما مصرف پروبیوتیک ها مثل دوغ کفیر ، لبنیات پروبیوتیک دار و همچنین منابع پربایوتیک مثل موز،جو دوسر، سیر ، پیازچه را در رژیم غذایی بگنجانید. برای اینکه دستگاه گوارش فرد همراه با حبوباتی که استفاده میکند ، فلور میکروبیش حفظ شود. اما اگر از مکمل‌هایی مثل مکمل آهن و کلسیم همراه با رژیم استفاده میکنید ممکن است  مصرف این مکمل ها باعث دچار یبوست شود .

همچنین ببینید:

افراد دیابتی چه واکسن هایی رو باید بزنند؟

گاهی اوقات متأسفانه داروهایی که برای کاهش وزن به غلط استفاده میشود ، فلور میکروبی را آسیب می‌زند و اگرچه ظاهراً فرد یک کاهش وزن ناگهانی داشته باشد اما این کاهش وزن به جهت به هم خوردن فلور میکروبی برای فرد عوارض گوارشی زیادی دارد.ضمن اینکه فرد وقتی دچار گرسنگی سلولی میشود سلولهای دستگاه گوارش هم عملکرد خوب خود را ندارند.

شرایط روحی فرد ، زمان خواب و بیداری، نظم دریافت غذایی از عوامل فراتغذیه ای هستند که روی پیشگیری از یبوست در زمان رژیم بسیار نقش مهمی دارند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x