فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1174

نوشیدنی انرژی زا چیست و چه خطری برای سلامتی دارد؟

در دو دهه گذشته مصرف نوشابه های انرژی زا به طرز چشمگیری در میان جوانان و بزرگسالان افزایش یافته٬این نوشیدنی ها با این ادعا که باعث تقویت انرژی برای بهبود عملکرد جسمی میشوند به بازار عرضه میشوند.نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی کافئین و شکر هستند و معمولا قند زیادی دارند...

همانطور که از نامش پیداست ، نوشیدنی های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که برای افزایش سطح انرژی شما ، ساخته شده اند. این نوشیدنی ها که از ترکیباتی مانند تائورین ، جینسینگ و شکر تهیه شده اند ، سرشار از محرک هایی هستند که به عنوان عواملی برای حمایت و افزایش سطح انرژی و تمرکز ذهنی شناخته می شوند. به این ترتیب ، این نوشیدنی ها در ایالات متحده به عنوان مکمل های غذایی طبقه بندی می شوند.

نوشیدنی انرژی زا چیست و چه خطری برای سلامتی دارد؟

 

اما ستاره درخشان نمایش نوشیدنی های انرژی زا کافئین است ، محرکی که می تواند به افراد احساس داشتن انرژی بیشتری بدهد. این نوشیدنی ها می توانند مقدار زیادی کافئین داشته باشند یعنی چیزی حدود ۵۰ تا ۵۰۵ میلی گرم در هر وعده. برای مقایسه خوب است بدانید که یک فنجان معمولی قهوه تقریباً حاوی ۱۰۰ میلی گرم کافئین ، یک فنجان چای سیاه حاوی ۳۰ میلی گرم و یک قوطی نوشابه معمولی حاوی ۳۴  میلی گرم از این ماده است.

همچنین ببینید:

عوارض نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر و میز!

نوشیدنی های انرژی زا بسیار متنوع هستند . از بدون قند گرفته تا حاوی ویتامین B .  با توجه به اینکه میزان فروش نوشیدنی های انرژی زا در ایالات متحده بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ به میزان ۲۴۰ درصد افزایش یافته است ، به نظر می رسد مصرف این نوشیدنی ها روندی است که به زودی رو به نزول نمی رود.

 

خطرات مواد تشکیل دهنده نوشیدنی انرژی زا:

در حالی که بسیاری از مواد موجود در نوشیدنی های انرژی زا طبیعی هستند و در نتیجه ممکن است مصرف این نوشیدنی ها یک انتخاب سالم به نظر برسد، اما گنجاندن آنها در سبک زندگی تان با خطراتی همراه خواهد بود. در حقیقت ، طی یک دوره پنج ساله ، تعداد مراجعه های مربوط به نوشیدنی های انرژی زا در بخش اورژانس دو برابر شد و از ۱۰۰۶۸ به ۲۰۷۸۳ مورد رسید. و تنها در سال ۲۰۱۱، از هر ۱۰ مورد ۱ مورد به بستری شدن در بیمارستان ختم شد.

نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا می تواند منجر به بار آمدن نتایج ناخوشایندی شود که به راحتی می توانید با انتخاب یک روش جایگزین و سالم تر برای حمایت از سطح انرژیتان، از وقوع آنها جلوگیری کنید؛ مثلا به این فکر کنید که هر شب ۷ الی ۸ ساعت بخوابید یا در طول روز فعالیت های فیزیکی بیشتری انجام دهید. روز اما اگر قصد دارید همچنان به نوشیدن نوشیدنی های انرژی ادامه دهید، در اینجا ۱۱ اثر احتمالی که باید قبل از باز کردن قوطی بعدی از آنها آگاه باشید را برایتان آورده ایم.

 

۱.ممکن است مسمومیت با کافئین را تجربه کنید:

مصرف بیش از حد کافئین می تواند منجر به مسمومیت حاد با کافئین شود ، وضعیتی که باعث می شود افراد با مشکلاتی مانند استفراغ ، تشنج ، افزایش ضربان قلب و موارد دیگر مواجه شوند. در حالی که ممکن است شما این مسمومیت را در اثر مصرف هر منبع دیگری از کافئین نیز تجربه کنید ، اما احتمال وقوع آن در طی مصرف نوشیدنی های انرژی زا (با توجه به اینکه میزان کافئین برخی از انواع این نوشیدنی ها بسیار بیشتر از کافئین موجود در سایر نوشیدنی ها است) خیلی بیشتر خواهد بود .

