فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1138

قرص فولیک اسید و فواید آن!

اسید فولیک یا فولیک اسید یکی از انواع ویتامین B میباشد که برای رشد سلولهای بدن و سوخت و ساز آن ضروریست. این ویتامین بدن را در برابر نقص های مادرزادی٬ پوکی استخوان٬ بیماریهای قلبی و سرطان حفظ میکند ...

وجود به اندازه ی فولیک اسید یا همان فولات برای طیف وسیعی از عملکردهای بدن مهم است.به عنوان مثال این ماده به بدن کمک می کند تا بتواند گلبول های قرمز جدید و سالمی بسازد. گلبول های قرمز خون اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. اگر بدن به اندازه کافی فولیک اسید در اختیار نداشته باشد، ممکن است فرد دچار کم خونی شود که منجر به خستگی ، ضعف و رنگ پریدگی او می شود.بدون اسید فولیک کافی ، فرد دچار نوعی کم خونی به نام کم خونی فقر اسید فولیک می شود.

قرص فولیک اسید و فواید آن!

 

اسید فولیک همچنین برای سنتز و ترمیم DNA و سایر مواد ژنتیکی نیز مهم است و برای تقسیم سلول ها هم ماده ای ضروری است.

دریافت اسید فولیک کافی در دوران بارداری بسیار مهم است. کمبود اسید فولیک در دوران بارداری می تواند منجر به ایجاد اختلالاتی در سیستم عصبی جنین شود.

همچنین ببینید:

علل و راه های درمان سریع آبریزش بینی!!!

به دلیل اهمیت آن برای سلامتی ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از تولیدکنندگان می خواهد فولیک اسید را به نان غنی شده ، ماکارونی ، برنج ، غلات و سایر محصولات تهیه شده از غلات اضافه کنند.لیست زیر برخی از شرایطی را که مکمل فولیک اسید می تواند بر آنها تأثیر بگذارد ، بررسی می کند:

اختلال و نقص لوله عصبی

مصرف مکمل های فولیک اسید قبل و در دوران بارداری از ایجاد اختلال و نقص لوله عصبی در جنین جلوگیری می کند.همچنین ممکن است خطرات زایمان زودرس ، اختلالات قلبی را کاهش نیز دهد.همه ی زنان باردار باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید چه از طریق مکمل ها و چه از طریق مصرف غذاهای غنی شده با فولات دریافت کنند.

افسردگی

افرادی که سطح فولیک اسید پایین تری دارند ممکن است بیشتر دچار افسردگی شوند. مصرف مکمل های فولیک اسید می تواند مصرف داروهای افسردگی را موثرتر کند.

اوتیسم

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف فولیک اسید قبل و در اوایل بارداری می تواند احتمال ابتلای نوزاد به اوتیسم را کاهش دهد. با این حال ، نتایج مطالعات قطعی نیستند و انجام تحقیقات بیشتر برای تعیین نقش بالقوه فولیک اسید ضروری خواهد بود.

روماتیسم مفصلی

پزشکان ممکن است از فولیک اسید برای حمایت از تجویز متوترکسات برای آرتریت روماتوئید استفاده کنند.متوترکسات یک داروی موثر برای این بیماری است ، اما ممکن است باعث از بین رفتن فولیک اسید در بدن و بروز علائم گوارشی شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های فولیک اسید می تواند این عوارض جانبی را تا ۷۹ درصد کاهش دهد.

 

فولیک اسید چیست؟

فولیک اسید نوعی ویتامین B است که به طور معمول در غذاهایی مانند لوبیای حبوبات ، نخود فرنگی ، عدس ، پرتقال ، محصولات تهیه شده از گندم کامل ، جگر ، مارچوبه ، چغندر ، کلم بروکلی ، جوانه بروکسل و اسفناج یافت می شود.فولیک اسید به بدن شما کمک می کند تا سلول های جدیدی بسازد و بتواند از آنها نگهداری کند و همچنین از تغییرات DNA که ممکن است منجر به سرطان شود نیز جلوگیری می کند.به عنوان دارو ، فولیک اسید برای درمان کمبود فولیک اسید و انواع خاصی از کم خونی (کمبود گلبول های قرمز خون) ناشی از کمبود فولیک اسید استفاده می شود.فولیک اسید گاهی اوقات همراه با داروهای دیگری برای درمان کم خونی های خطرناک استفاده می شود. فولیک اسید به تنهایی نمی تواند کم خونی خطرناک و سایر کم خونی های مرتبط با کمبود ویتامین B12 را درمان کند. بهتر است تمام داروهای خود را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.

