فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1208

فواید و عوارض رژیم سوپ کلم برای لاغری سریع

رژیم سوپ کلم رژیم یک هفته ای است که در آن فقط مصرف سوپ کلم مجاز است وکالری مصرفی در یک روز زیر 1000کالری است ...

رژیم سوپ کلم یک رژیم کوتاه مدت جهت کاهش وزن است.

این رژیم ادعا می کند که می تواند به شما در کاهش 5 کیلوگرم وزن در یک هفته کمک کند، اما بسیاری از متخصصان  بر این معتقدند که رژیم سوپ کلم نوعی رژیم غذایی ناسالم و ناپایدار است.

فواید و عوارض رژیم سوپ کلم برای لاغری سریع

در رژیم سوپ کلم شما چیزی جز آن مصرف نمی کنید. همچنین می توانید هر روز 1 تا 2 وعده شیر بدون چربی، میوه یا سبزیجات مصرف کنید.

رژیم غذایی سوپ کلم همچنین با نام های دیگری مانند رژیم قلبی بیمارستان یا رژیم مایو کلینیک شناخته می شود، ظاهراً به این دلیل که در بیمارستان برای کاهش وزن سریع قبل از عمل جراحی برای بیماران قلبی داده می شد.

همچنین ببینید:

چای اولانگ چیست؟ فواید و عوارض آن

اما بیمارستان ها این ادعاها را رد کرده اند. هیچ کس دقیقاً نمی داند که این رژیم غذایی از کجا گرفته شده است. اگرچه برای اولین بار در دهه 1980 محبوبیت پیدا کرد و از آن زمان به بعد پابرجا ماند.

 

طرز تهیه سوپ کلم:

ترکیبات سوپ ممکن است متفاوت باشد.

مواد مورد لازم:

 2 عدد پیاز بزرگ

 2 عدد فلفل سبز

 2 عدد گوجه فرنگی

 1 دسته کرفس

 1 عدد کلم

 3 عدد هویج

 1 بسته قارچ

مقداری آب گوشت یا آب سبزیجات

 6-8 فنجان آب

ابتدا همه سبزیجات را مکعبی خرد کنید.

در یک قابلمه بزرگ پیاز را در مقدار کمی روغن تفت دهید.

سپس سبزیجات را اضافه کرده و با آب گوشت یا آب سبزیجات مخلوط کنید، سپس چند فنجان آب بریزید.

اجازه دهید به جوش بیاید، سپس حرارت را کم کرده واجازه دهید تا سبزیجات پخته شوند، حدود 30-45 دقیقه زمان می برد.

می توانید نمک، فلفل، سس تند یا هر ادویه دیگر به سوپ بزنید. همچنین می توانید سبزیجات غیر نشاسته ای دیگر مانند اسفناج یا لوبیا سبز اضافه کنید.

هر روز باید سوپ کلم مصرف کنید.

 

قوانین رژیم لاغری سوپ کلم

شما مجاز به خوردن 1 تا 2 غذای کم کالری دیگرعلاوه بر سوپ هستید.  با این حال بهتر است از جایگزین دیگر استفاده نکنید و تنها آب یا هر نوشیدنی بدون کالری مصرف نمایید. مانند چای بدون هیچ گونه شیرین کننده ای.

توصیه می شود از مولتی ویتامین استفاده کنید.

روز اول: سوپ کلم و میوه به صورت نامحدود، اما موز وجود ندارد.

روز دوم: فقط سوپ و سبزیجات. از مصرف نخود فرنگی، ذرت و لوبیا اجتناب کنید.

روز سوم: علاوه بر سوپ از میوه و سبزیجات مصرف کنید البته بدون سیب زمینی و موز.

روز چهارم: مصرف موز به صورت نامحدود، شیر بدون چربی و سوپ کلم.

روز پنجم: مصرف 10-20 اونس (280-567 گرم) گوشت مجاز است، که می توانید آن را جایگزین مرغ یا ماهی کنید. همچنین می توانید شش عدد گوجه فرنگی مصرف نمایید. حتما شش تا هشت لیوان آب بخورید.

روز ششم: سوپ، گوشت و سبزیجات. برای گوشت می توانید از ماهی مصرف کنید. سبزیجات را بدون سیب زمینی در این روز مصرف نمایید.

