فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1199

کپسول هیدروکسی کات چیست؟ فواید و عوارض آن

هیدورکسی کات نوعی مکمل غذایی برای لاغری وکاهش وزن است که مصرف آن برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود ....

هیدروکسی کات نامی برای فقط یک دارو نیست ، بلکه نام یک خانواده از مکمل های غذایی است که بدون نسخه به عنوان داروهای کاهش وزن فروخته می شوند.

عنصر اصلی در اکثر محصولات هیدروکسی کات عصاره قهوه روبوستا است.

کپسول هیدروکسی کات چیست؟ فواید و عوارض آن

آیا هیدروکسی کات تاثیری در لاغری دارد؟

وب سایت هیدروکسی کات به دو مطالعه کوچک اشاره می کند. یکی می گوید که وقتی افرادی که از آن به مدت ۶۰ روز استفاده کردند ، به طور متوسط ​​۱۰.۹۵ پوند (4.96 کیلوگرم) وزن کم کردند ؛ اما گروهی که دارونما دریافت کرده بودند حدود ۵.۴۰ پوند (2.4 کیلوگرم) وزن کم کردند. هر دو گروه رژیم کم کالری داشتند. مطالعه کوچک ۸ هفته ای نیز نشان داده است که افرادی که از هیدروکسی کات استفاده می کردند ۳.۷ پوند (1.6 کیلوگرم) وزن کم کردند ؛ در حالی که این عدد برای افراد گروه دارونما ۱.۲۵ پوند (نیم کیلو) بوده است.

همچنین ببینید:

خواص سرکه بالزامیک برای سلامتی و لاغری سریع

آیا هیدروکسی کات بی خطر است؟

سازنده  این مکمل ها می گوید که مواد اولیه را از طریق روش های گسترده ای مورد بررسی قرار می دهد و کیفیت آنها را تضمین می کند .

در سال ۲۰۰۹، پس از دریافت گزارش FDA از مشکلات کبدی ، تشنج و بیماری آسیب رسان به عضلات به نام رابدومیولیز ، هیدروکسی کات محصولات خود را که حاوی مواد مورد بحث بودند از بازار جمع آوری کرد و سپس محصولات جدیدی که دیگر حاوی آن مواد نبودند را تولید و عرضه کرد.

برخلاف تولیدکنندگان دارو ، سازندگان مکمل ها مجبور نیستند قبل از فروش محصولات خود ثابت کنند که محصولاتشان ایمن یا موثر هستند.

هشدارهای روی برچسب های مکمل های هیدروکسی کات می گویند که این محصولات نباید توسط افراد زیر ۱۸ سال استفاده شود و افراد باید در صورت بروز هرگونه علائم غیر معمول به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

برچسب ها همچنین به کاربران توصیه می کنند که اگر شخص مصرف کننده و یا یکی از اعضای خانواده اش به حال تحت درمان یا تشخیص بیماری های مختلف قرار گرفته اند، قبل از استفاده از این مکمل با پزشک مشورت کنند.

 

خطرات

هیدروکسی کات برخی از ترکیباتی را که در فرمولاسیون اولیه آن باعث نگرانی شده بود ، کاهش داده یا حذف کرده است ، که مهمترین آنها افدرا است. با این حال ، از سال ۲۰۰۹  تعدادی از موارد نارسایی کبد ، در میان سایر مشکلات ، گزارش شده است که محققان آن را با هیدروکسی کات مرتبط دانسته اند.

 

کولیت ایسکمیک

گزارش موردی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که یک مورد کولیت ایسکمیک توسط هیدروکسی کات ایجاد شده است. این این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به روده بزرگ کاهش می یابد زیرا عروق شما تنگ یا مسدود شده اند. محققان حدس زدند که سطح بالای کافئین یا شاید یکی از گیاهان موجود در هیدروکسی کات می تواند باعث ایجاد این مشکل شود.

 

اور دوز کافئین

محصولات هیدروکسی کات بر اساس میزان کافئین موجود در آنها متفاوت هستند. بعضی ها اصلا کافئین ندارند. اما بعضی از آنها به اندازه سه فنجان قهوه یعنی در حدود ۴۰۰ میلی گرم کافئین دارند. اکثر مردم نباید بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند. مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث تنگی نفس و عصبی شدن یا حتی نامنظم شدن ضربان قلب شود.

همچنین ببینید:

رژیم آمریکایی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

رابدومیولوز

در مطالعه موردی در سال ۲۰۱۳، کافئین موجود در هیدروکسی کات به عنوان علت احتمالی رابدومیولیز سه سرباز آمریکایی ذکر شد. پارگی ماهیچه های اسکلتی که مایعی را به سیستم گردش خون آزاد می کند ، باعث ایجاد رابدومیولیز می شود که می تواند منجر به بروز مشکلات متابولیک ، خون و کبد شود.

 

سایر مشکلات

هیدروکسی کات به عنوان یکی از عوامل ایجاد کننده کولیت اولسروز شناخته شده است. و محققان روانپزشکی در استرالیا و نیوزلند ، هیدروکسی کات را به عنوان احتمال شروع کننده دوره های شیدایی مورد مطالعه قرار داده اند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x