فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1283

چگونه با آب لاغر شویم ؟

آب نقش زیادی در سم زدایی و از بین بردن مواد زائد داره و سیستم بدن رو پاکسازی میکنه.آب با میزان سوخت و ساز بدن ارتباط مستقیم داره و این یکی از فواید نوشیدن آب هست.بنابراین وقتی به اندازه کافی آب به بدن برسه٬بدن میتونه متابولیسم خودش رو افزایش بده...

برای مدتی طولانی تصور می شد که نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند.در حقیقت ، ۳۰ الی ۵۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی که سعی می کنند وزن خود را کاهش دهند ، مصرف آب خود را افزایش می دهند .بسیاری از مطالعات نشان می دهد که نوشیدن آب بیشتر ممکن است برای کاهش وزن و حفظ این کاهش مفید باشد .

چگونه با آب لاغر شویم ؟

 

نوشیدن آب می تواند باعث سوزاندن کالری بیشتر شود:

نوشیدن آب میزان کالری که توسط بدن سوزانده می شود را افزایش می دهد . و در واقع باعث سوزاندن کالری حتی در حالت استراحت می شود .

در بزرگسالان ، مصرف انرژی در حالت استراحت در عرض ‍۱۰ دقیقه پس از نوشیدن آب به میزان ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. و این اوج گرفتن در مصرف انرژی برای مدت حداقل ۶۰ دقیقه طول می کشد .

همچنین ببینید:

رژیم فیبر چیست ؟

مطالعه ای که بر روی کودکان دارای اضافه وزن و چاق انجام شد، نشان داد که پس از نوشیدن آب خنک ، مصرف انرژی در بدن این کودکان ، در حالت استراحت  تا ۲۵ افزایش یافته بود .

مطالعه ای بر روی زنان دارای اضافه وزن ، اثرات افزایش مصرف آب به بیش از ۱ لیتر (۳۴ اونس) در روز را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که در طول یک دوره ۱۲ ماهه ، این امر منجر به کاهش ۲  کیلوگرمی  (۴.۴ پوند) وزن در این زنان شده بود .

از آنجا که این زنان هیچ تغییری در شیوه زندگی خود جز افزایش نوشیدن آب ایجاد نکرده بودند ، این نتایج بسیار چشمگیر بود.

علاوه بر این ، هر دوی این مطالعات نشان می دهد که نوشیدن ۰.۵لیتر (۲۳ اونس) آب منجر به سوزاندن ۲۳ کالری اضافی می شود. به طور سالانه ، این مقدار تقریباً ۱۷۰۰۰کالری یا بیش از ۲ کیلوگرم (۴.۴ پوند) چربی است.

چندین مطالعه دیگر نیز افراد دارای اضافه وزن را که روزانه و به مدت چند هفته ۱ الی ۱.۵  لیتر (۳۴ تا ۵۰ اونس) آب می نوشیدند را تحت نظر گرفت. محققان کاهش چشمگیری در وزن ، شاخص توده بدن (BMI) ، سایز دور کمر و چربی بدن این افراد  مشاهده کردند.

وقتی آبی که نوشیده می شود سرد باشد ، این نتایج ممکن است چشمگیرتر باشند. وقتی آب سرد می نوشید، بدن شما از کالری بیشتری برای گرم کردن آب و رساندن دمای آن به دمای بدن تان استفاده می کند.

 

نوشیدن آب قبل از غذا باعث کاهش اشتها می شود:

برخی افراد ادعا می کنند که نوشیدن آب قبل از غذا اشتها را کاهش می دهد.

به نظر می رسد که در حقیقت این موضوع امری حقیقی است ، اما تقریباً منحصراً در افراد میانسال و مسن این اتفاق می افتد .

مطالعات روی افراد مسن نشان داده است که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی می تواند کاهش وزن را در مدت ۱۲ هفته تا ۲ کیلوگرم (۴.۴ پوند) افزایش دهد .

در یک مطالعه ، شرکت کنندگان میانسال دارای اضافه وزن و چاق که قبل از مصرف هر وعده غذای شان آب می نوشیدند ، در مقایسه با گروهی که آب بیشتری نمی نوشیدند قرار گرفتند و در نهایت مشخص شد که گروهی که آب بیشتری می نوشیدند ، ۴۴ درصد بیشتر از گروه دیگر ، کاهش وزن داشتند .

مطالعه ی دیگری نیز نشان داده است که نوشیدن آب قبل از صبحانه میزان کالری دریافتی در طول این وعده غذایی را تا ۱۳ درصد کاهش می دهد.