روز هفتم: می توانید سبزیجات، برنج قهوه ای و آب میوه به صورت نامحدود مصرف کنید. هیچ گونه شیرین کننده مانند شکر مجاز نیست.

نباید رژیم را بیش از هفت روز در یک زمان ادامه دهید. می توانید این رژیم تا دو هفته بعد از این دوره تکرار کنید.

 

آیا رژیم سوپ کلم برای کاهش وزن مفید است؟

رژیم سوپ کلم هرگز مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان اثربخشی آن را به طور واقعی تأیید کرد.

با این حال از آنجا که رژیم سوپ کلم بسیار کم کالری است احتمالاً باعث کاهش وزن می شود.

در حالی که مجاز به خوردن مقادیر نامحدود سوپ و برخی غذاهای دیگر در طول این رژیم هستید، انتخاب ها به قدری محدود و کالری کمی وجود دارد که خوردن آن برای حفظ وزن بدن بسیار مشکل خواهد بود.

اگرچه رژیم سوپ کلم احتمالاً به شما در کاهش وزن کمک می کند اما به احتمال زیاد وزن افراد بعد از قطع این رژیم دوباره به وزن اولیه بر می گردد.

هنگامی که میزان کالری دریافتی خود را بسیار محدود می کنید یا وزن زیادی از دست می دهید، بدن شما با کاهش میزان متابولیسم و ​​کاهش میزان کالری که در روز می سوزانید واکنش نشان می دهد.

این کاهش متابولیسم یکی از علل شایع کاهش وزن در رژیم های طولانی مدت است. متابولیسم شما ممکن است در سه روز اول شروع به کاهش نکند. رژیم های بسیار کم کالری نیز دارای مزایایی هستند.

مطالعات نشان می دهد که وقتی افراد چاق از رژیم های غذایی کم کالری به مدت 4 تا 12 هفته زیر نظر پزشک پیروی می کنند، می توانند پیشرفت های قابل توجهی در کاهش وزن و سلامت متابولیک بدن خود تجربه کنند.

برخی از مطالعات نشان می دهند که حتی رژیم های کوتاه مدت و بسیار کم کالری می توانند مقاومت انسولین را به طور موقت کاهش دهند، اگرچه برای ایجاد تغییرات بزرگ در چربی بدن بسیار کوتاه هستند.

یکی دیگر از نکات مثبت رژیم سوپ کلم این است که مجبور نیستید گرسنه بمانید، زیرا ممکن است هر روز به مقدار دلخواه غذاهای مجاز مصرف کنید.

رژیم غذایی همچنین شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است که کالری کم و فیبر بالایی دارند.

همچنین ببینید:

روش های کاهش اشتها

عوارض احتمالی سوپ کلم:

اگرچه رژیم سوپ کلم ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند، اما عوارض آن ممکن است از مزایای آن بیشتر باشد.

یکی از مشکلات اصلی رژیم سوپ کلم این است که می توان آن را فقط به مدت یک هفته دنبال کرد، این مدت زمان برای کاهش وزن استاندارد و قابل قبول نیست.

بدن شما در هفته  فقط می تواند به میزان مشخص چربی بسوزاند. در هفته اول رژیم کم کالری، حدود 34 درصد از وزن از دست رفته در واقع از چربی است.

دو سوم دیگر به دلیل از دست دادن آب و توده عضلانی می باشد.

وزن آب از ذخایر گلیکوژن شما، که منابع سریع انرژی بدن شما هستند ناشی می شود. به طور معمول  گلیکوژن به مولکول های آب در بدن شما متصل می شود.

هنگامی که کالری کافی دریافت نمی کنید بدن شما گلیکوژن ذخیره شده را به عنوان انرژی مصرف می کند و همچنین آب اضافی را نیز از دست می دهد.

به محض بازگشت به رژیم غذایی محدود کننده، بدن شما آن ذخایر اضطراری را بازسازی می کند و دوباره وزن بدن خود را افزایش می دهد، حتی اگر رژیم غذایی سالم را ادامه دهید.

 

یکی دیگر از مشکلات بزرگ رژیم سوپ کلم کمبود مواد مغذی آن است

رژیم غذایی سوپ کلم دارای انتخاب های غذایی کمی است به طوری که کمبود بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی دارد و در اکثر روزها منبع واقعی پروتئین را ارائه نمی دهد.

بدون داشتن پروتئین زیاد برای جلوگیری از از دست دادن ماهیچه ها در طول رژیم با مشکل روبرو خواهید شد.