 

۲.ممکن است دچار ناراحتی قلبی شوید:

نامنظم شدن ضربان قلب یکی از دغدغه های مشترک مصرف کنندگان نوشیدنی های انرژی زای دارای کافئین است. بنابراین اگر در حال انتخاب یک نوشیدنی انرژی زا که دارای مقادیر بیش از حدی از این محرک است هستید ، ممکن است متوجه افزایش غیر طبیعی و نامنظم شدن ضربان قلب تان شوید.

 

۳.ممکن است دچار مشکلات مربوط به خواب شوید:

کسانی که از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنند ممکن است در به خواب رفتن دچار مشکل شوند. و خوب نخوابیدن می تواند فرد را دچار کسالت کند و فرد را به دنبال راه حلی برای کمبود انرژی سوق دهد. و در نتیجه فرد این روند معیوب مصرف نوشیدنی انرژی زا را برای جبران کمبود انرژی ادامه خواهد داد .

 

۴.ممکن است احساس عصبی بودن کنید:

مصرف نوشیدنی های انرژی زا با افزایش احساس عصبی بودن ارتباط دارد. اگر به طور کلی فرد مضطرب تری هستید ، نوشیدن مرتب این نوشیدنی ها ممکن است اصلا برای شما مناسب نباشد.

 

۵.ممکن است به انجام سایر رفتارهای پرخطر نیز ترغیب شوید:

این امر برای افراد عادی شده است که نوشیدنی های انرژی زا را با سایر موادی که آنها هم چندان سالم نیستند، اعم از الکل ، حشیش یا تنباکو ترکیب کنند. بنابراین ، اگر مرتباً از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنید ، به نظر می رسد که احتمال مشارکت شما در سایر رفتارهای ناسالم نیز افزایش می یابد.

همچنین ببینید:

ریز مغذی ها و نقش آنها در سلامت بدن

۶.مردان ممکن است چالش های باروری را تجربه کنند:

هنگامی که یک زوج در تلاش برای بچه دار شدن هستند ، اغلب رژیم غذایی زن با میکروسکوپ کنترل می شود. اما کنترل رژیم غذایی مرد نیز به همان اندازه مهم است. و اگر مرد مقدار زیادی نوشیدنی انرژی زا بنوشد ، ممکن است در عملکردش در باروری دچار مشکل شود و بنابراین آن زوج در باردار شدن دچار مشکل خواهند شد.

 

۷.افزایش فشار خون:

نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا می تواند فشار خون سیستولیک را در مدت کوتاهی پس از نوشیدن افزایش دهد. اگر سعی می کنید فشار خون خود را به شیوه ای سالم کنترل کنید ، باید این نوشیدنی ها را از رژیم غذاییتان حذف کنید .

 

۸.افزایش قند خون:

نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا ممکن است باعث افزایش قند خون شما شود؛  تأثیری که افراد مبتلا به دیابت حتما باید مراقب آن باشند.

 

۹. ممکن است بر سلامت دندان هایتان نیز تأثیر منفی بگذارد:

از آنجایی که نوشیدنی های انرژی زا اغلب دارای قند بالایی هستند و مقادیر pH آنها کمتر از مقدار ۵.۵ که حد مرزی فرسایش دندان است می باشد ، نوشیدن آنها می تواند سلامت دندان های  شما را به خطر بیندازد. و به طور خاص ، احتمال فرسایش دندان و خطر ایجاد حفره در آنها را می تواند افزایش یابد.

 

۱۰.ممکن است خطر چاقی را افزایش دهد.

نوشیدن نوشیدنی های شیرین از اهداف شما برای کنترل وزن تان پشتیبانی نمی کند. و به طور خاص ، نوشیدن منظم نوشیدنی های انرژی زا می تواند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهد.

 

۱۱.می تواند سوزش سر دل را بدتر کند.

محرک هایی مانند کافئین می توانند علائم رفلاکس اسید معده را افزایش دهند. بنابراین اگر از سوزش سر دل رنج می برید و از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنید ، اگر کمی بعد از مصرف آنها احساس سوزش کردید ، تعجب نکنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

eatthis

دیدگاه تان را بنویسید

 

x