اما مطالعات روی افراد جوانتر همان کاهش چشمگیر در دریافت کالری را نشان نداده است.

نوشیدن آب بیشتر با کاهش دریافت کالری و کاهش خطر افزایش وزن مرتبط است.از آنجا که آب به طور طبیعی فاقد کالری است، به طور کلی مصرف آن با کاهش میزان کالری دریافتی ارتباط دارد.این امر عمدتاً به این دلیل است که شما به جای نوشیدنی های دیگر ، که اغلب کالری و قند بالایی دارند ، آب می نوشید .

مطالعات مشاهده ای نشان داده است افرادی که بیشتر آب می نوشند ، به نسبت سایر افراد به طور متوسط ​​تا حدود ۲۰۰ کالری کمتر دریافت می کنند .

نوشیدن آب همچنین ممکن است از افزایش وزن در طولانی مدت نیز جلوگیری کند. به طور کلی ، هر فرد ، هر ۴ سال به طور متوسط ​​۱.۴۵  کیلوگرم (۳.۲ پوند) به وزنش اضافه می شود .

 

این مقدار ممکن است با انجام موارد زیر کاهش یابد:

افزودن ۱ فنجان آب: افزایش مصرف روزانه آب به میزان ۱ فنجان ممکن است این افزایش وزن را تا ۰.۱۳ کیلوگرم (۰.۲۳ پوند) کاهش دهد.

جایگزینی کردن آب به جای سایر نوشیدنی ها : جایگزین کردن یک فنجان آب به جای یک وعده نوشیدنی شیرین شده با افزایش وزن ۴ ساله را ۰.۵ کیلوگرم (۱.۱ پوند) کاهش دهد.

تشویق کودکان به نوشیدن آب بسیار مهم است ، زیرا ایجاد این عادت در آنها ، می تواند از اضافه وزن یا چاقی شان جلوگیری کند .

همچنین ببینید:

برای تقویت بدن ضعیف چی بخوریم؟

چقدر آب باید بنوشید؟

بسیاری از مقامات بهداشتی نوشیدن هشت لیوان ۸ اونس آب (حدود ۲ لیتر) در روز را توصیه می کنند.

اما این عدد کاملاً تصادفی است. همانطور که در مورد بسیاری از موارد ، میزان نیاز به آب کاملاً به فرد بستگی دارد.

به عنوان مثال ، افرادی که زیاد عرق می کنند یا به طور منظم ورزش می کنند ممکن است نسبت به افرادی که زیاد فعال نیستند به آب بیشتری احتیاج داشته باشند.

افراد مسن و مادران شیرده نیز باید میزان مصرف آب خود را با دقت بیشتری کنترل کنند .

به خاطر داشته باشید که از بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها مانند قهوه ، چای ، گوشت ، ماهی ، شیر و به ویژه میوه ها و سبزیجات نیز آب دریافت می کنید.

به عنوان یک قاعده کلی خوب ، همیشه باید در زمان تشنگی آب بنوشید و آنقدر بنوشید که تشنگی خود را برطرف کند.

اگر متوجه شدید که سردرد دارید ، حال بدی دارید ، دائماً گرسنه هستید یا در تمرکز مشکل دارید ، ممکن است از کم آبی خفیف رنج ببرید. نوشیدن آب بیشتر ممکن است در رفع این مشکلات به شما کمک کند .

بر اساس مطالعات انجام شده ، نوشیدن ۱ الی ۲ لیتر آب در روز باید برای کاهش وزن کافی باشد.

با این حال ، این ها فقط یک راهنمایی کلی هستند. برخی از افراد ممکن است به میزان کمتری آب  نیاز داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند.

همچنین ، نوشیدن آب به مقدار خیلی زیاد نیز توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است باعث مسمومیت با آب شود. این موضوع در موارد شدید حتی باعث مرگ فرد نیز شده است.

 

آب واقعا می تواند برای کاهش وزن مفید باشد:

۱۰۰٪ فاقد کالری است ، به شما کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزانید و حتی ممکن است در صورت مصرف قبل از غذا اشتهای شما را نیز سرکوب کند.

هنگامی که آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین می کنید ، فواید آن بیشتر مشاهده می شود. این یک راه بسیار آسان برای کاهش دریافت قند و کالری است.

با این حال ، به خاطر داشته باشید که اگر نیاز به کاهش وزن قابل توجهی دارید ، مجبورید کارهایی بیشتر و فراتر از نوشیدن آب انجام دهید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x