 

هشدارها

اگر تا به حال به فولیک اسید واکنش آلرژیک داشته اید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف فولیک اسید، در صورت ابتلا به بیماری کلیوی (یا دیالیز) ، عفونت ، وابستگی به الکل ، یا هر نوع کم خونی که توسط پزشک تشخیص داده نشده و با انجام آزمایشات آزمایشگاهی نیز تایید شده است ، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

در مورد مصرف فولیک اسید در دوران بارداری یا در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. فولیک اسید گاهی اوقات در ترکیب با سایر داروها برای درمان کم خونی های خطرناک استفاده می شود.

تمام دستورالعمل های مندرج بر بسته دارویی را دنبال کنید. همه ی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود را در مورد همه بیماری هایتان، آلرژی هایی که دارید و همه داروهایی که استفاده می کنید ، مطلع کنید.

 

قبل از مصرف این دارو:

اگر در گذشته به فولیک اسید واکنش آلرژیک داشته اید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

در صورت وجود موارد زیر و لزوم استفاده از این دارو از پزشک یا داروساز خود در مورد ایمن بودن آن سوال کنید:

صرع یا سایر اختلالات تشنجی 

سیروز یا سایر بیماریهای کبدی 

بیماری کلیوی (یا اگر تحت دیالیز هستید) 

کم خونی همولیتیک 

کم خونی خطرناک

کم خونی که توسط پزشک تشخیص داده نشده و با آزمایش آزمایشگاهی تأیید شده است.

عفونت 

اعتیاد به الکل

در صورت بارداری یا شیردهی نیز موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مورد نیاز شما در دوران بارداری یا در دوران شیردهی متفاوت خواهد بود.

 

چگونه باید از فولیک اسید استفاده کنم؟

فولیک اسید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. آن را بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. دستورالعمل های مندرج در نسخه خود را دنبال و پیروی کنید.

فولیک اسید خوراکی از طریق دهان مصرف می شود.

قرص فولیک اسید را همراه با یک لیوان کامل آب استفاده  کنید.

گاهی اوقات پزشک ممکن است ترجیح دهد که دوز مصرفی شما را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتیجه را از مصرف این دارو دریافت می کنید.

فولیک اسید را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

همچنین ببینید:

بهترین راه حل برای ترک سیگار!

عوارض جانبی فولیک اسید

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به فولیک اسید ، با فوریتهای پزشکی تماس برقرار کنید؛ این علائم شامل این موارد می شود:  کهیر ، بثورات ، خارش ، قرمزی پوست. خس خس سینه ، دشوار شدن تنفس ؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

عوارض جانبی شایع فولیک اسید ممکن است شامل موارد زیر شود:

حالت تهوع ، از دست دادن اشتها 

نفخ ، درد معده 

ادراک طعمی تلخ یا ناخوشایند در دهان 

گیجی ، مشکل در تمرکز 

مشکلات خواب 

افسردگی

احساس هیجان زیاد و یا تحریک پذیری

البته توجه داشته باشید که این یک لیست کامل از عوارض جانبی محتمل نیست و موارد دیگی نیز ممکن است رخ دهد. برای مشاوره دریافت  پزشکی در مورد سایر عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه داروهایی بر فولیک اسید تأثیر می گذارند؟

قبل از استفاده از فولیک اسید به همراه سایر داروها ، به ویژه موارد زیر ، از پزشک یا داروساز خود در مورد ایمن بودن آن سوال کنید.

متوترکسات 

نیتروفورانتوئین 

پیریمتامین 

تتراسایکلین 

باربیتورات مانند فنوباربیتال یا سکوباربیتال 

داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین یا پریمیدون.

این لیست کامل نیست. داروهای دیگری نیز ممکن است با فولیک اسید تداخل داشته باشند ، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی ؛ و همه تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

drugs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x