فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1305

واکسن آنفولانزا با واکسن کرونا تداخل داره؟

بنا بر اطلاعیه کمیته بهداشت گروه های پر خطر حتماً باید واکسن آنفولانزا را دریافت کنند و هیچ محدودیتی برای تزریق واکسن آنفولانزا بعد از تزریق واکسن کرونا وجود نداره٬ فقط بهتره که فاصله زمانی بین تزریق دو واکسن حداقل دو هفته باشه ...

 با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه واکسن آنفولانزا با واکسن کرونا تداخل داره؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

واکسن آنفولانزا چیست؟ در زمان کرونا نیاز هست واکسن آنفولانزا تزریق شود؟ واکسن آنفولانزا و کرونا با یکدیگر تداخل دارد یا اثر هم را همپوشانی میکند؟

 مطالعاتی که اخیراً در دنیا انجام شده است و سال گذشته نتایج آن مشخص شد،  نشان داد کسانی که واکسن آنفلوآنزا زده بودند ، هم شدت بیماری کرونای آنها به طور چشمگیری کمتر بوده است، وهم  مرگ و میر در این افراد کمتر بوده است. 

واکسن آنفولانزا با واکسن کرونا تداخل داره؟

 

به خصوص امسال کمیته کشوری کرونا، هم در ایران و هم کمیته هایی که در دنیا است به شدت تاکید می کنند بیماران دیابتی واکسن آنفلوانزا را حتماً دریافت کنند.

 فاصله واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا باید حداقل دو هفته باشد، بعضی موارد فاصله دو واکسن را یک هفته تعیین کرده اند.

همچنین ببینید:

برای درمان تب و لرز چه کنیم ؟

یعنی اگر فرد واکسن کرونا را تزریق کرد دو هفته بعد از نوبت دوم پیشنهاد میشود واکسن آنفولانزا تزریق شود. آنفولانزا یک ویروس است، کویید۱۹ هم یک ویروس است، قطعاً وقتی سیستم ایمنی بر علیه ویروس قوی میشود ، همپوشانی هم دارد ، یعنی هم زدن واکسن آنفولانزا برای جلوگیری کویید و هم زدن واکسن کرونا برای جلوگیری از شدت بیماری آنفولانزا بهتر است، انجام شود. 

مرگ و میری که بعضی از انواع آنفولانزا دارند، حتی از کرونا هم بیشتر است و فکر نکنیم امسال فقط باید مراقب کرونا باشیم ،باید مراقب آنفولانزا هم باشیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x