فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1219

متابولیسم (سوخت و ساز بدن ) چیست ؟

کلمه متابولیسم برای توصیف میزان کالری که بدن میسوزونه تا اون رو به انرژی تبدیل کنه و از اون انرژی برای انجام کارهای ضروری و غیر ضرورری بدن استفاده کنه به کار برده میشه ...

متابولیسم اصطلاحی است که برای توصیف همه واکنش های شیمیایی که در حفظ وضعیت زنده سلول ها و ارگانیسم بدن نقش دارند ، به کار می رود. متابولیسم را می توان به راحتی به دو دسته تقسیم کرد:

کاتابولیسم : تجزیه مولکولها برای به دست آوردن انرژی

آنابولیسم : سنتز تمام ترکیبات مورد نیاز سلول ها

متابولیسم(سوخت و ساز بدن )چیست ؟

 

متابولیسم ارتباط تنگاتنگی با تغذیه و در دسترس بودن مواد مغذی دارد. انرژی های زیستی اصطلاحی است که مسیرهای بیوشیمیایی یا متابولیکی را که در نهایت در نتیجه ی آنها سلول انرژی دریافت می کند را توصیف می کند. رسیدن به انرژی یکی از اجزای حیاتی متابولیسم است.

همچنین ببینید:

بهترین نوشیدنی برای لاغری شکم و پهلو!

تغذیه ، متابولیسم و ​​انرژی

تغذیه کلید متابولیسم است. مسیرهای متابولیسم به مواد مغذی بستگی دارد که برای تولید انرژی تجزیه می شوند. این انرژی به نوبه خود برای سنتز مولکولهایی مانند پروتئینهای جدید و اسیدهای نوکلئیک( DNA و  RNA) مورد نیاز بدن است.

مواد مغذی ضروری انرژی (کالری) و مواد شیمیایی لازمی را تأمین می کنند که بدن نمی تواند آنها را به خودی خود سنتز کند. غذا انواع مختلفی از مواد را که برای ساخت ، نگهداری و ترمیم بافت های بدن و عملکرد موثر بدن ضروری است ، فراهم می کند.

رژیم غذایی به مواد مغذی ضروری مانند کربن ، هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، فسفر ، گوگرد و حدود ۲۰ عنصر معدنی دیگر نیاز دارد. عناصر اصلی شامل کربوهیدرات ها ، لیپیدها (چربی ها) و پروتئین ها می شود. علاوه بر این ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آب نیز لازم هستند.

 

کربوهیدراتها در متابولیسم:

مواد غذایی کربوهیدرات ها را برای ما به سه شکل نشاسته ، شکر و سلولز (فیبر) تامین می کنند. نشاسته ها و قندها منابع اصلی و ضروری انرژی را برای انسان ها تشکیل می دهند. فیبرها نیز نقش عمده ای در رژیم غذایی دارند.

بافتهای بدن برای همه فعالیتهایشان به گلوکز وابسته اند. با هضم و یا متابولیسم کربوهیدرات ها و قندها گلوکز تولید می شود.

اکثر مردم حدود نیمی از رژیم غذایی خود را به شکل کربوهیدرات دریافت می کنند. این کربوهیدرات ها از غذاهایی مانند برنج ، گندم ، نان ، سیب زمینی و ماکارونی فراهم می شود.

 

پروتئین ها در متابولیسم:

پروتئین ها سازنده اصلی بافت ها در بدن هستند. آنها بخشی از هر سلول بدن می باشند. پروتئین ها به ساختار سلولی ، عملکرد سلول ها ، تشکیل هموگلوبین برای حمل اکسیژن ، ساختن آنزیم ها برای انجام واکنش های حیاتی و تعداد بیشماری از دیگر عملکردهای بدن کمک می کنند. پروتئین ها همچنین در تأمین نیتروژن برای مواد ژنتیکی DNA و RNA و تولید انرژی نیز حیاتی هستند.

پروتئین ها برای تغذیه ضروری هستند زیرا حاوی اسیدهای آمینه هستند. در بین ۲۰ (یا بیشتر) اسید آمینه، بدن انسان قادر به سنتز ۸ عدد از آنها نیست و این هشت عدد، اسیدهای آمینه ضروری نامیده می شوند.

 

اسیدهای آمینه ضروری عبارتند از:

لیزین

تریپتوفان

متیونین

لوسین

ایزولوسین

فنیل آلانین

والین

ترئونین

غذاهای دارای سطح خوبی از کیفیت پروتئین عبارتند از تخم مرغ ، شیر ، سویا ، گوشت ، سبزیجات و غلات.

همچنین ببینید:

طرز تهیه استیک با سس قارچ

چربی در متابولیسم:

چربی ها منابع متمرکز انرژی هستند. آنها بر اساس وزنشان دو برابر کربوهیدرات یا پروتئین ها انرژی تولید می کنند.

عملکرد چربی ها عبارتند از:

کمک به تشکیل ساختار سلولی 

تشکیل یک لایه ی محافظ و عایق در اطراف اندامهای حیاتی 

کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی 

تأمین ذخیره انرژی

اسیدهای چرب ضروری شامل اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسیدهای لینولئیک ، لینولنیک و آراشیدونیک می شود. اینها باید از طریق رژیم غذایی تامین شوند. چربی های اشباع شده به همراه کلسترول در گرفتگی عروق و ایجاد بیماری های قلبی نقش دارند.

 

مواد معدنی و ویتامین ها در متابولیسم:

مواد معدنی موجود در غذاها به طور مستقیم به برطرف کردن نیازهای بدن برای تامین انرژی کمک نمی کنند ، اما به عنوان عوامل تنظیم کننده بدن ، مهم هستند و در مسیرهای متابولیک بدن نقش دارند. بیش از ۵۰ عنصر در بدن انسان یافت می شود. حدود ۲۵ عنصر ، ضروری تشخیص داده شده است، به این معنی که کمبود آنها، علائم خاصی را ایجاد می کند.

مواد معدنی مهم عبارتند از:

کلسیم

فسفر

آهن

سدیم

پتاسیم

یونهای کلراید

مس

کبالت

منگنز

روی

منیزیم

فلورین

ید

ویتامین ها ترکیبات آلی ضروری هستند که بدن انسان نمی تواند به تنهایی آنها را سنتز کند و بنابراین باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند. ویتامین هایی که در متابولیسم بسیار مهم هستند عبارتند از:

ویتامین A

ریبوفلاوین (B2)

نیاسین یا نیکوتینیک اسید

اسید پانتوتنیک

مسیرهای متابولیک

واکنشهای شیمیایی متابولیسم در مسیرهای متابولیکی سازماندهی می شوند. این مسیرها باعث می شوند تا مواد شیمیایی اساسی دریافت شده از طریق مصرف غذاها، طی یک سری مراحل، توسط توالی آنزیم ها به مواد شیمیایی دیگری تبدیل شوند.

آنزیم ها برای انجام متابولیسم بسیار مهم هستند زیرا به ارگانیسم ها اجازه می دهند تا بتوانند واکنش های مطلوبی را که نیاز به انرژی دارند، به خوبی پیش ببرند. این واکنشها همچنین با واکنشهای آزاد کننده انرژی همراه است. از آنجا که آنزیم ها به عنوان کاتالیزور عمل می کنند، به این واکنش ها اجازه می دهند تا بتوانند سریع و کارآمد پیش روند. آنزیم ها همچنین اجازه تنظیم مسیرهای متابولیک را در پاسخ به تغییرات محیط سلول یا سیگنال های دریافتی از سایر سلول ها می دهند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

news-medical.net

دیدگاه تان را بنویسید

 

x