 

ایمنی و عوارض جانبی

رژیم سوپ کلم به دلیل محدودیت و عدم تعادل تغذیه ای بیش از یک هفته در یک زمان توصیه نمی شود.

کالری بسیار کم

اگرچه رژیم سوپ کلم رژیم غذایی گرسنگی نیست، کالری غذاها آنقدر کم است که رسیدن به 1000 کالری در روز دشوار است.

این کمتر از حداقل کالری مورد نیاز برای حفظ وزن ثابت است. این حداقل به طور معمول برای زنان 1200 کالری و برای مردان 1500 کالری است.

رژیم های بسیار کم کالری زیر 800 کالری در روز فقط برای افراد چاق و تحت نظارت دقیق پزشک توصیه می شود.

ممکن است مواد مغذی کافی ارائه ندهد

رژیم های کم کالری که تحت نظر پزشک استفاده می شوند معمولاً از نظر تغذیه مناسب طراحی شده اند.

با این حال انتخاب غذای رژیم سوپ کلم بسیار محدود و نامتعادل است.  رژیم غذایی تقریبا هیچ پروتئینی ندارد و همچنین کربوهیدرات، چربی و کالری بسیار کمی دارد. علاوه بر این کمبود بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی در آن وجود دارد.

اگر فقط یک هفته رژیم را رعایت کنید به ویژه اگر تصمیم به مصرف مولتی ویتامین دارید، کمبود ویتامین و مواد معدنی خطر جدی ندارد. اما این کمبود کالری و پروتئین رژیم را جبران نمی کند.

در نتیجه بسیاری از افرادی که از رژیم سوپ کلم استفاده می کنند در هنگام رژیم دچار سرگیجه و ضعف می شوند.

ممکن است باعث ایجاد نفخ شود

از آنجا که این رژیم غذایی دارای فیبر بسیار بالایی است، بسیاری از مردم از نفخ آن شکایت دارند. این اثرات ممکن است برای متوقف کردن رژیم غذایی به اندازه کافی آزار دهنده باشد.

ممکن است باعث مشکلات کیسه صفرا شود

چند گزارش در مورد سنگ کیسه صفرا و انسداد کیسه صفرا در افرادی که از رژیم سوپ کلم در طولانی مدت استفاده می کردند گزارش شده است.

هنگامی که غذاهای پرچرب می خورید، کیسه صفرا آب گوارشی را آزاد می کند تا به تجزیه آنها کمک کند.

با این حال  اگر به چربی بخورید، کیسه صفرا ممکن است برای مدت طولانی تری خالی نشود و احتمال تشکیل سنگ بیشتر می شود.

سنگ کیسه صفرا ممکن است در بین افرادی که از رژیم غذایی بسیار کم کالری یا رژیم کم چربی مانند رژیم سوپ کلم استفاده می کنند بیشتر رایج باشد.

ممکن است سطح قند خون شما را تغییر دهد

اگر مبتلا به دیابت و علاقمند به رژیم سوپ کلم هستید مراقب باشید. کربوهیدرات و محتوای کم کالری ممکن است باعث تغییرات زیادی در سطح قند خون شما شود.

با این اوصاف رژیم غذایی به احتمال زیاد برای اکثر افراد سالم عوارض جانبی خطرناکی نخواهد داشت به شرطی که طبق برنامه مورد نظر فقط به مدت یک هفته استفاده شود.

 

نتیجه کلی

رژیم سوپ کلم مانند دیگر رژیم های بسیار کم کالری، اگر به مدت یک هفته به آن پایبند باشید، احتمالاً باعث کاهش وزن می شود.

با این حال از آنجا که این رژیم فقط یک رژیم کوتاه مدت است، به احتمال زیاد بعد از اتمام این رژیم دوباره به وزن قبلی بر می گردید.

علاوه بر این خوردن فقط سوپ کلم غیر عاقلانه و از نظر تغذیه نامتعادل است. بسیاری از مردم رژیم را جذاب نمی دانند و به سختی می توانند به آن پایبند باشند.

در حالی که این رژیم ممکن است به شما در کاهش سریع وزن اضافی کمک کند اما اگر می خواهید به کاهش وزن طولانی مدت و سلامتی بهتر دست پیدا کنید گزینه های دیگری را انتخاب کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x